İlaçlı rahim filmi, diğer adıyla HSG ya da histerosalpingografi de denen rahim filmi, anestezili ya da anestezi olmadan da çekilebilir. Anestezili rahim filmi, oldukça konforlu ve ağrısız bir işlemdir. Ağrısız şekilde çekilen rahim filmi sonrası hasta memnuniyeti oldukça yüksektir. Rahim filmi ücreti 2024 yıllarında çekildiği merkeze göre değişir. Rahim filmi fiyatları 2024 Ankara detayları için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Rahim filmi (HSG) nedir?

HSG rahim ağzından rahim içine kontrast madde vererek tüplerin açıklığı ve rahim içinin kontrolünün yapıldığı bir testtir. Halk arasında ilaçlı rahim filmi şeklinde adlandırılır.

Rahim filmi (HSG) neden çekilir?

  • İlaçlı filmin en sık çekilme nedeni infertilite (kısırlık) problemidir. Çocuğu olmayan hastalarda tedavi öncesi rahim içindeki anormallliklerin tesbiti açısından oldukça önemlidir. Yine özellikle tüplerin açık olup olmaması hastaya uygulanacak tedavinin yönlendirilmesi açısından kıymetli bilgiler verir.
  • Ultrasondaki rahim içindeki polip ya da miyom şüphesinde,
  • Rahim içi yapışıklık (Asherman) şüphesinde
  • Ultrasonda rahim şekil anormalliklerinde şüphelenildiğinde çekilebilir.

Rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

HSG, anestezili ya da anestezisiz şekilde çekilebilir. Anestezi sayesinde ağrısız rahim filmi çekilme şansı mevcuttur. Hasta öncelikle film çekim ünitesine yatırılarak jinekolojik pozisyonda hazırlanır. Spekulum dediğimiz alet yardımıyla rahim ağzı görüntülenir. Rahim ağzı temizliği yapıldıktan sonra bir katater yardımıyla rahim içerisine kontrast madde verilir. Eş zamanlı olarak ekrandan ilacın rahim içini dolduruşu ve tüplerden geçişi gözlenir. Tüm kayıtlar alındıktan sonra işleme son verilir. Hasta sözel olarak bilgilendirilmekle beraber cd kaydı ya da rapor düzenlenir.

Rahim filmi (HSG) adetin kaçıncı günü çekilir?

HSG, adet bitiminde sonraki 3-4. Günler içerisinde çekilir. Burada amaç hastanın gebe olmadığında emin olmaktır. Bu sayede mevcut olabilecek bir gebeliğe zarar vermekten kaçınılmış olur.

Rahim filminin yan etkileri var mıdır?

HSG sırasında rahim içerisine verilen maddeye karşı nadirende olsa hastanın allerjisi olabilir. Bu konuda dikkatli olmak gereklidir. Bu noktada suda eriyen kontrast maddelerde allerji sıklığı daha azdır. HSG çektirenlerde yapılan işleme bağlı %1 hastada enfeksiyon gelişme riski vardır. Rutin hastalara antibiyotik verilmesi gerekmez. Ancak enfeksiyon riski olan hastalarda kısa süreli antibiyotik verilebilir.

Rahim filmi (HSG) ağrılı bir işlem midir?

HSG çekimi sırasında hafif bir kasık ağrısı olur. Bu ağrı hissi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Ağrı eşiği düşük olan hastalar çok ciddi ağrısının olduğunu söylerken ağrı eşiği normal olan hastalar belirgin ağrı olmadığını ifade etmektedir. İşlemden 30 dakika önce bir ağrı kesici alınması işlem sırasındaki ağrıyı azaltacaktır.

Ağrısız rahim filmi sadece anestezi altında yapılan film demek değildir. Burada ağrıyı minimuma indiren kullanılan çok ince kakaterler yardımıyla su bazlı kontrast maddelerin kullanılmasıdır. Ancak hiçbir şekilde ağrı hissetmek istemeyen hastalarda anestezili HSG çekme imkânı her zaman mevcuttur.

HSG’nin normal çıkması neyi ifade eder?

HSG nin normal çıkması durumunda rahim içinde polip, miyom, yapışıklık ya da şekil bozukluğu olmadığını düşünürüz. Yine tüplerin açık olduğu ve bu nedenle rahimde gebeliği engelleyecek fiziksel bir patolojinin olmadığı anlamını çıkartırız. Ancak filmin normal olması gebe kalınacağının garantisi değildir. Bazen verilen kontrast madde rahim içindeki polip yada miyomları örterek görünmesini engelleyebilir. Bu nedenle şüphe duyduğumuz vakalarda histeroskopi ameliyatı dediğimiz kameralı alet yardımıyla rahim içinin direkt görüntülenmesi işlemi yapılmalıdır. HSG yumurtalıklarla ilgili bilgi vermez.

Rahim filmi çekimi ne kadar sürer?

İlaçlı rahim filmi çekimi 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Bunların büyük kısmını hazırlık aşaması oluşturmaktadır. Film çekimi 2-3 dakika arasında değişir. Ancak anestezili rahim filminde toplam işlem hastanın uyanması dahil 20-30 dakika sürer. Anestezili yapılacak işlemlerde en az 6 saat açlık olması önemlidir. Yine 2 gün öncesinde cinsel birliktelik bırakılması, vajinal tampon kullanılmamalı ya da vajen yıkanmamalıdır.

HSG filmi sonrası gebelik ihtimali var mıdır?

Çekilen film sonrası tüplerde olabilecek küçük mukuslar ya da yapışıklıklar ortadan kaldırıldığı için işlem sonrası hastalarda gebelik ihtimali artar. Özellikle ilk 3 ayda gebelik şansı arttığı için başka bir problem yoksa hastalarda kendiliğinden gebelik oluşması için 3 ay beklenir. 3 ay içinde kendiliğinden gebelik oluşmayan hastalarda tedaviye geçilmelidir.

HSG çekilmeden önce yapılması gerekenler nelerdir?

  • Anestezisiz film çekimi için aç olunması gerekmez.
  • Anestezili film çekimi için işlem öncesi en az 6 saat lik açlık gereklidir.
  • Film çekimi öncesi 30 dakika önce bir ağrı kesici alabilirsiniz.
  • 48 saat öncesinden itibaren cinsel birliktelik, vajinal tampon ya da vajinal yıkama işlemi yapılmamalıdır.

HSG filmi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

HSG sonrası lekelenme ya da az miktarda vajinal kanama olabilir. Eğer kanama çok olursa muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Hafif kasık ağrısı olabilir. Ciddi ağrısı olanlarda nedeninin araştırılması gereklidir. Bu filmi çektirenlerde nadiren enfeksiyona bağlı ateş gelişebilir. Ateşi çıkan hastalar muhakkak doktoruyla irtibata geçmelidir. HSG filmi sonrası cinsel ilişki için hastanın rahatlığı açısından 1-2 gün beklemekte fayda vardır.

HSG filminde tüplerde tıkanıklık çıkarsa ne yapılmalıdır?

HSG de tüplerden kontrast madde geçmemesi her zaman tıkanıklık olduğu anlamına gelmez. Çok nadiren tüplerdeki spazma bağlı kontrast madde geçişi olmayabilir. Spazm olabileceği düşünülen hastalarda gerekirse anestezi altında tekrar değerlendirilmesi uygun olur. Tüplerin tıkalı olduğu düşünülen hastalarda eğer tıkanıklık tüplerin uç kısımlarına yakınsa laparoskopi ameliyatı ile açılması mümkün olabilir. Ancak rahime yakın olan tıkanıklıklarda tüplerin ameliyatla açılması genelde mümkün olmaz. Bu hastalarda tüp bebek uygulaması gereklidir. Ancak hasta yade eşinde gebe kalmayı engelliyecek başka problemlerde varsa laparoskopiden ziyade direkt tüp bebek tedavisi önerilir.

HSG filminin sonuçları ne zaman çıkar?

Sonuçlar genellikle işlemden 10-15 dakika sonra çıkmaktadır. Filmin basılması, görüntülerin cd ye aktarılması ve radyoloji uzmanının raporu yazması da bu süreye dahildir.

Ankara rahim filmi fiyatları ne kadardır?

Ankara rahim filmi (HSG) fiyatı, çekimin yapıldığı merkeze göre değişmektedir. Özel hastanelerde rahim filmi ücreti 2024 yılı için Ankara’da anestezili ya da anestezisiz olmasına göre değişmektedir. Ankara rahim filmi çeken yerler içerisinde tarafımızdan en nezih ortamlar seçilmektedir.

Kliniğimizde HSG çekimleri anestezili ya da anestezisiz olarak Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından anlaşmalı olduğumuz hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde yapılmaktadır. HSG fiyatları 2024 için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Randevu almak istediğiniz doktorumuzun web sayfasını da inceleyebilirsiniz…

Doç. Dr. Nermin Köşüş web sayfası için tıklayınız…

Doç. Dr. Aydın Köşüş web sayfası için tıklayınız…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş