Fetal dna testi, non-invaziv prenatal test veya NIPT, anne kanından fetal dna testi, cell free dna testi, gebelikte dna testi, prenatal test gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Down sendromu ve bebekteki diğer bazı anormallikleri tarayan yeni, oldukça hassas bir testtir. Gebeliğin ilk üç ayında yapılır. 9-10 haftadan itibaren yapılabilir. Fetal dna testi fiyatı 2024 detayları için bize mutlaka ulaşınız. Fetal dna testi yada nipt testini Çankaya ilçesindeki kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Fetal Dna Testi Nedir?

Hamilelik sırasında, bebeğin DNA’sının bir kısmı annenin kan dolaşımına geçer. İnvaziv olmayan fetal dna testi (NIPT), bu DNA’da bulunan genetik bilgiyi bir dizi anormallik taraması için analiz eder. Bu prenatal test, Down sendromuna karşı özellikle hassastır.

Fetal Dna Testi Neleri Gösteriyor?

Fetal dna testi yada NIPT, aşağıdakileri içeren durumlar için güvenli ve oldukça etkili bir tarama yöntemidir:

  • Down sendromu (trizomi 21 olarak da adlandırılır)
  • Edwards sendromu (trizomi 18)
  • Patau sendromu (trisomi 13)
  • Turner sendromu

Bazı laboratuvarlar ayrıca bebeğin cinsiyetini test eder ve cinsiyet kromozomları ile ilgili problemleri araştırır. Ancak kural olarak cinsiyet bilgileri hasta ile paylaşılmaz.

Test birçok kromozomal anormalliği de tespit eder, ancak amniyosentez gibi tanısal bir test değildir. Şu anda tarama testi olarak kullanılmaktadır. Kistik fibroz, talasemi veya orak hücreli anemi gibi genetik hastalıkları tarayamaz.

Fetal Dna Testi Yaptırmalı mıyım?

NIPT testi oldukça hassastır ve Down sendromu vakalarının% 99’undan fazlasını yakalar. Ancak, yine de bir teşhis testinden çok bir tarama testidir. Bu, size kesin bir cevap vermek yerine, anormalliği olan bir bebek sahibi olma riskinin artmış olup olmadığını söyleyebileceği anlamına gelir.

Bebeğinizde Down sendromu olup olmadığından emin olmanın tek yolu, koryon villus örneklemesi (CVS) veya amniyosentez gibi tanısal bir test yapmaktır.

Bu prenatal test, bir kan testi, annenin yaşı ve bebeğin Down sendromu riskinin yüksek olup olmadığını göstermek için ultrasonik taramanın (bebeğin boynunun arkasındaki sıvının kalınlığını ölçen, ense yarı saydamlığı adı verilen) sonuçlarını birleştirir. Bu tip bir taramanın avantajı, ultrasonun hamilelikle ilgili başka problemleri toplayabilmesi ve fetüsün yaşını tahmin edebilmesidir.

Fetal Dna Testi Ne Zaman Yapılır?

  • Kombine ilk trimester tarama testiniz (ikili test), Down sendromlu bir bebek sahibi olma riskinizin arttığını gösteriyora
  • Kombine ilk trimester tarama testine sahip değildiniz yada çok geç kalınmış ise
  • Düşük riski taşıyan amniyosentez veya CVS gibi tanı testlerini istemezseniz
  • Yüksek risk altındaysanız (örneğin, daha yaşlıysanız veya daha önce Down sendromlu veya başka bir kromozomal rahatsızlığı olan bir bebeğiniz varsa).

Fetal dna testi pahalıdır. Ülkemizde henüz aktif olarak yapılamamaktadır. Yurt dışındaki anlaşmalı laboratuarlara gönderilmektedir. Ancak yaklaşık 1 yıldır Ankara ilinde bu prenatal test yapılmaya başlanmıştır.

Fetal Dna Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

NIPT testinizin sonucunu almak 2 hafta kadar sürebilir. Sonuç “negatif”, “normal” veya “düşük riskli” ise, bebeğinizin herhangi bir kromozomal bozukluğun test edilme olasılığı düşüktür. Sonuç “pozitif”, “anormal” veya “yüksek riskli” ise, bu bebeğinizin etkilenebileceği anlamına gelir.

Anormal bir NIPT testi sonucunuz varsa, CVS veya amniyosentez gibi bir tanı testi ile sonucun onaylanması gerekecektir.

Fetal Dna Testi Ankara İlinde Nerede Yaptırabilirim?

Fetal dna testi Ankara ilinde Çukurambar semtindeki muayenehanemizde yapılmaktadır. Muayenehane hemşiremiz tarafından kanınız özel tüplere alınacak ve yetkili firma aracılığı ile yurt dışındaki anlaşmalı laboratuara gönderilecektir.  Fetal dna testi yapan devlet hastaneleri maalesef yoktur. Ankara Çankaya ilçesindeki muayenehanemizde fetal dna testinizi yaptırmak ve ücret bilgisi almak için lütfen merkezimizden randevu alınız.

Fetal Dna Testi Fiyatı 2024 Ankara

Fetal Dna Testi Fiyatı 2024  yılında Ankara ilinde oldukça farklılık arzetmektedir. Ancak öncelikle şunu bilmelisiniz. Fetaldna testi ücretsiz bir test değildir. Ayrıca NIPT testi SGK veya özel sağlık sigortası kapsamında ücreti karşılanan bir test değildir. Fetal Dna Testi 2024 Fiyatı testin türüne ve nerede analiz edildiğine bağlıdır. Test yurt dışına gönderildiğinden pahalıdır. Yapılan prenatal teste göre 7000-10000 tl arasında ücret değişmektedir. Fetal dna testi fiyatı 2024 detayları için bizi arayabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

12 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş