Labioplasti ameliyatı, labial dokunun boyutunu küçültmek ya da büyütmek için yapılan bir ameliyat işlemidir. Labioplastide labia dokusunun görünümünü düzeltmek, fiziksel olarak hissedilen sıkıntıyı azaltmak en önemli amaçtır. Peki “labioplasti kimlere yapılır“? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız bu makalemizi mutlaka okuyunuz.

Labianın büyüklüğü ve şekli, burun şekli gibi insanlarda oldukça farklıdır. İç dudak büyüklüklerinin normal değerleri oldukça değişkendir ve kişiden kişiye oldukça farklılık gösterir. Kişinin iç dudakları büyüdüğünde, kadının bazen tüm normal işlevlerinin bozulmasına yol açabilir. Kadınlar fiziksel ve kozmetik nedenlerle karın germe, meme dikleştirme gibi ameliyatlar oldukları gibi, iç dudaklardaki şekil bozukluklarında da aynı nedenlerle düzeltici ameliyat olan labioplasti ameliyatı olmayı istemektedir.

Labium minus adı verilen iç dudaklar vajina açıklığının etrafını saran deri kıvrımlarıdır. Dış kıvrımlara ise büyük dudaklar manasına gelen labia majora denir.  Bu deri kıvrımları idrarınızın dışarıya açıldığı delikle beraber vajinanızın dışarıya açıklığını da çepeçevre kaplar. Bu labiumlar, dış genital organlarınızı dış etkilerden koruyan dokulardır.

Labioplasti ameliyatı, sıklıkla genital estetik kaygılara bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. İç dudakların normalden daha iri ve geniş şekilde, düzensiz ve kalın bir yapıda olması, cinsel açıdan özgüven eksikliklerine neden olabilir. Aynı zamanda cinsel ilişki esnasında utanma ve buna bağlı olarak cinsel ilişkiye konsantre olamama ve hatta bu nedenle evlenmeden kaçınmaya bile neden olabilir. Cinsel organının beğenmeme, çekici bulmama kadın olarak kendini yeterli görmeme yine labioplasti ameliyatı isteği doğurabilir.

Labioplasti ameliyatı, büyüklüğünü ve şeklini küçültmek ya da büyütmek için labia minora adı verilen iç vajinal dudaklara yapılır. Aynı zamanda problem varsa aynı seansta labia majora olarak adlandırılan dış dudaklara yağ enjeksiyonu yapılarak şekil verilebilir.

Labioplasti ameliyatı sırasında doktorunuz genellikle labial büyüklüğün azaltmak amacıyla labiadan bir miktar doku çıkarabilir, labia’yı büyütmek amacıyla dolgu maddesi veya yağ dokusu enjekte edebilir veya diğer dokulardan cerrahi olarak yeni bir labia meydana getirebilir.

Labial doku kimlerde ve neden büyür?

 • Yaşlanma, menopoz veya östrojen eksikliğine bağlı olarak  labia majör dokusu atrofiye olur ve incelerek labia minörlerin daha belirgin olarak görünmesine yol açabilir.
 • Hamilelik ve doğuma bağlı olarak labiumlarda değişiklikler oluşabilir.
 • Aşırı kilo alanlarda labiumlarda belirginleşme ve büyümeye bağlı sarkmalar olabilir.
 • Genetik yatkınlığı olanlarda zamanla labiumlarda belirginleşme yaşanabilir.
 • Yapısal olarak doğuştan labiumlar büyük olabilir.

Labioplasti ameliyatı neden yapılır?

Fiziksel nedenler

 • Labia minör dokusununun boyutunu küçültmek, büyük labium olanlarda oldukça rahatlatıcıdır. Bu sayede labia majorayı geçerek dışarı çıkmaz. Bükülme, çekilme ve sıkışma yaşanmaz. Böylece egzersiz, günlük fiziksel aktiviteler ve cinsel ilişki sırasında herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Bisiklet kullanırken iç dudaklarda sürtünmeye bağlı tahriş ve ağrılar oluşabilir. Büyük ve çıkıntılı iç dudaklar yürüyüş yapma ve koşma gibi fiziksel aktiviteleri zor bir hale getirebilir.
 • Büyük labium dokusu genital temizliği zorlaştırabilir ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlara neden olabilir.

Kozmetik nedenler

 • Doğumdan sonra veya yaşlanmaya bağlı olarak sarkmaları ve şekil bozukluklarını gidermek ve daha genç bir görünüm sağlamak pekçok kadının isteğidir.
 • Bir taraf diğerinden daha uzun, kalın ya da daha farklı bir şekle sahip olan kadınlarda bu asimetriyi gidermek amacıyla labioplasti ameliyatı yapılır.
 • Belirgin derecede büyük iç dudaklar, mayo, dar kot pantolon veya spor kıyafetlerinin giyilmesinde rahatsızlık oluşturabilir. Dar giysiler giyenlerde labiumlardaki aşırı dokular dışarıdan farkedilebilen belirgin bir kabarıklığa neden olabilir. Bu kadında günlük yaşantısını da etkileyen bir özgüven eksikliğine yol açabilir.
 • Cinsel ilişki sırasında büyük labiumlar çekilmelere ve buna bağlı ağrılara yol açabilir. Hatta bu durum bazen vajinismus hastalığı sebebi bile olabilir. Aynı zamanda cinsel partnerine karşı bir özgüven eksikliği oluşturabilir. Yapılan labioplasti operasyonu ile cinsel ilişki sırasında yaşanan problemler de giderilecektir.
 • İdrar yapımı sırasında diğer dokulara bulaşan idrar nedeniyle dokularda kızarıklık ve tahriş yaşanabilir. Bu dokuların uzun süre nemli olarak kalmasına bağlı olarak tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar artabilir. Buna bağlı olarak da vajinal görünümde estetik olmayan oluşumlar olabilir.

Bakireler labioplasti olabilir mi?

Bakireler henüz doğum yapmamış ve cinsel ilişkiye girmemiş olmasına rağmen bazen bunlarda da labiumlarda büyüklük, kalınlık ya da diğer şekil bozuklukları bulunabilir. Bunlar genellikle doğuştan gelen yapısal anormalliklerdir.

Genetik nedenlere bağlı olarak oluşan bakirelerdeki bu yapısal anormallikler bazen küçük kız çocuklarında bile problemlere yol açabilmektedir. Ergenlikle birlikte elbette labiumlardaki büyüme daha da artacak ve şikayetler daha da belirgin hale gelecektir.

Bekarlarda sık enfeksiyona bağlı meydana gelen labial irritasyon ve sık sık mastürbasyon yapılmasına bağlı olarak bazen labiumlarda sarkmalar oluşabilir.

Tüm bunlara bağlı olarak bakirelerde iç dudak sarkması olabilir. Tedirgin olacak bir durum yoktur. Bakirelerde yapılan iç dudak kısaltma ameliyatı adı verilen labioplasti ameliyatı ile problem çözülmektedir. Bu ameliyat bakirelerde kızlık zarına zarar vermeden rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Labioplasti fiyatı 2022 detayları için bize ulaşabilirsiniz. Ankarada labioplasti yapan doktorlar Doç. Dr. Aydın Köşüş ve Labioplasti ameliyatı uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş ile tanışmak ve bilgi almak için sizleri de kliniğimize bekliyoruz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • […] “Labioplasti ameliyatı kimlere uygulanır” bu konuda daha fazla malumat elde etmek istiyorsanız linke tıklayarak websitemize gidebilirsiniz. Ankarada labioplasti yapan doktorlarımız tarafından özel kliniklerinde lokal anestezi altında labioplasti uygun hastalarda uygulanmaktadır. Gerekli olan kadınlarda ise anlaşmalı olduğumuz hastanelerde sedasyon adı verilen hafif genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Labioplasti ameliyatı ve tüm jinekolojik konular hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayarak web sitemizi ziyaret ediniz. […]