Vajinoskopi, vajinanın bir kamera yardımıyla detaylı bir şekilde incelenmesidir. Vajinoskopi fiyatları işlemin yapıldığı merkeze göre değişir. Vajinoskopi fiyatları 2024 detayları için bize ulaşabilirsiniz.

Vajinoskopi Nedir?

Vajinoskopi, vajinadaki olası anormal hücre değişikliklerine ve şüphelere dayalı kanser riskini araştırmamızı sağlayan özel bir mikroskop ile yapılan bir muayene şeklidir. Kadınlarda jinekolojik muayene esnasında çıplak gözle net bir şekilde görülmeyen kanser öncüsü lezyonların, anlaşılır, net ve detaylı şekilde tanınmasına imkan sağlar. Smear testi sonucu anormal çıkanlarda, rahim ağzının optimal değerlendirilmesi için de kolposkopi yapılmalıdır. Bu işlem aslında kolposkopik esnasında aynı kameralı aletle vajen dokusunun gözlenmesidir.

Kanser displazi olarak adlandırılan hafif formu ile başlar ve ilerler. Zamanla bu hücreler kanser hücrelerine dönüşür. Bu muayene göz ile yapılan bir muayene şeklidir ve kesinlikle ağrılı olmayan ve anestezi uygulanmasını gerek duyulmayan bir muayene şeklidir.

Vajinoskopi Nasıl Yapılır?

Vajinoskopi için hasta jinekolojik masaya muayene pozisyonunda hazırlanır. Spekulum dediğimiz ve tüm jinekolojik muayenelerde kullanılan bir aletile vajina içi açılarak önce rahim ağzı, daha sonra ise vajenin görüntülenmesi sağlanır. İşlem sırasında rahim ağzı ve vajen epiteli birtakım özel boyalarla boyanır. İhtiyaç duyulan bölgelerden biyopsi alınır. Sadece yabancı cisim için yapılıyorsa yabancı cisim özel aletler yardımıyla tutularak çıkarılır.

Vajinanın Kamera ile İncelenmesi Bekarlarda Yapılır mı?

Vajinoskopik işlem, aynı zamanda bekar olan kadınlarda da vajende şüpheli bir kitle düşünüldüğünde yapılabilen bir işlemdir. Kızlık zarına zarar vermeden ince bir kamera yardımıyla vajen içi değerlendirilir. Ayrıca kız çocuklarında vajinada yabancı cisim ile oldukça sık karşılaşılmaktadır. Özellikle vajinaya tuvalet kağıdı kaçması ve rahime yabancı cisim kaçması sık karşılaşılan bir durumdur. Vajinal yabancı cisim belirtileri olduğunda, vajinanın kamera ile incelenmesi, bu hastalarda da kızlık zarına zarar vermeden yabancı cismin teshis edilmesi ve vajinadan yabancı cisim çıkarılması işleminde yardımcıdır.

Vajinoskopik İşlem Güvenli midir?

Biopsi aslında son derece basit ve güvenilir bir işlemdir. Bunun yanında biopsi sırasında veya sonrasında hafif kramplar ve işlem sonrası birkaç gün hafif kanama olabilir. Ayrıca çok nadiren bazı hastalarda işlemden sonra iltihap gelişebilir.

Vajinoskopi Fiyatları 2024 Nasıldır?

Vajinoskopi fiyatları yapılan merkeze, kullanılan malzeme ve yapılacak işleme göre değişir. Vajinoskopik işlemlerde maliyet genellikle 8000 – 15000 tl arasındadır. Vajinada yabancı cisim olan kız çocuklarında yada bakire kadınlarda, vajinaya tuvalet kağıdı kaçanlarda rahatlıkla uygulanacak bu yöntem oldukça uygun fiyatlarda çok konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Vajinoskopik fiyatlar 2024 detayları için bizi aramadan karar vermeyiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş