Vajina her kadında genel olarak aynı yapıdan oluşan genital organdır. Bu yapı hemen hemen her kadında benzer şekillere sahiptir. Ancak bazı durumlarda vajina bazı nedenlerden dolayı şekil olarak farklı hale gelebilir. Bu durumlardan biri vajinada iç dudak sarkması olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajina iç dudak sarkması son zamanlarda oldukça fazla karşılaşılan problemler arasındadır. İç dudak sarkmalarında ameliyat fiyatları 2024 yılında Ankarada sarkmanın derecesine, yapılacak ameliyatın genişliğine ve yapılacak merkeze göre farklılık gösterebilmektedir.

Vajinada İç Dudak Sarkmasına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Vajinada iç dudak sarkmasına neden olabilecek birçok etken bulunmaktadır.

Bu etkenler şunlardır:

  • Genetik bir durumdan dolayı vajinada iç dudak sarkması oluşabilir.
  • Doğum
  • Elastik ve kollajen doku bozuklukları

Bu durumlar vajinada iç dudak sarkması yaşanmasına neden olur. Bu durumlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Vajinada İç Dudak Sarkmasına Neden Olan Çevresel Etkenler

Kadınlarda oldukça fazla görülebilen sorun arasında vajinada iç dudak sarkması yer alır. Bu durum her kadında farklı nedenlerden dolayı yaşanabilir. Bu etkenlerin başında genital bölgede tahriş oluşmasıdır. Bu tahriş vajinada iç dudak sarkmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda vajinanın büyümesine etki etmektedir. Bunun yanında genital bölge akıntısından dolayı kaynaklanan kaşıntılarda vajinada iç dudak sarkmasına neden olmaktadır. Özellikle mantar gibi enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarda vajinada iç dudak sarkmasına neden olabilir. Cinsel ilişkinin sık yaşanması, aşırı mastürbasyon yapılması gibi durumlar yine vajinada iç dudak sarkmasına neden olmaktadır.

Vajinada İç Dudak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Bu durum birçok kadının karşılaşabileceği olası problemler arasında yer alır. Vajinada iç dudak sarkması, birçok nedenden dolayı meydana gelmiş olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Ancak bazı kadınlar bu görüntüden rahatsız olurlar ve tedavi edilmesini isterler. İç dudak sarkması için labioplasti ameliyatı uygulanır. Bu operasyonlar oldukça basit ve kısa sürmektedir. Dikişler kendiliğinden erimektedir. Ancak bu zaman zarfında doktor kontrolü mutlaka yapılmalıdır. İç dudak sarkması fiziksel bir bozukluktur. Vajinada iç dudak sarkması için herhangi bir krem veya egzersiz hareketi ile düzeltilemez. Bu problemin tek çözümü labioplasti ve lazer uygulamalarıdır. Lazer tedavisi ameliyata göre daha pratik ve iyileşme süresi daha kısadır, ancak ameliyat elbette daha etkilidir.

Vajina İç Dudak Sarkması Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Vajinada iç dudak sarkmasının tedavisi oldukça basit ve kolay bir işlemdir. Bu işlem sonucunda genital bölgenizde oluşan bu sarkma kolaylıkla halledilir. Ancak her durumda olduğu gibi azda olsa riskleri vardır. Vajinada iç dudak sarkması için yapılan ameliyat sonrası oluşabilecek risklerin başında enfeksiyon riski bulunur. Ameliyatın ardından hastanın 1-2 gün boyunca kendine dikkat etmesi gereklidir. Bunun yanında ani hareketlerde bulunmamalıdır. Enfeksiyon riskinin yanında kanama durumu da ameliyat sonrası karşılaşılabilecek riskler arasında yer almaktadır.

Unutulmaması gerekir ki vajinada iç dudak sarkmasının en iyi tedavisi cerrahi işlemdir. Bu yöntem dışında herhangi bir şekilde genital bölgeye uygulama yapmak son derece yanlış bir harekettir. Bu olumsuz sonuçlara neden olabilir. Çünkü genital bölge oldukça hassas bir dokuya sahiptir. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde kesinlikle müdahale etmemeniz gereklidir. Ameliyat sonrasında hafif ağrıların yaşanması oldukça normaldir. Bu ağrılar doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler tarafından kesilebilir.

Bunun yanında vajinada şişlik durumu da yine karşılaşılabilecek normal durumlar arasında yer alır. Ayrıca ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay boyunca cinsel ilişkide bulunmamak gereklidir. Bu durum enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca tam bir iyileşme olmadan cinsel ilişkide bulunmak iyileşme süresini daha da fazla uzatmaya neden olabilir. Bu durumlarda hastanın dikkatli olması gerekir.

Vajinal İç Dudak Sarkması Ameliyat Fiyatları

Vajinal dudak sarkmalarında ameliyta fiyatları elbette ameliyatın zorluğuna ve yapıldığı merkeze göre değişir. Vajinal ameliyatların bir kısmı ki; labioplasti ameliyatı bunlardan biridir, muayenehane ortamında lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak daha kompleks ameliyatların hastane ortamında yapılması uygun olacaktır. Vajina iç dudak sarkması ameliyat fiyatları 2024 Ankara detayları için bize her zaman ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş