Yumurta dondurma fiyatları, 2024 yılında işlemin uygulanacağı merkeze ve yapılacak işleme göre değişiklik gösterir. Yumurtaların dondurulması yada yumurtalık dondurma fiyatı birbirinden farklıdır. Yumurta dondurma ücreti ne kadar diye merak ediyorsanız bize her zaman ulaşıp rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

Yumurta Dondurma Nedir?

Oosit (yumurta) dondurma, kadının yumurtalığından elde edilen yumurtaların dondurularak ileride kullanılması amacıyla saklanması işlemidir. Bu işlem gelecekte bebek sahibi olmayı planlayan ancak şu an için gebelik düşünmeyen özellikle yumurtalık rezervi düşük kadınlar için çok önemli bir işlemdir.

Yumurta dondurma kimlere yapılır?

Bir kadın, tüm hayatı boyunca kullanacağı yumurta rezerviyle doğar. Yani doğduğu zaman tüm hayatı boyunca kullanacağı yumurtalar, yenisi oluşmayacak ve programlanan menopoz yaşına kadar idare edecek miktarda vardır. Zamanla bu yumurtaların sayısında azalma ve hücre yapısında bozulma olur. Bu nedenle 35 yaşından sonraki yumurtalık rezervi düşük olan yada normla olsa bile yakın zamanda evlilik görülmeyen hastalarda yumurtalar toplanabilir.

Bir diğer hasta grubu malign hastalık nedeniyle kemoterapi yada radyoterapi tedavisi alacak olan kadınlarda tedavi öncesinde yumurtaların muhakkak toplanması gereklidir.

Yumurta dondurma kaç yaşına kadar yapılır?

​Özellikle 30’lu yaşların sonunda ve 40 yaşından sonra hem sayı hem de kalitede ciddi bozulmalar olur. Bu nedenle yumurta dondurulması için en uygun dönem 20li yaşlar ile 30 lu yaşlardır. Bu dönemde hem yumurta sayısı hem de kalitesi en üst seviyededir. Bu yaşlarda yumurtalık rezervi düşük olan hastalarda toplanabilir. Ancak bu hasta grubu azdır. En çok uygulanması gerekli olan hasta grubu genellikle 35-40 yaş civarı olan hastalardır.

Bekarlarda yumurta dondurma nasıl yapılır? Yumurta dondurmada bekaret bozulur mu?

Bekarlarda yumurtaların toplanması ya kızlık zarının cerrahi olarak açılmasıyla vajinal yoldan toplanır. Ancak türk toplumunsa bu çok kabul göre bir işlem değildir. Çünkü bu yöntemde bekaret bozulur. Ama bu işlem sonrası kızlık zarı onarılarak hastalara yapılan işlem ile ilgili rapor verilmektedir.

Diğer yöntemler ise karından yumurta toplama iğnesi ile toplanması veya laparoskopi yolu ile girilerek yumurtaların toplanmasıdır. Hastaya bu seçenekler sunularak bekarlarda da yumurta toplama işlemi rahatlıkla yapılabilir. Yani uygun olan kadınlarda evlenmeden yumurta dondurulur. Dondurma işlemi için illa evli olmaya gerek yoktur. Ancak zaruret olmayan hastalarda evlenmeden yumurtaların dondurulması işlemi yapılmaz.

​Dondurulmuş yumurtalar kaç yıl saklanır?

Dondurulmuş yumurtalık kanuna göre 5 yıl boyunca saklanabilir. Ancak daha sonrasında hasta kendi isteğiyle bakanlık izni ile bu süreyi uzatabilir. Uzatmak istemeyen yada ihtiyaç kalmayan kadınlarda 5 yılın sonunda yumurtalar hastanın bilgisi dahilinde imha edilir.

Dondurulmuş yumurtalar -196 derecede sıvı nitrojende saklanır. Bu şekilde zamanla oluşan yaşlanmaya bağlı bozulmadan yumurtalar etkilenmez. Çift çocuk sahibi olmayı planladığı zaman dondurulmuş yumurtalardan bir kısmı çözdürülür. Eşin spermiyle birleştirilerek embriyo oluşturulur. Bu embriyolardan kaliteli olanlar seçilerek tüp bebek tedavisi ile rahime yerleştirilir.

Eğer ileride çocuk sahibi olmayı planlayan ancak biyolojik saatinin bunu engelleyebileceğini düşünen kadınlarda, yumurtaların dondurulması işlemi mükemmel bir seçenektir. Yumurtalıklarda yaşlanmaya bağlı oluşan değişimlerin benzeri rahim için geçerli değildir. Rahim normal yapıdaysa 40-50li yaşlarda bile hormon desteği ile gebeliği taşıyabilir.

Yumurta dondurma fiyatları, 2024 Ankara

Yumurta dondurma fiyatları, 2024 yılında Ankara’da işlemin yapıldığı merkez göre değişir. Yumurtaların dondurulması yanında bazı hastalarda yumurtalık dokusunun dondurulması da gerekebilir. Yumurtalık dondurma fiyatı yine merkezler arasında farklılık göstermektedir. Tarafımızdan bu işlemler Ankara’da yumurta dondurma yapılan hastanelerde yapılmaktadır. Yumurta dondurma ücreti Ankara hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yumurtalık dondurma olayı başarı oranım nedir 43 yaşındayım büyüme hormonu eksikliği ve hipofiz yetmezliği var yumurtalık arda yaşlanma ve rezerv düşüklüğü var ilk adetim 17 yaşında oldum 25 yaşına kadar düzenli oldum sonra 6 ay olmadı Etlik SSK falan bakıyordu o zaman sigortalılar gittim tahliller yaptı menapoz olayı yok seni ilaçla falan genç olduğun için adet gördürmemiz gerek dedi kanser olursun adet olmazsan dedi şu anda da adetten kesmek istiyorlar ilaçlar damarları tıkar çocuk olmaz diye fiyatlar nedir yumurta dondurmak için
    Ebru Erden: Ve çalışan insanım fazla gün sürmesin mümkün mü

    • Merhaba Ebru hanım yumurta dondurma fiyatı ile ilgili buradan fiyat veremiyoruz. Tarafınıza e-mail ile bilgi verildi. Öncelikle yumurtalıklarınızı ultrasonda görmemiz lazım. Muayeneye müsait bir zamanda gelirseniz size daha net bir bilgi verebiliriz şansınız için. İyi günler.

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş