Kadın sağlığı, kadınların hem bedensel hem de ruhsal halini etkilemektedir. Bazı estetik sorunlarda kadın sağlığı ile ilişkili olmaktadır. Estetik denilince sadece yüz ya da cilt güzelliği akla gelmesin. Bunun dışında vajina da meydana gelen bazı estetik sorunlarda kadınların psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Örnek olarak; vajina dış dudak sarkması benzeri sorunlar kadınların cinsel yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Bu tarz sorunlar kadın sağlığı açısından ciddi risk oluşturmasa da kadınlarda özgüven eksikliklerine neden olmaktadır. Peki, vajina dış dudak sarkması nedir, vajina dış dudak sarkması ameliyatı ve fiyatları nasıldır, işte konunun ayrıntıları….

Kadınlar gençliklerinde dolgun dudakları yeniden kazanmak isterler. Ancak dış dudağın aşırı çıkması ve sarkması kıyafet giyerken rahatsız edici bir şişkinlik oluşturabilir. Dış dudakta çok fazla yağ olması, dış dudağın aşırı gerilmesi, aşırı sebum salgılanması veya her ikisinin bir arada olması, çıkıntıya neden olur. Hasta seçilen lateral dudak cerrahisi yöntemini de etkileyeceğinden, belirgin kasık gevşekliği ve kayganlığı açısından da değerlendirilmelidir. Vajina iç dudağı (iç dudak) ile vajina dış dudağı (iç dudak) ameliyatı aynı ameliyatta yapılabilir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Nedir?

Vajina dış dudak sarkması, kadınlarda doğum yapma, kilo alma, çok fazla cinsel ilişkiye girme gibi pek çok nedenden dolayı meydana gelen, görsel ya da fiziksel olarak kişiyi rahatsız eden bir tür estetik bozukluktur. Vajina dış dudak sarkması ve vajinada iç dudak sarkması durumunda kadınlar cinsel ilişkide büyük rahatsızlık duymaktadır.

Vajina Dış Dudak Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Vajina dış dudak sarkması nedenleri olarak yaş faktörü çok önemlidir. Yaş ilerledikçe ve çok fazla doğum, çok fazla cinsel birleşim ve sürekli kilo alıp vermeler vajina dış dudak sarkmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Özellikle kadınlar doğum yaptıkça dokularda gevşeme meydana gelir. Bunun yanı sıra hızlı kilo alıp vermeler doku kaybına neden olur. Fakat kadınların bazılarında ise yapı olarak vajina dış dudakları normalden daha gevşek ya da uzun olabilmektedir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

Vajinada dış dudak sarkması için genital bölgeye yapılacak küçük bir cerrahi operasyon ya da lazer gibi estetik girişimler daha uygun görülmektedir. Kadınlarda cinsel bölgede oluşan sorunları bazıları doğumla beraber ya da ergenlik döneminde meydana gelmektedir. Çoğunlukla dış dudaklar sarkar ya da genişler. Bunun için en etkili ve kalıcı tedavi yöntemi ise cerrahi operasyondur. Vajinada yer alan dolgun dış dudaklar için liposuction uygulanır. Eğer aşırı dudak dolgunluğu durumu söz konusu ise cerrahi operasyon ile küçültülebilir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Egzersizleri Nelerdir?

Vajina dış dudak sarkması egzersizleri için kegel egzersizlerin uygun olabileceği söyleniyor. Kegel egzersizleri düzenli olarak yapılırsa vajinada daraltma ver sıkıştırma oluşturur. Vajinayı çevreleyen PC kasının gevşeyip sıkılaşması için yapılır. Fakat dış dudak sarkması için etkili olması söz konusu değildir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Doğal Çözüm Var Mıdır?

Vajinada dudak sarkması yaşayan ve cerrahi operasyon istemeyen kadınların ilk seçenekleri arasında doğal çözüm yolları gelmektedir. Fakat günümüzde vajina dış dudak sarkması doğal çözüm adı altında etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir doğal yöntem bulunmamaktadır. Uzmanlar bu sorunun tedavisi için tek tedavi yönteminin cerrahi operasyon olduğunu dile getiriyor.

Bakirelerde Dış Dudak Sarkması Olur mu?

Vajinada dış dudak sarması sadece evli ya da cinsel birleşimi bulunan kadınlarda değil, aynı zamanda henüz önce hiç doğum yapmamış ya da cinsel ilişkide bulunmamış genç kızlarda bile meydana gelmektedir. Bazı kişilerde doğuştan gelen yapı olarak vajina dış dudaklar sarkık asimetrik ya da uzun olabiliyor. Eğer bu sorun kişiyi rahatsız etmiyorsa herhangi bir sağlık sorunu da meydana getirmemektedir. Gereken durumlarda bakirelerde labioplasti ameliyatı yapılır.

Vajina Dış Dudak Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina dudak sarkması ameliyatı için labioblasti yapılmaktadır. Genellikle lokal anestezi ile yapılır. Bu ameliyat sırasında hastanın bilinci açık olur. Uzman doktor müzik eşliğinde, hasta ile muhabbet ederek ameliyatı ağrısız bir şekilde gerçekleştirir. Ama tercihe bağlı olarak genel anestezi ile de yapılmaktadır. Yaklaşık 40 -45 dakika süren bir işlemden sonra vajina dış dudak sarkması sorunu kalıcı olarak ortadan kalkar.

Vajinal Dış Dudak Estetiği Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Hasta şikayetleri değerlendirilir. Hastaların ameliyattan önceki sabah traş olmaları faydalı olabilir ya da işaretleme sırasında yapılabilir. Hasta ayakta ve yatarken labia majora simetri açısından kontrol edilir.  Bu işlem sırasında hasta kendini görmek için bir el aynası kullanır. Bazen sadece gevşek cilt, fazla cilt, bazen de aşırı yağ mevcuttur.

Hastaya dış vulva redüksiyonunun klitoral çıkıntıya yol açabileceği anlatılmalıdır. Hastalara ayrıca dikişlerin daha koyu ve daha açık dokular arasında veya kalın ve ince cilt arasında kontrast oluşturabileceği anlatılır. Bu sorunlar ameliyattan önce hastaya açıklanır ve gösterilirse, genellikle vajinal estetik ameliyatı ile ilgili bir endişeye mahal yoktur.

 Dış vajinal dudağın cerrahi tekniği

Gençlerde, labia majorada yağ fazlalığı genellikle doğuştan veya kilo alımına bağlı olabilir. Obezite vajinanın dış dudağında vulvar yağ ve derinin büyümesine neden olur. Hamilelik veya kilo kaybından sonra veya yaşlanma sürecine bağlı olarak önemli derecede yağ kaybı, cilt fazlalığı ve kırışıklıklar olabilir. Bu da dış dudağın sarkmasına ve daha belirgin hale gelmesine neden olur. Dış dudak, nedene, yani aşırı yağ veya deriye veya her ikisinin kombinasyonuna bağlı olarak küçültülebilir. Lazer epilasyon yaygınlaşmadan önce doktorlar dış dudağın ortasından bir kesi yaparlardı. Ancak kasık tüylerinin alınması durumunda bu izler çok belirgin olabilir. Bu yüzden kesiyi daha az görünür bir yere, vajinanın iç açıklığına taşınmıştır.

Ameliyattan sonra yaralara dikişler tamamen düşene kadar bakım uygulanır. Cerrahi dikişler 2 hafta içinde çözülür. 4-6 haftaya kadar seks yapılmaması önerilir.

Komplikasyonlar

Labia cerrahisi sonrası hematomlar oluşabilir, ancak aşırı yağ alınmadıkça nadirdir. Ameliyattan sonra vajinanın dış dudağı önemli ölçüde şişebilir, ancak bu bir hafta içinde düzelmeye başlamalıdır. Çok nadiren hasta önemli bir rahatsızlık hisseder. En yaygın komplikasyonlar yetersiz veya orantısız cilt veya yağ kaybıdır. Bu durumda 6 ay sonra yeniden düzeltme yapılması gerekebilir. Ameliyattan önce hastayla tartışıldıysa ve kesi yeri optimal ise, renk kontrastı genellikle bir sorun değildir. Devam eden ağrı veya cinsel işlev bozukluğu gibi durumlar olası değildir.

En kötü potansiyel komplikasyon, vajinal kuruluğa, giysilerde rahatsızlığa ve kozmetik şekil bozukluğuna yol açabilen aşırı cilt kesimidir.Ancak çoğunlukla hastalar vajinal estetik ameliyatlarından sonra kendilerini çok memnun hissettiklerini ve ameliyat öncesi beklentilerinin gerçekçi olduğunu anladıklarını belirtiyorlar.

Vajina Dış Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Vajina dış dudak dolgusu nasıl yapılır, bu sorunun tedavisi için yapılacak operasyon bölgesel ya da genel anestezi ile hasta tamamen uyutularak yapılır. Ayrıca dış dudak dolgusu iki şekilde yapılır. Bunlardan birincisi yağ enjeksiyonu yöntemi, ikincisi ise Hyaluronik asit enjeksiyonu yöntemi olmaktadır. Vajina dış dudak dolgusu için hastanın vücudunun diğer kısımlarından alınan yağ dış dokulara enjekte edilir. Hasta dolgu sonrası sosyal hayatına devam edebilir.

Vajinal Dış Dudak Sarkması Ameliyatı Fiyatları Ankara

Vajinal dış dudak sarkması ameliyatı fiyatları 2024 yılında işlemin yapıldığı merkeze göre değişir. Dış dudak sarkması ameliyatı ücretleri Ankara detayları için bize her zaman ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş