Gebelik Haftası Hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik haftası hesaplama tüm gebelerin en çok başvurduğu hesaplamalardandır. Adet gecikmesi olan bir bayanın ilk aklına gelecek olan hamile olup olmadığıdır. Beraberinde bulantı, kusma ve kasık ağrısı gibi hamilelik belirtileri de varsa hemen bir gebelik testi ile gebelik varlığı teyit edilmelidir. Ardından gebelik haftası hesaplama cetveli adı verilen programlar kullanılarak gebelik hesaplama işlemi yapılır.

Gebelik testi pozitif olan kadınlar gebelik hesaplama cetveli ile gebelik haftası hesaplaması yaptıktan sonra derhal bir kadın doğum uzmanına muayene için başvurmalıdır.

GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA

 
Son adet tarihinizin ilk gününü girin:

Gün:

Ay:

Yıl:

Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!).
ve bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) :
olarak belirlendi.

 

Gebelik haftası hesaplaması adetin kaçıncı gününe göre yapılır?

Kadının son adet tarihi gebelik hesaplamada başlangıç noktası olarak alınır. Kadınlarda yumurtlama tarihi farklı farklı olabileceğinden ve bunun tüm kadınlarda tesbit edilmesi çok pratik olmayacağından son adet tarihinin kullanılması hamilelik hesaplamada daha pratik ve doğru bir yöntem olacaktır.

Gebelik haftası hesaplamasındaki yanlışlıklar

Halk arasında gebelik haftası hesaplamasında haftadan ziyade ay hesaplaması kullanılır. Ancak bu noktada bir ay dört hafta olarak hesaplandığından gebelik ay hesaplaması ile hafta hesaplaması arasında tutarsızlık varmış gibi bir durum ortaya çıkar. Hesaplamada her ayda mevcut olan fazladan 3 gün hesaba katılacak olursa hafta ve ay hesabı arasında aslında farklılık olmadığının farkına varılır. Gebelik takibi sırasında hesaplama yaparken bunu unutmayınız.

Gebelik haftası hesaplama ultrasona göre yapılır mı?

Gebelik hesaplaması ile ultrasondaki gebelik haftası bazen uyuşmayabilir. Özellikle adet düzensizliği olan bayanlarda, tüp bebek tedavisi ile hamile kalanlarda, geç yada erken yumurtlama olanlarda, son adet tarihini yanlış hatırlayan bayanlarda bu uyuşmazlıklara rastlanabilir. Bu hastalarda hamilelik hesaplamada ilk 3 ayda yapılan ultrasondaki CRL ölçümünün kullanılması önerilmektedir.

Doğum Hesaplama nasıl yapılır?

Doğum hesaplamada Nagele formülü denilen formül kullanılır. Bu formülde son adet tarihinde güne 7 eklenir ve aydan 3 çıkarılır ve hesaplanan tarih beklenen tahmini doğum tarihidir. Ancak doğumların pek çoğu hesaplanan bu tarihten 1 hafta önce yada sonra gerçekleşir. Doğum hesaplamaya bir örnek verelim:

Bayanın son adet tarihi 21.05.2019 olsun. Beklenen doğum tarihi, 21+7=28, 5-3=2, yani 28.02.2019 olarak hesaplanacaktır.

Kaç aylık hamileyim?

Kadın doğum uzmanı gebelik hesaplamada hafta hesabı yaparken gebeler kaç aylık hamileyim diye merak etmektedir. Gebelerin kendi ay hesapları ile kadın doğum doktorunun hafta hesabı genelde uyuşmaz. Çünkü hastalar aydaki 4 haftayı hesaplarken kalan 3 günü hesaba katmazlar. Aradaki uyuşmazlığı gidermek için aşağıdaki düzenlemeden faydalanabilirsiniz.
• 4-5 haftayı doldurmuş gebelikler 1 aylık
• 8-9 haftayı doldurmuş gebelikler 2 aylık
• 12-13 haftayı doldurmuş gebelikler 3 aylık
• 17-18 haftayı doldurmuş gebelikler 4 aylık
• 21-22 haftayı doldurmuş gebelikler 5 aylık
• 25-26 haftayı doldurmuş gebelikler 6 aylık
• 30 haftayı doldurmuş gebelikler 7 aylık
• 34-35 haftayı doldurmuş gebelikler 8 aylık
• 38-39 haftayı doldurmuş gebelikler 9 aylık
• 40 haftalık gebelikler 9 ay 10 günlük süreyi doldurmuşlardır.

Gebe kalamayan hastalar gebe kalabilmek için yumurtlama dönemi hesaplama araçlarını kullanabilirler. Hesaplanan yumurtlama dönemine göre birliktelik planlanacak olursa gebelik şansı artacaktır.

Çin takvimi ile gebelik haftası hesaplama dogru mudur?

Yine gebelik düşünen hastaların sorduğu sorulardan biri de acaba bebeğin cinsiyetini etkileyecek bir yöntem var mıdır şeklindedir. Bu noktada normal gebelik elde etme yöntemlerinde bebeğin cinsiyetini etkileyebilecek bilimsel bir yöntem yoktur. Ancak çin takvimi ile gebelik hesaplama halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tamamen istatistiksel bir yöntem olup hastanın yaşına, birliktelik olan aya göre cinsiyet tahmini yapılır. Ancak zaten hiçbir yöntem uygulamasanız dahi istediğiniz cinsiyetin olma ihtimali zaten %50’dir. Çin takvimi ile gebelik hesaplama bu oranları birmiktar daha arttırmaktadır. Ancak %100 doğruluğu olan bilimsel bir yöntem değildir. Bu nedenle çin takvimi ile yapılan cinsiyet hesaplamalarına itibar edilmemelidir.

Hafta hafta gebelik hesaplama işlemi sonucunda, kaçıncı haftada olduğunuzu ve bebeğinizin tahmini doğum tarihini hesaplayabilirsiniz. Gebelik haftası hesaplama cetvelinden gebelik haftanızı hesapladıktan sonra aşağıdaki gebelik haftaları bölümünden gebelik haftanızı seçerek o haftadaki anne ve bebekteki değişiklikleri öğrenebilirsiniz. Tüm haftaları incelemek için hafta hafta gebelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Gebelik hesaplama sonrası takibinizi doktorunuzun önerdiği şekilde yaptırınız. Ankara doğum paketi fiyatları 2022 için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Gebelik takibi ve jinekolojik konularda bilgi almak için www.ankarakadindogumuzmani.com adresini de inceleyebilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

9 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.