Gebelik hesaplamasında cinsel ilişki tarihi kullanılmaz. Tüm dünyada standart olarak son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınarak hamilelik hesaplanır. Çünkü ilişki tarihinden bağımsız olarak herkeste yumurtlama tarihi farklıdır. Bunun ne zaman olduğunu tam olarak belirlemek oldukça zordur. Bu nedenle tüm gebelerde standart olsun diye ilişki tarihi değil son adet tarihinin ilk günü kullanılır.

Cinsel İlişkiden Sonra Ne Kadar Süre Sonra Hamile Kalınır?

Cinsel ilişki sonrası vajene boşalan spermler rahim içerisine geçerek en sağlıklı olan sperm yumurtayı dölleyecektir. Sperm 72 saat boyunca vajende ve rahim içerisinde canlı kalabilir. Yumurta ise genellikle 24-48 saat yaşar. Bu nedenle yumurtlamaya yakın birliktelik olanlarda 2-3 gün gebelik şansı vardır. Bu zamandan sonra hamilelik şansı oldukça düşüktür. Cinsel ilişki sonrası hamile kalıp kalmayacağınızı takip etmek için adet gecikmesini bekleyebilir ya da adete 2-3 gün kala gebelik testi yapabilirsiniz.

Cinsel İlişkiden Ne Kadar Süre Sonra Hamilelik Belirtisi Başlar?

Yumurtlama dönemine yakın olan cinsel birliktelik sonrası hamile kalanlarda belirtilerin başlaması 7-10 gün civarında sürer. Bu tarih ilişki zamanına göre bir miktar daha uzayabilir. Hamilelik belirtileri döllenmiş yumurta olarak adlandırılan embriyonun rahime tutunması ve hormon salgılamaya başlaması ile ortaya çıkar. Yumurta tüplerde döllendikten sonra yaklaşık 6. Günde rahim içine yerleşir. 7. Günden itibaren düşük düzeyde gebelik hormonu salgılanmaya başlar.

Erken dönemde her kadında hamilelik belirtileri başlamayabilir. Bir çoğunda adet gecikmesi olduğunda belirtiler görülmeye başlar. Ancak bir kısmında daha adet gecikmesi olmadan göğüslerde gerginlik, bulantı, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise gebelik oluşmasa bile yumurtlama sonrası hamilelik belirtilerine benzer belirtiler oluşabilir. Hatta bazılarında rahatsız edecek derecede semptomlar oluşabilir ki buna premenstruel sendrom ya da adet öncesi gerginlik sendromu adı verilmektedir.

Cinsel İlişki Sonrası Gebelik Testini Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Cinsel ilişkinin zamanlamasına göre gebelik testi tarihi elbette değişecektir. Çünkü yumurtlama tarihi her kadında değişken olup gebe kalma zamanı da buna bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle cinsel ilişki tarihine göre değil adet zamanınıza göre gebelik testi tarihini belirleyiniz. Adet gecikmesi olmasını beklemek ve sonrasında gebelik testi yapmak gereksiz test tekrarlarını önleyecek ve kafanızın karışmasının önüne geçecektir. Erken dönemde yapacağınız gebelik testi sonuçları sizi yanlış yönlendirebilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle mümkünse test yaptırmak için adet gecikmesi olmasını bekleyiniz.

Sonuç olarak gebelik hesaplama için cinsel ilişki tarihi kullanılmamalıdır. Aksi halde gebelik tarihi yanlış hesaplanabilir ve gebelik takibi sırasında bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Gebelik takiplerinizi ve tüm jinekolojik problemleriniz ile ilgili muayenelerinizi Ankara Çukurambar semtindeki muayenehanemizde yaptırabilirsiniz. Çankaya Doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş özel muayenehanelerinde siz hastalarına hizmet vermektedir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • MERHABA,
    BEN EN SON ADET 8 HAZİRAN DA OLDUM. FAKAT İLİŞKİYE 17 HAZİRAN DA GİRDİK. ŞUAN HAMİLEYİM AMA KAÇ HAFTALIK HAMİLE OLDUĞUM SON ADET DÖNEMİNDEN HESAPLANMASI GARİP OLUYOR. İLİŞKİYE 17 HAZİRANDA GİRDİĞİMİZ İÇİN. PEKİ KAÇ HAFTALIK HAMİLE OLUYORUM?

    • Merhabalar, herkeste yumurtlama dönemi farklı olduğundan bir standart belirlenmiş. Gebelik haftanızı son adetinizin ilk gününden itibaren hesaplayacaksınız. 8 haziran başlangıç ise gebelik haftanız 10 hafta görünüyor. Mutlaka ultrasona girerek bu haftayla uyumlu olduğunun tesbitinin yapılması gerekir. Bir kadın doğum doktoruna muayene olunuz.

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş