Vajinusmus rahatsızlığının sonuçları bu şekilde olmakla birlikte, bazı kadınlar tarafından; vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum dendiği de duyulmuştur. Bu söylem doğru olmakla beraber, bazen kadınların vajinusmus olmamalarına rağmen cinsel ilişkiye giremedikleri görülür. Sorunun çözülmesi ve sağlıklı cinsel hayatın yaşanmasını sağlamak amacıyla; ilişkiye girilememesi nedenlerinin neler olduğu, neler yapılabileceği, ne kadar sürede sorunun çözüleceği gibi konuların bilinmesi gerekir.

Kadınlarda yaşanan ve genel olarak çeşitli nedenlere dayanan, genel olarak cinsel ilişki yaşanamamasına neden olan soruna vajinismus adı verilir. Bu sorunun yaşanması sonucunda istense dahi kadının vajina yapısı, yaşanacak olan cinsel bir birleşmeye kendisini kapatır ve kadının; ilişki yaşama isteği karşısında fiziksel bir acı duymasına, kasık kısımlarında gereğinden fazla kasılma hissetmesine ve bunların sonucunda da psikolojik olarak yıpranmasına neden olur.

Vajinismus Olunmamasına Rağmen İlişkiye Girilememesinin Nedenleri Nelerdir?

Bazı durumlarda kadınların yapısı, özellikle cinsel ilişkiler söz konusu olduğu zaman; normal zamanlardan daha hassas, dış etkilere daha açık yapıda ve zarar görmeye çok daha müsait olabilir. Bu nedenle de vajinusmus olunmamasına rağmen sağlıklı bir cinsel ilişki gerçekleşmez.

Bununla beraber, vajinismus olunmamasına rağmen ilişkiye girememe nedenleri şu şekilde olabilir:

  1. Cinsel bir birleşmeye hazır olması gereken vajina, hazır olduğu zaman salgıladığı sıvılar sayesinde ilişkiye hazır olduğunun sinyalini beyine verir ve bunun sonucunda kolay bir şekilde birleşme gerçekleşir. Ancak vücut hazır olmadığı zamanlarda sıvı salgılanmaz ve acı duygusu ortaya çıkar. Fiziksel olarak yaşanan bu acı, bedenin kendisini kasmasına ve vücudun ilişkiye girememesine neden olur.
  2. Kadın ve erkek olarak ilişkiye girmek isteyen taraflar, yapı olarak birbirine uyumlu olmalıdır. Bu tür bir uyumun olmaması, vajinusmus olunmamasına rağmen ilişkiye girilmesine engel olur.
  3. Psikolojik olarak hazırlık, cinsel ilişkinin sağlanması için mutlaka oluşturulması gereken bir hazırlık türüdür. Psikolojinin yaşanacak olan birleşmeye hazır olmaması; ilişkinin sağlanamaması veya acı duyularak sağlanmasına neden olabilir.

Bu tür nedenler, cinsel ilişkiye girilmemesine neden olan sorunların başında gelir. Bunun dışında ise kızlık zarı olarak isim verilen yapının gereğinden daha fazla kalın olması; ilişki esnasında acı duyulmasına neden olarak vücudun kendisini kasmasına ve ilişkinin sağlanmamasına neden olur.

Vajinismus Olmayanların Cinsel İlişkiye Girmeleri İçin Yapmaları Gerekenler

Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı anlaşılınca, cinsel ilişkiye girmenin de daha kolay olduğu fark edilecektir. Deneme sonucunda ilişkiye girilememesi, özellikle kadınların kafasında vajinismus olunup olunmadığının merak edilmesine neden olabilir. Bu tür durumlarda kadın doğum uzmanlarının yardımı alınarak durum tespiti sağlanır. Eğer problemin kaynağı bu değilse, genel olarak psikolojik veya partnerden kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunlar görülür. Bu sorunları aşmak için ise yapılabilecek çeşitli işlemler mevcuttur. İlk olarak kadının kendisini hazır hissetmesini sağlamak için; ilk cinsel birleşmenin her zaman ve her kadın için çok ağrılı olmayacak olduğunu kabul etmesi gerekir.

Halk arasında dolaşan ve yanlış olarak yayılan cinsel birleşme hikayelerinin kulak ardı edilmesi, birçok kadının bu etkinlikten oldukça zevk aldığının bilinmesi gerekir. Bunun yanı sıra, eğer ilişkiye dair güvenden kaynaklı olarak, kadının kendisini hazır hissetmemesine bağlı olarak ilişkiden korku duyuluyorsa; zaman içerisinde korkuların aşılmasını sağlayarak cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğini, belirli bir güven duyulana kadar istenirse beklenebileceğini bilmek gerekir. Ayrıca erkeğin de durumun farkında olması, gerekli ön sevişmeye zaman tanıyarak kadının vücudunun hazır hale gelmesini sağlaması gerekir. Acele edilerek ortaya çıkarılacak korku; kasların kasılmasına ve ilişkinin yaşanmasını önleyecek durum oluşturmasına, ilişkiyi daha ağrılı geçirecek problem olmasına neden olacaktır.

Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum” diyen kadınlar için hazırlanmış olan vajinismus tedavisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş