Gebelik testi adet gecikmesi olan kadınların ilk uygulamaları gereken testtir. Bu test idrarda yapılabileceği gibi kanda da yapılabilir. Gebelik testi fiyatları 2024 Ankara detayları için bize her zaman ulaşabilir ve testi kliniğimizde uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz.

Gebelik testi nedir?

Gebelik testi yada hamilelik testi kanda yada idrarda bakılan hormonlar yardımıyla gebelik varlığını test etmeye yarayan işlemlerdir. İdrarda yada kanda gebelik testinde hcg adı verilen ve embriyo rahime yerleşince salgılanmaya başlayan bir hormona göre bakılır. İdrarda yada kanda bakılabilir. İdrarda gebelik testinde sadece hamilelik var yada yok şeklinde sonuç alınırken kanda gebelik testinde ise beta hcg seviyesine göre yaklaşık gebelik haftası belirlenebilmektedir.

En erken gebelik testi ne zaman yapılır? Erken hamilelik testleri güvenilir midir?

Erken hamilelik testi yapanlarda bazen gebelik olmasına rağmen gebelik yokmuş gibi bir sonuç elde edilebilir. Bu olumsuz durumları engellemek için testi zamanında yapmak önemlidir. Yumurta sperm ile döllendikten sonra 6 gün içerisinde rahim içerisine gelerek gömülmektedir. Gömüldükten sonra hcg salgısı artmaktadır. Yani döllenmeden sonra en erken 8. günde kanda hcg tesbit edilebilmektedir. Bu nedenle yumurtlamadan sonraki dönemde 10. günden önce gebelik testi yaptırmak gereksizdir. En erken yumurtlamadan sonraki 10-12. günlerde test bakılabilir. İdeal olanı ise adet gecikmesi olan kadınların test yaptırmasıdır. Gereksiz test tekrarlarını engellemek için adet günü geçenlerin test yaptırması mantıklı olacaktır. Erken hamilelik testi yapanlar bu sayede yaşadıkları olumsuz duygusal durumlardan da kurtulmuş olacaklardır.

Gebelik testi idrarda yapılır mı?

İdrar testinde gebelik tesbit edilebilir. İdrarda hamilelik testi için eczanelerde satılan onlarca değişik marka test mevcuttur. Bunlardan herhangi birisi ile bakılabilir. Günümüzdeki idrar gebelik testlerinin de kan testi kadar olmasa da güvenilirlikleri oldukça yüksektir. Sabah ilk idrarı ile bakılabileceği gibi, gün içerisinde en az 4 saat idrarını yapmamış kişilerde testi yaptırabilir. İdrar testi yaptırmak için adet gecikmesini beklemek faydalı olacaktır. Çünkü hcg hormonunun idrarda yeterli düzeye gelmesi için birkaç gün gerekebilir.

Adet gecikmesinden kaç gün sonra test yapılır?

Adet gecikmesinden 1-2 gün sonra idrarda yada kanda gebelik testi yapılabilir. Kanda hamilelik testi için adet gününün geçmesi şart değildir. Adetine 2-3 gün kala yapılan testlerde gebelik var ise tesbit edilebilir. Ancak idrarda gebelik testinde emin olabilmek için adet gününün geçmesini beklemek gereksiz test tekrarlarını önleyecektir.

Hamilelik testleri ne kadar güvenilirdir?

Hamilelik testi ne kadar doğru diye düşünebilirsiniz. Yanılma payı acaba yok mudur? Elbette hamilelik testinde de yanılma olabilir. Güvenirlilikleri %100’ e yakın olmakla birlikte testin kendisinden, testin yapılma zamanından yada test sırasındaki yanlış uygulamalardan dolayı gebelik varken yokmuş gibi bir sonuç elde edilebilir. Bu olumsuz sonuçları engellemek için testi zamanında ve kurallarına uygun bir şekilde yapmak gereklidir. Her testi yapılış şekli farklı olabilir. Bu nedenle yapmadan önce muhakkak içindeki kullanma talimatlarını okumak gereklidir.

Gebelik testi (hamilelik testi) sonuçları nasıl yorumlanır?

Hamilelik testi sonuclarinın yorumlanması hamilelik testinin yapılış şekline göre değişir. İdrarda gebelik testi yapılan kadınlarda çizgilerden birisi silik bile olsa çift çizgi çıkarsa hamilelik testi pozitif demektir. Yani gebelik vardır. Ancak tek çizgi çıkarsa gebelik yok anlamına gelir. Hiç çizgi çıkmazsa kullandığınız test bozuktur anlamına gelir. Kanda hamilelik testinde ise cihazda beta hcg seviyeleri ölçülür ve buna göre gebelik kararı verilir. 5 in altındaki değerlerde gebelik yoktur denir. Ancak 5 in üzerindeki değerlerde gebelik olabilir. Değeri 5 in üzerinde olan kadınlarda beta hcg takiplerinin devam edilmesi gerekecektir. Çünkü bazen kimyasal gebelik dediğimiz erken gebelikler takip esnasında sonlanabilir.

Gebelik testi (hamilelik testi) markaları önemli midir?

İdrarda hamilelik testi için eczanelerde satılan markalardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Günümüzde kullanılan testlerin güvenilirliği son derece yükselmiştir.

Gebelik testi (hamilelik testi) silik çizgi çıkması ne anlama gelir?

Hamilelik testinde silik çizgi çıkması yüksek ihtimalle erken bir gebelik var anlamına gelir. Ancak bu durumlarda birkaç gün sonra testi tekrarlamak faydalı olacaktır.

Gebelik testi (hamilelik testi) yaptırmak için ne yapmalıyım?

Hamilelik testi yaptırmak için eczanede satılan idrarda gebelik testlerinden herhangi bir marka alıp kullanabilirsiniz. Testinizin sonucuna göre bir kadın doğum uzmanına görünmeli ve gerekirse kanda beta hcg testi yaptırmalısınız. Kliniğimizde kanda hamilelik testi yapılmaktadır.

Gebelik testi (hamilelik testi) almak için nerelere başvurabilirim?

Hamilelik testlerini herhangi bir eczaneden alabilirsiniz. Kanda gebelik testi için muayenehane yada hastaneye başvurmanız gerekecektir.

Gebelik testi (hamilelik testi) pozitif ne demektir?

Hamilelik testi pozitif demek gebelik var anlamına gelir. İdrar testinde çift çizgi görülür. Kan testinde ise 5 in üzerindeki değerler gebelik var anlamına gelecektir. Ancak kimyasal gebelik yada sağlıksız gebelikleri ekarte edebilmek için kanda hamilelik testi ile hastanın takip edilmesi gereklidir.

Gebelik testi (hamilelik testi) nasıl yapılır?

Hamilelik testi idrarda yada kanda yapılabilir. İdrarda gebelik testi için eczaneden alınan testin tipine göre ya idrara batırılır yada 1-2 damla idrar üzerine damlatılır. 3-5 dakika beklendikten sonra eğer çift çizgi oluşursa kesin gebelik vardır. Çift çizgi ancak bir tanesi silik çıkmışsa yüksek ihtimalle gebelik vardır. Birkaç gün sonra testin tekrarlanması uygun olacaktır. Eğer tek çizgi çıkarsa gebelik yoktur. Hiç çizgi çıkmazsa test bozuktur. Kan testinde ise hastadan tüpe kan alınarak biyokimya laboratuarına gönderilir ve cihazla çalışılır. İdrar testine göre daha kesin sonuç verir. Gebelik varlığı yanında yaklaşık kaç haftalık olduğunu tahmin etmemizi ve hastanın takibini planlamamızı da sağlar.

Gebelik testi (hamilelik testi) kanda mı yapılmalıdır?

Kanda hamilelik testi idrarda gebelik testine göre daha kesin sonuç verir. Bu nedenle test yaptırmamış olanlara kanda gebelik testi yaptırmalarını öneririz. İdrarda hamilelik testi yaptıranlarında kan testi ile gebeliğin varlığını onaylatması yerinde bir davranış olacaktır.

Gebelik testi (hamilelik testi) negatif ne demektir?

Gebelik testi negatif demek gebelik olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak adet günü geçmeyenlerde yapılan testlerde bazen gebelik olmasına rağmen negatif sonuç gelebilir. Bu nedenle testin zamanlamasının iyi ayarlanması gereklidir.

Hamilelik testi yaptırmak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Hamilelik testi yaptırmak isteyenlerin özellikle zamanlamasına dikkat etmeleri önerilir. Günü geçmeyen ve herhangi bir şikayeti olmayan bayanın test yaptırması kafa karışıklığına neden olabilir. Adet günü 2-3 gün geçtikten sonra test yaptırmanız mantıklı olacaktır.

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Ancak bunun için öncesinde eczaneden test için gerekli malzemeyi almanız gereklidir. Bitkisel maddeler kullanılarak evde yapılan hamilelik testleri doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış testler değildir.

Adet gecikmesinden kaç gün sonra test yapılır? Hamilelik testi (gebelik testi) kaç günde belli olur?

Adet gecikmesi olmadan kanda gebelik testinde gebelik tesbit etmek mümkündür. Ancak kendiliğinden olan gebelikler için adet gecikmesini beklemek daha mantıklıdır. Adet gecikmesi 2-3 gün olduktan sonra test yaptırabilirsiniz. Kanda gebelik testinde ise adete 2-3 gün kala yapılan testlerde gebelik varsa ortaya çıkar. Bu yöntemi daha çok tüp bebek tedavisi gören hastalarda kullanmaktayız. İdrarda gebelik testi 3-5 dakika sonra sonuç verirken kan testi 2 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Evde hamilelik testi yapanlar sonrasında ne yapmalıdır?

Evde hamilelik testi yapanlar test pozitif çıktığı taktirde bir kadın doğum uzmanından randevu alarak muayene olmalıdır. Testi negatif çıkanlar ise adet göreceklerdir. Buna rağmen adet görmeyen bayanlarında gebelik haricinde adet gecikmesine neden olabilecek jinekolojik problemlerin tesbiti için muayene olmaları gerekecektir.

Evde yapılan hamilelik testleri ne kadar güvenilirdir?

Evde hamilelik testleri güvenilir değildir. Limonla hamilelik testi yapanlar veya benzeri yöntemler kullananlar yanlış sonuçlarla karşılaşarak hayal kırıklığına uğrayabilir yada mevcut bir gebeliği atlayarak gebelik için olumsuz davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle en doğrusu kan testi yaptırmak, imkan yoksa en azından eczanede satılan idrar testlerinden alarak testi yapmaktır.

Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır?

Tüp bebekte hamilelik testi yerleştirilen embriyonun kaçıncı gün olduğuna göre değişir. 3. gün embriyosu yerleştirildi ise işlem sonrası 12. gün, 5. gün embriyonu yerleştirilmişse işlem sonrası 10. gün gebelik testi bakılabilir.

Online gebelik testi yapılabilir mi?

Online hamilelik testi diye bir test yöntemi yoktur.

Gebelik testleri kesin sonuc verir mi?

Gebelik testleri %100’e yakın doğru sonuç vermektedir. Kanda gebelik testinde yanılma ihtimali uygun zamanda bakıldıysa oldukça düşüktür. İdrarda gebelik testinde yanılma ihtimali biraz daha fazladır. Ancak günümüzde kullanılan idrar testlerinin kalitesi oldukça yüksektir. Bu nedenle idrar testinde pozitif çıkanlarda genelde kan testinde de sonuç pozitif çıkmaktadır.

Kürtajdan sonra hamilelik testi yapılmalı mıdır?

Kürtajdan sonra hamilelik testi her hastada yapılmasına gerek yoktur. Kürtaj sonrası patoloji için örnek gönderilen ve patoloji ile mol gebeliği (üzüm gebeliği) tesbit edilen kadınlarda hcg takipleri yapılmalıdır. Ancak kürtaj sonrası patoloji gönderilmeyenlerde hcg testinin düştüğü gösterilmelidir. Özellikle çok erken gebeliklerde bazen dış gebelik gözden kaçabilir. Kürtaj sonrası hcg değeri düşmeyen yada yükselenlerde dış gebelik açısından dikkatli olunmalıdır.

En iyi hamilelik testi hangisidir?

En iyi hamilelik testi kandaki testidir. Ancak kanda baktırma ihtimali o an için mümkün değilse idrarda test de yaptırabilir. Günümüzde kullanılan idrarda gebelik testlerinin kalitesi oldukça yüksektir. Herhangi birini alıp kullanabilirsiniz.

Ankara gebelik testi fiyati ne kadardır? Kanda gebelik testi ne kadardır?

Gebelik testi ücreti testin tipine yada yapıldığı yere göre değişir. Kanda gebelik testi fiyatları Ankarada 2024 yılında yapıldığı yere göre değişmektedir. İdrarda hamilelik testi fiyatları ise oldukça değişkendir. Ankara gebelik testi ücreti 2024 için kliniğimizi arayabilir, gebelik testinizi kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Ankaranın Çankaya ilçesinde Çukurambar semtindeki muayenehanemizde gebelik takibini yapmaktayız. Muayenehanemizde tüm kan, idrar ve patoloji testleri yapılmaktadır. Ankara Gebelik takipleriniz muayenehanemizde yapılırken doğum yada sezeryan ameliyatınız anlaşmalı olduğumuz hastanelerde gerçekleştirilmektedir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

11 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HARİTADA YERİMİZ

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş