Vajinismus; kadının vajinada bulunan kasları istemsiz bir biçimde kasması sebebiyle cinsel ilişkiye girememesidir. Türkiye’de batılı ülkelere nazaran daha yaygındır. Genellikle ilk cinsel ilişki esnasında ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman kadınların kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından muayenesi esnasında da fark edilebilmektedir. Maalesef 10 kadından bir tanesinde bu problem görülmektedir. En çok sorulan sorulardan biri de vajinismus hamile kalabilir mi şeklindedir. Bu makalemizde bu konuyu inceleyelim.

Vajinismuslu Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Peki, vajinismus hamile kalabilir mi?

  • Vajinismus problemi olanlar kimi zaman hamile kalabilmektedirler.
  • Bu da başka problemlere sebebiyet vermektedir.
  • Vajinismuslu kişiler, gebelik boyunca kadın doğum servisinde muayene olmakta zorlanmakta ve standart doğumda da zahmet çekmektedirler.

Bu sebeple muhtemel bir gebelikten evvel ya da halihazırda gebelik meydana gelmişse kesin ve kati tedavi edilmesi gerekmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri ilk cinsel birleşme anında vücutta kasılma, bacakları birbirine bitiştirme, girişin gerçekleşmeyeceğine dair kanaatler neticesinde cinsel ilişki yaşanamamasıdır.

Vajinismusun Nedeni Nedir?

Vajinismusun en mühim sebebi yanlış ve eksik cinsel bilgiler olmaktadır. Pek çok kadın kendi vücudunun bir parçası olan cinsel organını tanımamaktadır. Cinsel bilgileri en fazla arkadaş ortamından ya da yakınlarından edinmiştir. Genel itibariyle cinsellik konuşma olanağının minimum düzeyde ya da olanaksız olduğu hallerde toplum içerisinde konuşulan doğruluk payı olmayan cinsel bilgiler gerçekmişçesine algılanmakta, bunları değiştirmek ise çok meşakkatli olmaktadır.

Gerdek diye tabir edilen ilk gecede aşırı kanama meydana geleceği, dayanılmaz acılar çekileceği, kadının oturmakta güçlük çekeceği, ilk cinsel ilişkide kilitlenme yaşanacağı gibi aslını yansıtmayan ve mübalağa içeren konuşmalar kadınları endişelendirmektedir. Bu endişeler de haliyle cinsel hayata yansımaktadır. Bunlarla beraber kadınların cinsellikten haz duymasının, cinsel arzusunun bulunmasının ayıp olarak kabul edilmesi de bu durumu etkilemektedir.

Vajinismus Sonradan Çıkabilir mi?

Stabil bir cinsel hayata sahip ve daha evvel vajinismus problemi karşı karşıya kalmamış olanlarda da düşük, kürtaj, sıkıntı yaratan kadın doğum muayeneleri, doğum, tecavüz ve cinsel tacizler akabinde de vajinismus oluşabilmektedir. Vajinismus’a neredeyse her kesimde rastlanabilmektedir. Pek tabii üçüncü dünya ülkelerinde olduğu gibi cinselliğin çok yanlış kabul edildiği toplumlarda daha yoğundur. Kadınlarda vajinismus problemi; yetersiz ve değersiz hissetme duygularının baş göstermesine hatta zaman zaman depresyonun bile gelişmesine sebep olabilmektedir.

Vajinismus Hastasıyım Hamile Kalmak İstiyorum.

Vajinismus tedavisinden evvel çiftler genellikle aile tavsiyesiyle, kayganlaştırıcı ürünler kullanmakta ya da ilişki öncesi alkol tüketmeleri sağlanmaktadır. Bu metotlar kimi zaman yalnızca bir kez birleşmeyi sağlayabilmektedir. Fakat cinselliğin ömür boyu devam edeceği düşünülürse sağlıklı metotlar değildir. Pek çok kadın vajinismus problemi için kadında ne yazık ki büyük bir kısmına senin kızlık zarın kalın denilerek operasyon yapılmaktadır. Oysa bu durumda sorun himen değil, kadının şahsi endişeleridir. Hal böyleyken tedavide atılacak en mühim adım endişelerin yok edilmesi olacaktır.

Vajinismus problemi çiftin kendi problemidir, bu sebeple de tedaviye kadın ve erkek birlikte katılım sağlamalıdır. Tedavide neticeler son derece tebessüm ettiricidir. Terapide gizlilik çok mühimdir. Bu hususta çifte bilgi vermek gerekmektedir. Tedavide gerek cinsellik ile alakalı ayrıntılı bilgi verilmekte gerekse ağır ağır bu problemin üstüne gitmeleri sağlanarak sorun çözülmektedir. Çiftte şayet bir psikolojik problem bulunmuyorsa terapilerde ilaç kullanılmamaktadır. Bilinmesi gerekir ki; vajinismus genellikle 1-3 seansta çözülmektedir. Ancak psikolojik problemleri olanlarda bazen bu süre uzayabilir. Muhakkak bu hususta tecrübeli uzmanlara gidilmesi gerekmektedir.

Vajinismus tedavi ücretleri 2024 detayları için bize ulaşınız.

Vajinismus hakkında detaylı bir makale daha okumak için tıklayınız…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş