Spiral (RİA ya da rahim içi araç), kadınların gebelikten korunmasını sağlayan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Toplumumuzda oldukça sık kullanılmaktadır. Ancak RİA kullanımı sırasında bazen spiralin ipi içeri kaçabilir ya da kopabilir. İpin içeri kaçması ya da kopması durumunda tedirgin olmayın. Bunların da bir çözümü var elbette. Peki spiral ipi içeri kaçarsa ya da koparsa nasıl çıkarılır, spiral çıkarma ameliyatı ve fiyatları nasıldır? Bu makalemizde tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Spiral İpi Parmakla Hissedilir Mi? Spiral İpi Elime Değmiyor, Ne Yapmalıyım?

Spiral ipi pek çok hasta tarafından parmakla hissedilebilir. RİA ipi elinize değmiyor ise mutlaka bir jinekolog doktora muayene olmalısınız. Muayenede sadece ipi içeri mi kaçmış yoksa spiraliniz düşmüş mü bu değerlendirilecektir. RİA’nız düşmüşse rahim içerisinde görülemeyecektir. Ultrasonda rahim içerisinde görülemediği zaman mutlaka röntgen filmi ile karın içerisine düşüp düşmediği değerlendirilmelidir. Sadece RİA ipi içeri kaçmışsa ve hasta korunmaya devam ediyorsa herhangi bir müdahale yapmaya gerek yoktur. RİA yerinde bırakılabilir.

Spiral İpi Neden ve Nasıl Kopar? RİA İpi Düşer Mi?

Spiral ipi kolay kolay kopmaz. Bu nedenle sadece ip vajenden genellikle düşmez. Ancak pek çok hasta RİA ipi eline gelmeyince koptu zannedebilir Aslında bunların pek çoğunda spiralin ipi kısadır ve içeri kaçmıştır. Ancak çok uzun süreler rahim içerisinde kalan spirallerde bazen ipte çürüme olabilir. Ya da geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı olarak nadiren RİA rahim içine yapışabilir. Jinekolojik muayene sırasında spiralin ipinden tutulup çekilirken ip kopabilir.

Spiralin İpi Ne Kadar Olmalı? RİA İpi Kaç Cm İçeri Takılır?

RAİ takıldığında ipi, 1 cm olacak şekilde bırakılır. Genellikle yeni spirallerde bu ipler incedir ve birliktelik sırasında batma yapmaz. Çok kısa bırakılacak olursa kalan kısım rahim içine kaçabilir. Çok uzun bırakılacak olursa da cinsel birliktelik sırasında hafif bir rahatsızlık oluşturabilir.

Spiral İpi Nasıl Kontrol Edilir, Spiralin İpi Ele Gelir Mi?

Spiralin ipi pek çok hastanın kendisi tarafından eliyle kontrol edilebilmektedir. Ancak bunu yapamıyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünmeniz yeterli olacaktır. Jinekolojik muayene esnasında spekulum denilen aletle vajen genişletilerek rahim ağzında RİA’nın ipi gözlemlenebilir.

Spiral İpi Koparsa Ne Olur? İpi Kopmuş Spiral Nasıl Çıkarılır

Spiral ipi koparsa eğer spiralde kayma yoksa koruma açısından herhangi bir problem oluşturmaz. Ancak hasta gebelik istiyorsa mutlaka çıkarılması gerekecektir. Çıkarma işlemine hastanın ve RİA’nın durumuna göre karar verilir. Bazı hastalarda spiral çıkarma ameliyatı gerekebilir. Fiyatlar elbette uygulanacak ameliyata göre değişir.

Spiral Rahim İçinde Kırılır Mı?

RİA rahim içerisinde çok nadir de olsa kırılabilir. RİA çekilirken nadiren bir parçası bazen kırılıp içeride kalabilir. Bu genellikle üretim hatasından kaynaklanmaktadır. Nadiren de rahim içine gömülmesinden ileri gelebilir. Ancak tedirgin olmayınız. Özel işlemlerle kalan parça çıkarılabilir. Bazen rahim içine gömülü olur ve parça çıkarılmaz. Bu durumda yerinde bırakılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Spiral Çıkmazsa Ne Olur?

RİA çıkarılamama durumu pek yaşanan bir durum değildir. Ancak nadiren rahmin kas tabakası içerisine gömülü olan durumlarda spiral çıkmayabilir. Bu durumda histeroskopi ile rahim içerisine girilerek eğer çıkarılabilirse çıkarılır. Rahmin delinme riski varsa yerinde bırakılabilir. Ancak bu spiraller bazen zamanla karın içerisine de düşebilir. Bu nedenle çıkarılması için azami gayret gösterilmelidir.

Spiral İpi Koparsa Hamile Kalınır Mı?

RİA ipi kopsa bile eğer yerinden kayma olmamışsa koruyuculuğu devam ediyor demektir. Bu durumda gebe kalma riskiniz artmaz. Ancak spiralin rahim içerisinde normal yerinde durduğundan emşn olunmalıdır. Bazen RİA adet kanaması ile düşer ve hasta bunu farketmeyebilir. İpi koptu zannedebilir. Bu durumda elbette hamile kalınabilir.

Evde Spiral Nasıl Çıkarılır?

Evde spiral çıkarmanız çok mümkün değildir. Elinizin parmakları ile RİA’nızı hissedebilirsiniz. Ancak parmaklarınızla ipi tutup çekme şansınız oldukça düşüktür. İpi tutayım derken vajeninizi zedeleyebilir ve enfeksiyona neden olabilirsiniz. Bu nedenle spiralinizin çıkarılmasını istiyorsanız bir kadın doğum doktoruna muayene olup isteğinizi dile getirmeniz yeterli olacaktır.

Spiral İpi Koparsa Nasıl Çıkarılır?

Spiral ipi bazen kopabilir. Çok uzun süre rahimde kalan spiraller bazen rahim içine yapışabilir ya da batabilir. RİA çekilirken ipi kopabilir. Bu durumda çekmek için birkaç yöntem mevcuttur. Özel aletler yardımıyla rahim ağzından girilerek körleme RİA ipi ya da kendisi tutup çekilmeye çalışılır. İkinci yöntem ise anestezi altında histeroskopi ameliyatı ile girilerek spiralin gözlenmesi ve ipinden tutularak çekilmesi şeklindedir. Doktorun tecrübesine ve RİA’nın durumuna göre her iki yöntemde uygulanabilir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş