Bakirelerde histeroskopi yapılır mı”sorusu özellikle kanama problemi yaşayan bekar kızlarda oldukça sık sorulan sorulardandır. Histeroskopi vajinal yada halk deyimiyle alttan yapılan bir ameliyattır. Vajinal ameliyat denince hemen akla acaba bakirelerde histeroskopi ameliyatı kızlık zarını bozar mı düşüncesi gelir. Bu makalemizde “bakirelerde yada bekarlarda histeroskopi yapılır mı, nasıl yapılır” bu sorulara cevap bulacaksınız.

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi rahim içi anormalliklerinin tesbitinde ve tedavisinde uygulanan vajinal bir ameliyattır. Rahim ağzından kameralı bir cihazla girilerek rahim içinde polip, miyom, septum adı verilen bölmeler yada yapışıklıklar hem tesbit edilir hem de aynı seansta tedavi edilir. Halk arasında kansız yada bıçaksız ameliyat adı verilen ameliyat türlerindendir.

Histeroskopik Ameliyat  Bakirelerde Yapılır mı?

Histeroskopi bakirelerde elbette yapılır. Kızlık zarının genellikle arasında geniş bir boşluk vardır. Histeroskopi de kullanılan aletler ofis histeroskopide 5 mm, operatif histeroskopide rezektoskop kullanılacaksa 10 mm. dir. Bu aletlerde kızlık zarındaki boşluktan rahatlıkla geçmektedir. Kliniğimiz doktorları tarafından uygun olan vakalarda kızlık zarına hiçbir zarar vermeden histeroskopi ile bakirelerde polip ameliyatı yada diğer ameliyatlar yapılmaktadır.

Bakirelerde Histeroskopi Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Histeroskopide kullanılan aletler oldukça ince olduğundan özellikle küçük polip ameliyatında kızlık zarının zedelenme ihtimali yok denecek kadar azdır. Ancak büyük submüköz miyomlarda kızlık zarının zedelenme ihtimali artar. Yada bu hastalarda kızlık zarı zedelenmesin isteniyorsa karından laparoskopi ameliyatı yapılabilir.

Bazı vakalarda özellikle büyük miyomlarda kızlık zarının zedelenme ihtimali yüksekse bu vakalarda hasta ile görüşülerek kızlık zarı kesilerek açılır ve operasyon sonrası tekrar dikilir ve hastaya bu operasyonla ilgili rapor düzenlenir. Bu yöntemi tercih etmeyen kadınlarda açık ameliyat yada laparoskopik miyom ameliyatı yapılabilir.

Bakirelerde Polip Olur mu?

Üreme çağındaki tüm kadınlarda polip olabilir. Elbette bakirelerde de polip olabilir. Özellikle rahim ağzındaki polipler oldukça sık görülmektedir. Bakirelerde polip tedavisinde histeroskopi oldukça konforlu bir yöntemdir. Polip tedavisi gereken tüm bekarlar yada bakire olanlar kliniğimizde doktorlarımızdan randevu alıp rahatlıkla tedavilerini gerçekleştirebilirler.

Bakirelerde Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Bakirelerde yapılan histeroskopi ameliyatı genellikle sedasyon adı verilen anestezi altında yapılır. Çok küçük poliplerde bazen anestezi bile gerekmeyebilir. Hasta jinekolojik pozisyonda hazırlanır. Dış genital bölge antiseptik solüsyon ile yıkanır. Histeroskopik aletler yardımıyla vajen boşluğu sıvı verilerek şişirilir ve rahim ağzında yada vajende olan patolojilerin tedavisi bu esnada yapılır. Rahim içerisinde bir problem varsa rahim ağzından içeri girilerek rahim içi şişirilir ve gerekli tedaviler uygulanır. Bu yöntemle bakirelerde polip tedavisi oldukça rahat bir şekilde uygulanmaktadır.

Bekarlarda Histeroskopi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Histeroskopi sonrası bekarlarda, ateş ve aşırı kanama olursa mutlaka doktoru ile görüşmelidir. 15 gün boyunca hafif lekel şeklinde yada akıntı şeklinde kanama olabilir. Bu durumlarda endişelenecek bir problem yoktur. Kötü kokulu akıntı olursa doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. İlk 1-2 gün kasık ve bel ağrısı olabilir. Herhangi bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası doktorunuz sizi 15 gün sonra tekrar kontrole çağıracaktır.

Bakirelerde histeroskopik polip ameliyatı, miyom ameliyatı, septum yada perde ameliyatı yada yapışıklık ameliyatı yada vajinal polipler yada kistler yapılabilir. Kızlık zarının bozulması ile ilgili tedirgin olmayınız. Doktorlarımız bu konuda maksimum hassasiyet göstermektedir. Bekar yada bakire iseniz ve histeroskopik ameliyat olmanız gerekiyorsa bu konuda tecrübeli olan doktorlarımızdan randevu alıp mutlaka görüşmelisiniz.

Tüm jinekolojik problemleriniz için doktorlarımızın sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş hakkında bilgi alabilirsiniz..

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş