Vajinismus tedavi ücretleri 2024 yılında tedavinin yapıldığı merkeze ve süresine göre değişir. Genellikle seans yada paket şeklinde yapılmaktadır. Vajinismus tedavi ücretleri kliniğimizde seans şeklinde yapılmaktadır. Tüm hastalarda 1-3 seansta kesin çözüme ulaşılmaktadır.

Vajinismus tedavisi Ankara ilinde Çankaya ilçesindeki muayenehanemizde yapılmaktadır. Muayenehanemizin nezih ve mahremiyete önem veren ortamında vajinismus tedavisi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş sizlere hizmet vermektedir. Ankara vajinismus tedavisi fiyatları 2024 için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Ankara ili merkezleri nerededir?

Vajnismus tedavi merkezleri Ankara ilinde daha çok Çankaya ilçesinde yoğunlaşmıştır. Çankaya ilçesinde özellikle muayenehanelerde yaygın olarak vajinismus tedavisi yapılmaktadır. Vajinismus hastaları genellikle bu durumun kimseler tarafından bilinmesini istemezler. Bu nedenle hastanelerin yoğun ortamlarından ziyade muayenehanelerin sakin ve nezih ortamı bu hastaların tedavisinde daha hızlı aşama kaydedilmesi açısından da önemlidir. Ankara Vajinismus Merkezimize sizleri de bekliyoruz.

Vajinismus Nedir?

Bazı kadınlarda cinsel ilişki esnasında vajinal kaslar istemsiz olarak kasılır ve birlikteliğe izin vermez. Buna vajinismus veya vajinismus hastalığı adı verilir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi önleyebilir veya çok acı verici hale getirebilir.

Sadece cinsel birliktelikte değil aynı zamanda bir kadın tampon yerleştirirken, vajinal bölgeye dokunulduğunda da vajinismus belirtileri ortaya çıkabilir. Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez, ancak penetrasyonu önleyebilir.

Nazik bir pelvik muayene tipik olarak kasılmaların nedenini göstermez. Hiçbir fiziksel anormallik bu duruma katkıda bulunmaz.

Cinsel işlev bozukluğu hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ve genellikle tedavi edilebilir. Bu durum utanılacak bir şey değildir ancak tedavi edilmediği taktirde bu bozukluklar ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Vajinismus Tipleri Nelerdir?

Vajinismus iki tipe ayrılır:

Primer vajinismus: Vajinal ilişki asla sağlanamamaz.

Sekonder vajinismus: Vajinal ilişki bir kez başarılmıştır ancak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörler nedeniyle daha sonra tekrarı mümkün olmamıştır.

Bazı kadınlar menopozdan sonra vajinismus geliştirir. Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal kuruluk ve elastikiyet kaybı nedeniyle ilişkiyi acı verici, stresli veya imkansız hale gelir. Bu nedenle menopoz, bazı kadınlarda vajinismusa neden olabilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Her zaman vajinismus için bir sebep yoktur. Bu durum geçmiş cinsel istismar veya travma, geçmiş ağrılı ilişki ve duygusal faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Bazı durumlarda, doğrudan bir sebep bulunamaz.

Tanı koymak için doktorunuz bir fiziksel muayene yapacak ve tıbbi ve cinsel geçmişinizi soracaktır. Bu sorgulamalar, kasılmaların altında yatan nedene dair ipuçları vermede yardımcı olabilir.

En sık etkilenen kas grubu, pubococcygeus (PC) kas grubudur. Bu kaslar idrar yapma, cinsel ilişki, orgazm, bağırsak hareketleri ve doğumdan sorumludur.

Vajinismus nedenleri şunlardır:

 • Acı ya da hamilelik korkusu
 • Endişe, performans hakkında veya suçluluk nedeniyle
 • Kötü niyetli bir partnere sahip olma veya kırılganlık duyguları gibi ilişki sorunları
 • Tecavüz veya istismar gibi yaşanmış travmatik olaylar
 • Büyürken seksin tasviri veya cinsel imgelere maruz kalma
 • Çocukluk deneyimleri
 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar
 • Kanser veya liken skleroz gibi hastalıklar
 • Çocuk doğurma
 • Menopoz
 • Pelvik ameliyatlar
 • Yetersiz ön sevişme
 • Yetersiz vajinal kayganlaşma
 • İlaç yan etkileri

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinal kasların istemsiz olarak sıkılması, vajinismusun primer semptomudur, ancak durumun ciddiyeti kadınlar arasında değişmektedir. Her durumda, vajinanın daralması penetrasyonu zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Vajinismus hastalığı varsa, vajinal kaslarınızın kasılmalarını kontrol edemez veya durduramazsınız.

Vajinismus vajinal penetrasyon korkusu ve penetrasyonla ilgili cinsel istek azalması gibi ek semptomlara sahip olabilir. Vajinismusu olan kadınlar, vajinaya bir şey sokulduğunda sıklıkla yanma veya acı veren bir ağrıdan bahseder.

Vajinismusunuz varsa, cinsel aktivitelerden zevk almayı tamamen bırakacağınız anlamına gelmez. Hastalığı olan kadınlar cinsel zevk hissedebilir ve orgazm olabilirler. Birçok cinsel aktivite penetrasyon içermez.

Vajinismus belirtileri şunlardır:

 • Ağrılı ilişki (disparoni), yanma ya da acı çekebilecek gerginlik ve ağrı
 • Penetrasyon zor veya imkansız
 • Bilinen bir nedene sahip olan veya olmayan uzun süreli cinsel ağrı
 • Tampon yerleştirme sırasında ağrı
 • Jinekolojik muayene sırasında ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında jeneralize kas spazmı veya solunum durması
 • Ağrı değişik derecelerde veya yanma hissi şeklinde olabilir.

Vajinismus Tanısı Nasıl Konur?

Vajinismus tanısı genellikle belirtilerinizi tanımlamakla başlar. Doktorunuz muhtemelen bir sorunu ilk ne zaman fark ettiğinizi, ne sıklıkta meydana geldiğini ve neyin tetiklendiğini soracaktır. Tipik olarak, doktorunuz ayrıca cinsel travma veya istismara uğramış olup olmadığınızı da içeren sorular içeren cinsel geçmişinizi soracaktır. Genel olarak, vajinismusun tanısı basit bir pelvik muayene ile gerçekleştirilir.

Vajinismusu olan kadınların pelvik muayeneler için endişelenmeleri yaygındır. Doktorunuz bir pelvik muayene önerirse, bunu sizin için mümkün olduğunca rahat hale getirmenin yollarını tartışabilirsiniz. Doktorunuzun ne yaptığını görmek için bir ayna kullanabilirseniz daha rahat hissedebilirsiniz.

Bir doktor vajinismustan şüphelendiğinde, genellikle muayeneyi olabildiğince yumuşak bir şekilde gerçekleştirir. Penetrasyon işlemini kolaylaştırmak için elinizi veya tıbbi cihazlarınızı vajinanıza yönlendirmenize yardımcı olabilirsiniz. Doktorunuzdan, tedavinin her aşamasını ilerlerken size açıklamasını isteyebilirsiniz.

Muayene sırasında doktorunuz herhangi bir enfeksiyon varsa öncesinde bunu tedavi edecektir. Vajinismusta vajinal kasların kasılması için fiziksel bir sebep yoktur. Bu, eğer vajinismusunuz varsa, doktorunuz belirtileriniz için başka bir neden bulamayacak demektir. Vajinismus tedavi ücretleri 2024 yılında kliniğimizde Ankara ilinde oldukça uygun seviyelerdedir.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve alıştırmaları içerir.

Tedavinin amacı kasların otomatik olarak sıkılaştırılmasını ve ağrı korkusunu azaltmak ve problemle ilgili olabilecek başka türlü korkularla başa çıkmak olacaktır.

Yerleştirmeye duyarlılığın azaltılması ilk tedavi basamağıdır. Bir kadın, her gün, ağrıya neden olmadan, vajinal bölgeye mümkün olduğunca yakın temas etmelidir. Vajina etrafındaki alana dokunabildiği zaman, vajinal dudaklara veya labiyaya dokunması ve açması teşvik edilecektir. Bir sonraki adım parmak yerleştirmek olacaktır.

Yerleştirme veya genişleme eğitimi tedavinin ikinci basamağıdır. Bir kadın bunu acısız yapabileceği zaman, plastik bir dilatör veya koni şeklinde bir uç kullanmayı öğrenir. Eğer bunu ağrısız bir şekilde sokabilirse, bir sonraki adım kasların basınca alışması için 10 ile 15 dakika içinde bırakmak olacaktır. Daha sonra, daha büyük bir dilatatör kullanabilir ve daha sonra eşine bu dilatatörün nasıl uygulanacağını öğretebilir.

Kadın bu konuda rahat hissettiğinde eşinin penisini vajinanın yanına değdirmesine izin verebilir. Bu konuda tamamen rahat olduğunda, çift tekrar ilişkiye girmeyi deneyebilir.

Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve hatta antidepresanlar bazen vajinismusu tedavi etmek için kullanılır. Ancak bu ilaçlar kısa süreli uygulanabilecek destek tedavisi niteliğindeki tedavilerdir.

Cinsel terapi ve danışmanlık

Eğitim tipik olarak anatominiz ve cinsel uyarılma ve cinsel ilişki sırasında neler olduğu hakkında bilgi edinmeyi içerir. Vajinismusta yer alan kaslar hakkında da bilgi edineceksiniz. Bu, vücudun parçalarının nasıl çalıştığını ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Danışmanlık sizi yalnız veya eşinizle birlikte içerebilir. Cinsel bozukluklarda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışmak yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri ve hipnoz da gevşemeyi teşvik edebilir ve ilişkide daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Vajinal dilatörler

Doktorunuz veya danışmanınız vajinal dilatörleri kullanmayı size öğretecektir.

Koni şeklindeki dilatörleri vajinanıza yerleştirin. Dilatörler giderek boyutu büyüyecektir. Bu vajinal kasların gerilmesine ve esnemesine yardımcı olur. Tedaviyi kolaylaştırmak için, eşinizin dilatörleri yerleştirmenize yardım etmesini sağlayın. Bir dizi dilatör ile tedavinin gidişatını tamamladıktan sonra, siz ve eşiniz tekrar ilişkiye girmeyi deneyebilirsiniz.

Kegel egzersizleri

Kegel egzersizlerini yapmak için vajinanızı, rektumunuzu ve mesanenizi kontrol eden pelvik taban kaslarınızı tekrar tekrar sıkın ve gevşetin.

İdrar yaparken bu kasları bulabilirsin. İdrar yapmaya başladıktan sonra akışı durdurun. Bunu yapmak için pelvik taban kaslarınızı kullanıyorsunuz. Sıkıştıklarını ve hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bu kaslar grup halinde hareket eder, bu yüzden hepsi aynı anda kasılır ve gevşer.

Bu egzersizleri uygulamak kaslarınızın kasıldığını ve rahatladığını kontrol etmenize yardımcı olur. Egzersizleri yaparken şunlara dikkat ediniz:

 • Mesanenizi boşaltınız.
 • Pelvik taban kaslarınızı kasın ve 10’a kadar sayın.
 • Kaslarınızı gevşetin ve 10’a kadar sayın.
 • Bu döngüyü 10 defa, günde üç kez tekrarlayın.
 • Pelvik taban kaslarınızı başarılı bir şekilde güçlendirmek için bu egzersizleri yaparken karnınızın kaslarını, kalçalarınızı veya uyluklarınızı çalıştırmayın.

Vajinismus ile yaşamak zorunda mıyım?

Cinsel işlev bozukluğu ilişkiler üzerinde etkili olabilir. Proaktif olmak ve tedavi olmak, evlilik ya da ilişki kurmada çok önemli olabilir.

Utanılacak bir şey olmadığını hatırlamak önemlidir. Eşinizle ilişkileriniz hakkında hisleriniz ve korkularınız hakkında konuşmak, daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Doktorunuz veya terapistiniz vajinismusu aşmanın yollarını size sağlayabilir. Birçok insan iyileşir ve mutlu cinsel yaşamlar yaşar.

Seks terapisti ile tedavi faydalı olabilir. Kayganlaştırıcılar veya belirli cinsel pozisyonları kullanmak cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir. Siz ve eşiniz için neyin işe yaradığını deneyin ve öğrenin.

Vajinismus Tedavi Ücretleri 2024 Ankara

Vajinismus tedavi ücretleri 2024 tedavinin uygulandığı merkeze, uygulanan yöntemlere göre değişir. Vajinismus tedavi ücretleri seans başı yada toplam ücret uygulaması şeklinde yansıtılmaktadır. Ankara vajinismus tedavi ücretleri 2024 hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

25 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş