Rahimde miyom ameliyatı histeroskopik olarak yapılan bir ameliyattır. Kapalı ameliyat adı verilen histeroskopik miyom ameliyatı, rahimde kesi yapmadan yapılan bir operasyondur. Rahimde histeroskopik miyom ameliyatı, fiyatları 2024 Ankara detayları için bize her zaman ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Rahimde miyom nedir ?

Rahimde miyom rahim kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu urları tanımlamak için kullanılır. Kadınların %20’sinde görülmektedir. Değişik boyutlarda yada birden fazla olabilir.

Rahimde miyom neden olur?

Rahimde miyom vücutta östrojen ve progesteron dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında genetik faktörlerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bazı ailelelerde rahimde miyom durumunun daha sık izlendiği görülmüştür.

Rahimde miyom belirtileri nelerdir?

Rahimde miyom belirtileri miyomun bulunduğu yere göre değişir. Rahim iç boşluğunda olan miyomlarda (submüköz miyom) adet kanamaları aşırı görülürken, kas tabakası içinde olan (intramural miyom) yada karın içine doğru büyüyen miyomlarda (subseröz miyom) genellikle herhangi bir belirti olmaz. Çok büyük miyomlarda kasık ağrıları, sık idrara çıkma yada kabızlık problemleri oluşabilir.

Rahimde miyom bitkisel tedavisi var mıdır?

Miyom tedavisinde bitkisel tedaviler kullanılmakla birlikte bunlar bilimsel etkinliği kanıtlanmış tedaviler değildir. Etkileri olsa bile oldukça sınırlıdır veya geçicidir. Rahimde miyom tedavisinde bitkisel tedavinin yeri yoktur.

Rahimde miyom tedavisi

Rahimde miyom tedavisi her miyom olan hastaya gerekli değildir. Küçük miyomlarda eğer hastanın herhangi bir şikayeti yoksa takip önerilir. Ancak submüköz miyom dediğimiz miyomlarda küçük dahi olsa histeroskopi ile çıkarılması gerekmektedir. Diğer miyomlar ise açık ameliyatla yada laparoskopi ameliyatı dediğimiz kapalı ameliyat yöntemi ile çıkarılabilir.

Histeroskopi ile miyom ameliyatı olanlar nelere dikkat etmelidir?

Histeroskopi ile miyom ameliyatı olanların işlem sonrası 15 gün boyunca hafif kanamaları olabilir. Kanama aşırı olacak olursa muhakkak kadın doğum uzmanına görünmeleri gereklidir. Histeroskopik miyom ameliyatı olanların 2-3 ay sonra gebelik düşünmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Histeroskopi ile miyom çıkarılanların, eğer işlem esnasında rahim kas tabakasında zedelenme olmadıysa doğumlarını sezeryan ameliyatı ile yapmalarına gerek yoktur.

Histeroskopi ile miyom ameliyatı sonrası dinlenme gerekli midir?

Histeroskopi ile miyom ameliyatı yaptıranların işlem sonrası 2 saat gözlem altında tutulmaları hem anestezinin etkilerinin geçmesini hemde kanama açısından takibin yapılmasını sağlayacaktır. 2 saat sonunda taburcu edilen hastaların ilk gün dinlenmesi faydalı olacaktır. Ertesi günden itibaren günlük yaşantısına dönebilir.

Histeroskopi ile miyom operasyonu nasıl yapılır?

Anestezi altında hasta jinekolojik muayene pozisyonunda iken rahim ağzı antiseptikle temizlenir. Kameralı bir alet ile rahim ağzından geçilerek rahim içi özel sıvılarla şişirilir. Rahim içinde polip, miyom yada yapışıklık olup olmadığı gözlemlenir. Aynı seansta tesbit edilen patolojiler tedavi edilir. Histeroskopi aletiyle eletrikli kesici aletler yardımıyla miyom kesilerek parçalar halinde dışarıya alınır.

Histeroskopi ile miyom operasyonu sonrası kanama olur mu?

Histeroskopi ile miyom ameliyatları sonrası kanama olabilir. Bu kanama genellikle leke şeklinde yada akıntı şeklindedir. Ancak nadiren aşırı kanama yaşanabilir. Gerekli durumlarda tekrar histeroskopi işlemi ile içerisi değerlendirilerek kanayan odaklar koterize edilir.

Histeroskopi ile rahimde miyom operasyonu kaç saat sürer?

Histeroskopi ile miyom operasyonu miyomun yerine ve büyüklüğüne göre değişir. 2 cm ve üstündeki miyomlarda işlem bazen 1 saati bulabilir. Ancak daha küçük miyomlarda genellikle 30 dadikada işlen bitirilir. Tüplere yakın yerleşimli miyomların çıkarılmaları yerlerinden dolayı diğerlerine göre biraz daha zor olabilir.

Histeroskopi ile miyom operasyonu riskli midir?

Histeroskopi ile rahimde miyom ameliyatı riskleri elbette vardır. Öncelikle işlem genel anestezi altında yapılmaktadır. Anestezinin riskleri bu operasyon için de geçerlidir. Bunun yanında histeroskopi esnasında rahim delinebilir. Koter ile rahim delinecek olursa barsaklar zedelenebilir. İşlem esnasında bazen aşırı kanamalar olabilir. Ancak bu riskler tecrübeli ellerde oldukça düşüktür.

Histeroskopi ile miyom operasyonu nerden yapılır?

Histeroskopik miyom ameliyatı tamamen vajinal yoldan yapılır. Karında yada vajinal bölgede herhangi bir kesi olmaz. Kesi yapılmadan rahim ağzından girilerek yapılan bir operasyondur.

Histeroskopi ile rahimde miyom ameliyatı sonrası cinsellik

Histeroskopik miyom operasyonu sonrası cinsellik 7-10 gün boyunca yasaklanır. Bu dönemde hem hastanın bir miktar kanaması olacaktır hemde rahim enfeksiyonlara açıktır. Bu nedenlerle birliktelik yasaklanır.

Histeroskopi ile miyom ameliyatında rahim alınırmı?

Histeroskopi ile miyom ameliyatlarında rahim alınmaz. Eskiden rahim boşluğunda miyom tesbit edildiğinde daha büyük ameliyatlar yada yaşı ileri ise rahim alınması operasyonu yapılırken günümüzde histeroskopi sayesinde kolay bir şekilde sadece miyom kesisiz bir şekilde alınabilmektedir.

Histeroskopi ile rahimde miyom ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Histeroskopi ile miyom operasyonu sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Hastada herhangi bir kesi olmadığından ertesi gün hemen günlük hayatına dönebilir. Herhangi bir pansuman ihtiyacı olmaz.

Ankara Histeroskopi ile miyom ameliyatı fiyatları nasıldır?

Histeroskopi ile miyom ameliyatı fiyatları Ankarada operasyonun yapıldığı hastaneye veya miyomun büyüklüğüne, sayısına göre değişebilir. Histeroskopik miyom ameliyatı ücretleri oldukça değişkendir. Ankara histeroskopi ile miyom ameliyatı fiyatları 2024 için 0312 285 85 88 den bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Histeroskopik miyom ameliyatı kliniğimiz kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından anlaşmalı olduğumuz hastanelerde yapılmaktadır. Her türlü rahim içi miyom ve polip ameliyatlarınız ve histeroskopi fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş