Vajinismus Egzersizleri, davranışsal bir cinsel tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile kadının, genital bölgesini yani vajinasını tanımasını, cinsel ilişki sırasında rahatlaması ve pelvik kaslarını yönetebilmesi amaçlanmaktadır. Birtakım egzersizler yapılarak vajinismus problemini ortadan kaldırmak ve amaçlanan hedefe ulaşmak asıl hedeftir.

Vajinismus Egzersizlerinin Amaçları

Vajinismus egzersizleri ile kişinin kendi cinselliğini tanıması, cinsel organını keşfetmesi ve pelvik kaslarını çalıştırabilmesi amaçlanmaktadır. Kişinin kendi cinsel organlarını tanımaması, vajinusmus sorununa yol açmaktadır. Bu nedenle egzersizlerin asıl amacı; kişinin önce kendi cinsel organlarını tanımasına yöneliktir.

Tek Başına Vajinismus Tedavisi

Vajinusmus rahatsızlığından muzdarip olan kişiler, evde kendi başlarına birtakım egzersizler deneyerek ve yaparak bu sorunu kendi başlarına da halledebilmektedirler. Fakat bu psikolojik bir rahatsızlık olarak görüldüğü için, vajinismus tedavisi için mutlaka profesyonel bir yardım alınması önerilmektedir.

Vajinusmus Egzersizleri Çeşitleri

Vajinusmus egzersizlerinin neredeyse hepsi, kişinin yalnız başına gerçekleştirebileceği egzersizlerden oluşmaktadır. Bu anlamda kişinin kendini rahat hissetmesi ön plandadır. Bu egzersiz yöntemleri arasında yaygın olarak; ayna ile cinsel ve genital varlığının farkına varmak, inceleme yapmak, kegel egzersizleri, vajinaya yabancı bir cisim alma, nefes egzersizleri, masaj yapma ve dokunma egzersizleri yer almaktadır.

Sık Önerilen Vajinusmus Egzersizleri Hangileridir?

Kişinin evde kendi kendine uygulayabileceği egzersizlerden oluşan liste aşağıda açıklamaları ile birlikte verilmiştir:

  • Ayna Egzersizleri: Vajinusmus problemi olan kadınların en büyük sorunu cinsel organlarını tanımamaktır. Bu anlamda kişiye ayna yolu ile kendi organlarını görmesi ve tanıması önerilir. Ayna egzersizi, bu sorunu yenebilmek için ilk adımdır. Kadın, genital organını ayna yolu ile incelemeli ve tanımaya çalışmalıdır. İnsan, görmediği ve hiç bilmediği bir nesneden korkar. Bu nedenle, kişi önce kendi vücudunu tanımaya çalışmalıdır.
  • Masaj ve Dokunma Egzersizleri: Genital bölgeye dokunmak, dokunarak tanımaya çalışmak, rahatlatmak için masaj yapmak ve haz noktalarını öğrenmek hastanın, vajinusmus problemini yenmesi için yarar sağlar. Kadının dış genital bölgesine yani vulva adı verilen bölgeye masaj yapması ile psikolojik rahatlama yaşaması amaçlanır. Bu egzersizi yapmak zamanla rutin haline gelir ve kişinin korkularını gidermesinde; özellikle cinsel ilişki korkusunu gidermesinde yardımcı olur. Kişinin kendine dokunurken haz bölgelerinin farkına varması özgüveni de beraberinde getirmektedir.
  • Vajinal Dilatör Egzersizleri: Vajina içine; çubuk, buji, kon, tüp gibi yabancı cisimlerin dışarıdan yerleştirilmesi ile yapılan bir tedavi çeşididir. Bu anlamda kişinin vajinasını genişletmek için bu tedaviyi kendi başına uygulaması çok zararlıdır. Çünkü dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir tedavi merkezinde, alanında uzman bir doktor tarafından yapılması önerilmektedir.
  • Kegel Egzersizleri: Kegel egzersizleri; vajinadaki pelvik kasların kişinin kontrolünde olması için yapılan bir vajinusmus egzersiz çeşididir. Kegel egzersizi, orgazm ve cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınlarda da etkili olabilmektedir. Ancak diğer egzersizler ile birlikte yapıldığında etkisi görülebilmektedir. Kegel egzersizleri tek başına yapıldığında kişinin cinsel sorunlarını çözmesinde yeterli bir etki gösterememektedir.
  • Parmak Egzersizleri: Çoğu terapist tarafından önerilen bir egzersiz çeşidi olan parmak egzersizleri, kişinin serçe parmağı ile birlikte işaret parmağına kadar vajina içine sokulması egzersizidir. Bu egzersizin asıl amacı, sorun yaşayan kişinin vajinadaki çatı kaslarını rahatlatması ve gevşetebilmesidir.

Verilen egzersizler düzenli olarak uygulandığı takdirde ve elbette ki kişinin de bu sorunu yenmek için psikolojik olarak çabaları üzerine, vajinusmus rahatsızlığı atlatılabilmektedir. Ayrıca kişinin egzersizleri kendi istediği şekilde seçebilmesi de bir ayrıcalıktır. Çoğu vajinusmus egzersizinin tek başına yapılması ayrı bir artıdır. Bu anlamda kişinin kendini tanıması, rahatsızlıktan kurtulmanın en önemli adımıdır.

Vajinismus tedavi ücretleri 2024 detayları için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Vajinismus tedavisi hakkında diğer makalemizi okumak için tıklayınız…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş