Vajinismus tedavisinde hipnoz ve hipnoterapi bilhassa son senelerde bir hayli fenomen konumuna gelen bir tedavi yöntemidir. Vajinismus tedavisinde yer alan hipnoterapiler ile bireylerin gerek gevşemeleri sağlanmakta, gerekse de içsel korkuları giderilebilmektedir.

Hipnoz ve Hipnoterapi Nedir?

Hipnoz, bir bireyde “farkındalık durumu” oluştururken şuuraltı muhakemelerine ulaşmaya çalışan bir yöntemdir. Hipnoterapi ise hipnoz esnasında uygulanan tedavi usulüne verilen addır. Vajinismus gibi birçok hastalıkta hipnoterapi – hipnoz uygulanabilmektedir.

Birçok kişi tarafından bilinmez ve korkutucu gibi görünse de hipnoterapi kesinlikle ürkülecek esrarlı bir tedavi usulü olmamaktadır. Bir büyü, efsun ya da uyku hali değildir. Bilhassa vajinismus gibi endişe bozukluklarında davranışsal – kognitif cinsel tedavilere ilave edildiğinde tedavi prosesini hızlandırıcı – basitleştirici bir yoldur.

Vajinismus Hastalarının Hepsine Hipnoz Ve Hipnoterapi Gerekli Mi?

Tam anlamıyla rahatlama sağlanamayan, şiddetli korkuları bulunan vajinismus hastalarında hipnoz tedavisi yani hipnoterapi oldukça uygun bir tedavi metodudur. Tüm vajinismus tedavilerinde hipnoz metoduna gerek duyulmamaktadır. Öte yandan hipnoz tüm hastalar için de elverişli olmamaktadır. Bir kimse hipnozu talep etmiyorsa, bu konu da da korkular barındırıyorsa katiyen hipnoz ya da hipnoterapi hususunda zorlamada bulunulmamalıdır. Ayriyeten kimi insanlar son derece hızlı ve rahat bir biçimde hipnoza katılırken, kimilerinde daha yüzeysel olduğundan müessiriyeti daha azdır.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoterapi Neye Yarar?

  • Bireyin özgüveninin yükseltilmesi: Vajinismus hastalarının genelinde bir özgüven düşüklüğü veya zaman içinde özgüven yitimi yaşanmaktadır.
  • Sakinleşmenin temin edilmesi: Vajinismus hastalarının birçoğu taşkın raddede sinirli ve endişelidir. Korku safhaları bir hayli yüksektir.
  • Eskiden yaşanmış negatif hatıraların onarılması: Bilhassa tecavüz ya da taciz benzeri cinsel sarsıntıların analiz edilmesinde etki meydana getirmektedir.
  • Anestezik tesir: Hipnoz tesirinde ağrı eşiği fazlalaştırılabilmektedir. Bilhassa üremsel bölgede anestezik tesir meydana getirilebilmektedir.
  • Tedaviye uyum: Hipnozla hastanın tedaviye ahengi yükseltilebilmektir. Tedavi akabinde cinsel birleşmenin konforlu bir biçimde gerçekleşebilmesi adına bilinçte bir imgelem sağlanabilmektedir.
  • Tedavi sürecinin azaltılması: Elverişli hastalarda uygulanan hipnoterapi ile tedavi prosesi en aza indirgenmekte ve pratikleşmektedir.

Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoz ve Hipnoterapi

Hipnoterapiler daha çok cinsel tedavilerle ilişkili orgazm olamama ve vajinismus problemlerinde kullanılmaktadır. Vajinismus sorunu yaşamakta olan birçok hanımda şuurlatına çocukluk dönemlerinden beri konuşlanmış birçok korku zaman içerisinde palazlanmakta ve ara sıra ortaya çıkmaktadır. Bu endişeler sadece gerdek gecesi, cinsel ilişki ve himen endişeleri gibi “cinsel endişeler” ile kısıtlı kalmamakta, başka birçok endişeleri de (iğne, böcek, yalnızlık, karanlık, hastalık kapma, ölme kaygıları gibi) barındırıyor olabilmektedir. Hipnoterapi sayesinde bu tarz korku ve kaygılarla da başa çıkmak mümkündür. Şuuraltındaki kaygılardan kurtulabilme ve bireye hayat kalitesi sağlama hususunda hipnoterapilerin oldukça önemli bir yeri vardır. Bu konu da yayınlanmış birçok bilimsel çalışma da bulunmaktadır.

Bazı klinikler hipnoz ile bir seansta vajinismus tedavisi uyguladığı tezini öne sürmektedir. Bu oldukça yanlış bir kanıdır. Hipnoz, tıp camiasında hiçbir sağlık probleminde ve hiçbir vakit yalnız başına uygulaması yapılabilen bir tedavi yönemi değildir. Vajinismus tedavisi için de olsa hipnoz muhakkak diğer tedavi yöntemlerine ilave olarak uygulanmalıdır. Böylelikle tedavilerde bir katalizör tesiri yapmakta; bir anlamda tedavi prosesini süratlendirmekte ve kolaylaştırmaktadır. Hipnoz terapisi vajinismus dışında hanımlarda buluğ çağından menopoza kadar olan süreçte birçok hastalıkta yanlış teknikle uygulanmadığında bir hayli tebessüm ettirici neticeleri olan, alternatif bir tedavi tekniğidir.

Hipnoz Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Hipnoterapi, son dönemde tekrardan aktüelliğini elde etmekte ve kimi merkezlerde cinsel terapilere yardım amacı ile kullanılmaktadır. Bilhassa ağır seviyedeki vajinismus hastalarında davranışsal – kognotif terapi sistemlerine ilave olarak uygulanan hipnoz tedavisi ile netice bir hayli basitleşmektedir. Hipnozu gerçekleştiren hekimin bu dalda tasdiknamesinin bulunması ve cinsel terapiler hususunda tecrübeli olması zorunludur.

Vajinismus tedavisi Ankara ili Çankaya ilçesindeki özel muayenehanemizde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Genellikle 1-3 seansta hasta vajinismus hastalığından tamamen kurtulmaktadır.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir