Yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları 2024 yılında ameliyatın kapalı ya da açık olmasına, kistin büyüklüğüne ve cinsine göre değişir. Kist ameliyatı fiyatı kapalı ameliyat denem laparoskopi ile yapıldığında daha maliyetlidir. Yumurtalık kisti ameliyatı Ankarada laparoskopik ya da açık ameliyatla yapılmaktadır. Yumurtalık kisti ameliyatı tarafımızdan laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları 2024 detayları için bize ulaşabilirsiniz.

Yumurtalık kisti nedir? Yumurtalıklarda kist neden olur?

Yumurtalık kadınlardaki üreme organlarından biridir. Her kadında 2 adet yumurtalık bulunur. Bu yumurtalıklardan her adet döneminde gelişen yumurtalar vücut boşluğuna atılır. Bazen gelişen bu yumurtalar çatlamaz ve büyümeye devam ederlerse kist dediğimiz içi sıvı dolu kesecikler haline gelebilir. Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğu iyi huylu yumurta kistleridir. Ancak bunların yanında kötü huylu ya da tedavisiz geçmeyen kistlerde gelişebilir. Bu nedenle hiçbir şikayeti olmayan kadınlar bile yılda bir sefer jinekolojik muayeneden geçmelidirler.

Yumurtalık kist çeşitleri nelerdir?

Halk arasında yanlışlıkla “rahim kisti” olarakta adlandırılan yumurtalık kistlerinin pek çok çeşidi vardır. Bunların büyük çoğunluğunu iyi huylu kistler oluşturur. İyi huylu yumurtalık kistleri arasında folikül kistleri dediğimiz yumurta kistleri büyük çoğunluğu oluşturur. Korpus luteum kistleri denilen yumurtlama sonrası oluşan kistlerde iyi huylu kistlerdendir. Teka lutein kistleri ve gebelik luteoması adı verilen ve hormonlarla bağlantılı kistlerde iyi huylu kistler olup bu kistler genellikle tedavi gerektirmez. Ancak endometrioma adı verilen çikolata kisti iyi huylu olmakla birlikte ilaç tedavisi yada ameliyat olunmasını gerektirebilir. Dermoid kist denilen bir diğer kist ise hiçbir şekilde ilaç tedavisi ile düzelmez. Muhakkak ameliyatla kistin alınması gereklidir.

Yumurtalık kist belirtileri nelerdir? Yumurtalık kisti ağrı yaparmı?

Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğunda hastada herhangi bir belirti olmayıp genellikle rutin jinekolojik muayene sırasında saptanırlar. Yumurtalık ağrısı olarakta adlandırılan kasık ağrısı bazı hastalarda önde gelen semptomdur. Bunun yanında büyük kistlerde kabızlık, sık idrara çıkma, karında şişkinlik belirtileri oluşabilir. Hormon salgılayan kistlerde ise adet düzensizliklari yaşanabilir. Yumurtalık kisti patlaması ya da torsiyon dediğimiz kistin kendi etrafında dönmesiyle aniden ortaya çıkan şiddetli karın ve kasık ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtilerin eşlik ettiği akut karın denilen tablo ortaya çıkabilir. Bu durumda acilen bir kadın doğum uzmanına muayene olunmasında fayda vardır.

Yumurtalık kisti nasıl anlaşılır?

Yumurtalık kistleri genellikle rutin muayene esnasında tesbit edilir. Pek çok hastada herhangi bir belirti olmaz. Yapılan jinekolojik muayene esnasında karında ele gelen genellikle hareketli olan sertlikler yumurtalık kistlerinden şüphelenmemize neden olur. Yapılan ultrason muayenesinde her iki yumurtalık dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Ultrason sırasında bazen dikkatsizlikten yumurtalık kistleri gözden kaçabilir. Rutin muayene sırasında saptanan yumurtalık kistlerinin ilerlemeden erkenden tesbit edilmesi amacıyla yılda bir sefer jinekolog muayenesinden geçmek oldukça önemlidir.

Yumurtalık kisti nasıl geçer? Her yumurtalık kisti cerrahi müdahale gerektirir mi?

Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğu herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeden kendiliğinden ya da ilaç tedavisi ile geçer. Pek çok hastada ilaç tedavisine bile gerek kalmadan takip sırasında kaybolur. Bu nedenle görüntüsü iyi olan ve yapılan testlerde iyi huylu olduğunu düşündüğümüz kistlerde takip etmek en uygun yaklaşım olacaktır.

Yumurtalık kistlerinden yumurtalık kanseri gelişir mi?

İyi huylu yumurtalık kistlerinden yumurtalık kanseri gelişimi genellikle olmaz. Ancak endometrioma dediğimiz çikolata kistlerinde nadir de olsa yumurtalık kanseri gelişebilmektedir. Bu nedenle takipte görüntüsünde anormal değişiklikler olan ya da yapılan testlerde bozulmalar olan hastalarda malignite yönünden dikkatli olunmalıdır.

Yumurtalıkta kist varken hamile kalınırmı? Kist hamileliğe engel midir?

Yumurtalıklardaki kistler genellikle hamileliğe engel olmaz. Ancak hormon salan kistlerde adet düzensizliği ya da yumurtalıklardaki yumurtlamanın baskaılanması neticesinde gebe kalma zorlaşabilir. Yine çikolata kistlerinde yumurtalıklardaki yumurta sayısının azalması, karın içi ve tüplerdeki yapışıklıklar nedeniyle gebelik engellenebilir.

Yumurtalık kisti tedavisi nasıl yapılır?

Yumurtalık kistlerinde tedavi kistin büyüklüğüne ve hastadaki belirtilere bağlı olarak şekillenir. Rutin muayene sırasında tesbit edilen iyi huylu kistlerde herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Takip sırasında genellikle kendiliğinden düzelirler. Ancak 8-10 cm.den büyük olan kistlerde yakın takip ya da cerrahi gerekebilir. Çikolata kistlerinde özellikle ağrı ön planda ise cerrahi ile çıkarılması önerilir. Ancak çocuk isteği olan hastalarda genellikle kistleri takip etme yönünde karar veririz. Dermoid kist tesbit edilenlerde kistin çıkarılması gereklidir. Yine ciddi karın ve kasık ağrısı ile başvuranlarda bazen ameliyat gerekebilir.

Kist ameliyatı nasıl olur?

Yumurtalık kisti ameliyatı laparotomi dediğimiz karın açılarak ya da laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle yapılabilir. Günümüzde kist ameliyatlarında laparoskopi altın standarttır.

Laparoskopik kist ameliyatı nerden yapılır?

Karından açılan 2-3 adet 0.5-1 cm.lik deliklerden girilerek karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Dahar sonra bu deliklerden sokulan cerrahi aletlerde kist kapsülü soyularak çıkarılır. Yaşı ileri olan hastalarda kistle beraber yumurtalık alınırken genç hastalarda ya da çocuk isteği olan hastalarda yumurtalık mümkün olduğunca korunmaya çalışılır. Özellikle yapışıklığın yoğun olduğu çikolata kistlerinde kist kapsülü tamamen soyularak çıkarılamaz ise kalan kist kapsülü koterize edilerek yok edilir.

Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı riskleri nelerdir?

Bu ameliyatlarda laparoskopiye bağlı damar, barsak yaralanmaları, karın içi kanamalar, enfeksiyon gibi komplikasyonlar gelişebilir. Ayrıca kistin çıkarılması sırasında yumurtalıklardan yumurta hücresi kaybı yaşanabilir. Bu konularda ameliyat öncesinde hasta bilgilendirilerek onamının alınması oldukça önemlidir. Ancak tecrübeli ellerde komplikasyon oranları oldukça düşüktür.

Laparoskopi kist ameliyatı ne kadar sürer?

Laparoskopik kist ameliyatı kistin büyüklüğüne, yapısına ve cerrahın tecrübesine göre 30-60 dakika arasında sürer. Önemli olan süreden ziyade hastaya en faydalı ameliyatın gerçekleştirilmesidir.

Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kist ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin başında ameliyat sonrası vital bulguların takip edilmesidir. Yumurtalıklardan kanama açısından hastalar ilk 4-6 saat dikkatli takip edilmelidir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmazsa hasta 4-6 saat sonra sıvı almaya ve gezmeye başlayabilir. Sorunsuz kist ameliyatları sonrasında hasta genelikle ertesi gün evine gönderilir.

Kist ameliyatı kızlık zarını bozar mı?

Yumurtalık kisti ameliyatının kızlık zarı ile bir bağlantısı yoktur. Ameliyat sırasında kızlık zarının zedelenmesi mümkün değildir. Ancak yumurtalık kisti yüzeyen genital kistler ya da vajinal kistlerle karıştırılmamalıdır.

Kapalı kist ameliyatı sonrası ilişki ne zaman olabilir?

Kapalı kist ameliyatlarından sonra hastanın ağrısı 1 hafta içinde tamamen geçer. Bu süreden sonra birliktelik olmasında sakınca yoktur.

Laparoskopi kist ameliyatı sonrası gebelik şansı nasıldır?

Kist ameliyatları sonrasında gebeliğe engel olan hormonal bir kist varsa gebelik şansı artar. Ancak yumurtalık kisti ameliyatı sırasında yumurtalığa zarar vermemeye gayret edilmelidir. Aksi halde hastanın gebelik şansı azalacaktır. Yine laparoskopik kist ameliyatından sonraki ilk adet siklusundan sonra gebelik düşünmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Yumurtalık kisti bitkisel tedavi ile geçer mi? Yumurtalık kisti eriten şifalı bitkiler varmıdır?

Medyada yumurtalık kistlerine yönelik bitkisel tedavilerden bahsedilmektedir. Bunların içerisinde özellikle soğan kürleri önemli bir yer tutmaktadır. Peki yumurtalık kisti için soğan kürü etkilimidir? Aslında burada önemli olan nokta yumurtalık kistlerinin büyük bir çoğunluğunun hiçbir müdahale yapılmasa dahi kendiliğinden düzeldiğidir. Bu nedenle bu hastalara verilen soğan kürü ya da diğer bitkisel tedavilerden ziyade hastaların aslında tedavi almasalarda düzeleceklerinin bilinmesi önemlidir. Soğan kürü bilimsel verilerle kanıtlanmış bir tedavi seçeneği değildir.

Yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları 2024

Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı fiyatı 2024 yılında kistin büyüklüğüne, çeşidine, ameliyatın yapılacağı şehire ve hastaneye ve cerraha göre değişiklik göstermektedir. Ankara’da laparoskopik kist ameliyatları oldukça değişkendir. Ankara Laparoskopi kist ameliyatı fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yumurtalık kisti ameliyatı ve diğer jinekolojik ameliyatlar için www.ankarakadindogumuzmani.com adresini de inceleyebilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

7 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş