Vajinismus, birçok kadının başına gelebilecek olan ve genellikle vücut yapısına ek olarak toplumsal söylemlerden ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Vajinismus yaşayan ve buna rağmen gebe kalmayı başarabilen birçok kadın vardır. Çünkü vajinismus; vajina yapısının önünde tamamen kapatıcı nitelikte bir duvar değildir ve rahim kısmına sperm alınmasına olanak sağlayacak yapıdadır. Bu sorunun ortaya çıkardığı problemlerin bilinmesi, vajinismus olanlar normal doğum yapabilir mi? sorusuna cevap alınması adına oldukça önemlidir.

Vajinismus Nedir? Doğumla Alakalı Olarak Neleri Ortaya Çıkarır?

Vajinismus; vajina yapısının bir miktar kapalı olması anlamına gelen, cinsel olarak yaşanacak birliktelikleri zorlaştıran ve genel olarak önleyen, bu rahatsızlığa rağmen cinsel birleşme sağlanması halinde acı duyulmasına neden olan kadın hastalığıdır. Bu gibi sorunları ortaya çıkaran rahatsızlığı yaşayan ve bu rahatsızlığa rağmen hamile kalan kadınlar ise normal doğum yapıp yapamayacaklarını sorgular. Tam olarak bu kısımda bilinmesi gerekir ki, vajinismus olunmasına rağmen gebe kalan her kadın için aynı cevabı vermek oldukça yanlış olacaktır. Çünkü hastalığın ne durumda olduğu ve ne şekilde etkiler yaptığı kadından kadına olacak şekilde değişim gösterebilir.

Vajinismus Olanlar Hangi Durumlarda Normal Doğum Yapabilir?

Normal doğum olarak nitelendirilen doğum; bebeğin anne karnından zamanı geldiği zaman, dıştan yapılacak olan bebeğin alınması müdahalesi olmadan gerçekleşen ve bebeğin doğrudan rahimden çıkmasını içeren doğum türüdür. Haliyle de yalnızca bir etken sonucunda normal doğumun olup olmayacağına karar vermek mümkün değildir. vajinismus sorunu yaşayan gebe kadınlar için de aynı durum geçerlidir.

Bununla beraber, vajinismus olunmasına rağmen normal doğum yapılması için ortaya çıkmış olamsı gereken durumlar şu şekildedir:

  1. Vajinismus hastalığının kendi içerisinde dereceleri vardır. Bu derecelerden ileri olan, kadının vajina kısmının daha çok kapalı olmasına; derece olarak daha düşük olanlar ise vajinanın belirli oranlarda açık olmasına neden olur. Vajinanın ne kadar açık olduğu da normal doğum olup olmayacağına doğrudan etki ettiği için, derece olarak düşük olunması halinde normal doğum yapılabilir.
  2. Vajinismus olan kadınların bebekleri, anne rahmi içerisinde normal doğuma tam olarak uyumlu şekilde duruyor olabilir. Bu durumlarda normal doğum yapılabilir.
  3. Alınacak olan çeşitli suni sancılar sonucunda rahim yapısının daha açık hale getirilmesine olanak olan vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadınlar, yapılacak dış müdahaleler sonucunda normal doğuma hazır hale gelebilir.

Bu gibi durumlar, bir kadının vajinismus rahatsızlığı yaşamasına rağmen normal doğum yapmasına olanak sağlayan durumlardır. Bununla beraber bazı etkenler de işin içerisine girdiği zaman normal doğum yapılamayabilir.

Vajinismus Olanlar Hangi Durumlarda Normal Doğum Yapamaz?

Bir doğumun normal olarak mı gerçekleşeceği yoksa sezaryen ameliyatı olarak mı gerçekleşeceği pek çok etken değerlendirilerek belirlenir. Bu etkenlerden bir tanesi olan vajinismus rahatsızlığına bağlı olarak da bazı durumlarda normal doğum gerçekleşmeyebilir. Eğer hastalığın derece olarak ilerlediği görülmüşse, rahim yapısı bebeğin çıkmasına olanak sağlamayacak kadar küçük ve kapalıysa, vajinismus sorunundan kaynaklı olarak doğum esnasında olması gerekenden çok daha fazla acı duyulacaksa, genel olarak normal doğum yapılmaz.

Bu tür durumlardan çıkarımla, vajinismus olan kadınların gebelik esnasında doktor kontrollerine mutlaka gitmesi ve gereken her türlü bilgilendirmeyi alması gerekir. Ancak bu tür durumlar olmamasına rağmen, bazen bebeğin duruş şekline veya dış etkilere bağlı olarak da vajinismus olan kadınların normal doğum yapamadığı görülebilir. Bu tür durumlarda ise normal doğum olmamasının nedenlerinin tam olarak bilinmesi, kadının psikolojik açıdan ve beklentilerinin karşılanması açısından oldukça gereklidir. Vajinismus olanlar normal doğum yapabilir mi diye düşünüyorsanız sizleri de vajinismus klinğimize bekliyoruz.

Vajinismus ile ilgili bir başka makalemiz burada…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • […] Vajinismus, vajina kaslarının, cinsel ilişkiyi engelleyen, tekrarlayan veya sürekli istemsiz kasılmasıdır. Etkilenen kadınlar arasında belirgin bir sıkıntıya veya kişilerarası zorluğa neden olur ve stres seviyeleri ile orta derecede ilişkilidir. Diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi, evlilik ve kişiler arası sorunlara yol açabilir. Kısırlık probleminin aslında göz ardı edilen bir nedenidir. Vajinismus, evlilik ilişkilerinin bozulması, kaygı, depresyon ve düşük benlik saygısı riski ile ilişkilendirilmiştir. Vajinimusu olan kadınlar tedavi olmadan gebe kalmaları oldukça zordur (Okuyunuz >>> Vajinimusu olan hamile kalabilir  mi). Herhangi bir tedavi ile gebe kalsalar bile normal doğum yapmaları neredeyse imkansızdır (Okuyunuz >>>> Vajinimusu olanlar normal doğum yapabilir mi). […]

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş