Folik asit kullanımı, insan vücudunda yeni hücre oluşumunda, kan hücrelerinin yenilenmesinde önem arz eden bir durumdur. Bu vitamin genel adıyla folat olarak bilinmektedir ve suda çözünebilen bir yapıya sahiptir. Kansere sebep olabilecek Deoksiribo Nükleik Asit (DNA) değişimlerine de engel olduğundan oldukça önemlidir. Peki hamilelikte folik asit kullanımı nasıl olmalıdır? Hamilelik öncesi folik asit kullanılmalı mıdır? Hamilelikte olik asit ne işe yarar? Şimdi dilerseniz bu konuları inceleyelim.

Hamilelikte Folik Asit Kullanılmazsa Ne Olur?

Kan hücrelerinin yenilenmesinde büyük rol oynayan folik asitin hamilelikte vücuttaki eksikliği kansızlığa neden olmaktadır.

Gebelikte Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte folik asit eksikliği belirtileri olarak; yorgunluk, ağız içi yaraları, ishal, kaslarda güçsüzlük, uyuşukluk, nörolojik etkiler, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, vücut kızarıklıkları, nefes darlığı görülebilmektedir. Gebelik takibi sırasında bu belirtileriniz konusunda doktorunuzla mutlaka istişare ediniz.

Hamilelikte Folik Asit Eksikliğinde Yapılması Gerekenler

Günlük hayatımızda folat vitamini oluşumunda etkili folik asit içeren besinlerden ya da folik asit ilaçları ile destek sağlanabilmektedir. Günlük aldığımız folat besin değeri 400 mcg olması önerilmektedir. Folat ve folik asit içeren besinler; baklagiller, yumurta, kuşkonmaz, ay çekirdeği, pancar, brüksel lahanası, soya fasulyesi, buğday tohumu, papaya, muz, avokado, fındık, ceviz içi, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, dana ciğeridir.

Folik asit içeren besin çeşitliliğinin fazla olması yemek seçen kişiler için avantaj oluşturmaktadır. Folik asit eksikliği yaşamamak için günlük besin alımına mutlaka doğal yönden folik asit içeren yiyecekleri eklememiz gerektirmektedir. Folik asit eksikliğinde bir diğer alternatif de folik asit içeren ilaçların kullanımıdır. Hap kullanımı kişinin bir uzman hekim tarafından yapılacak kan değeri kontrolleri sonucunda, uzman hekim tavsiyesi ile yapılmalıdır.

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı Gerekli midir?

Hamileliğin planlandığı ilk andan itibaren folik asit takviyesi kullanımı önem arz etmektedir. Hamilelik öncesi folik asit kullanımı, fetüsün düşmesini ve doğumsal anomali gelişim riskini düşürmektedir. Hamilelik gerçekleştiğinde, hamile kalan kişinin vücudundaki folik asit ihtiyacı artmaktadır. Bebeğin anne karnında ilk oluşumunu tamamlayan sistemlerden biri sinir sistemidir.

Folik asitin sinir sistemi oluşumunda ve gelişiminde etkisi oldukça fazladır. Folik asit eksikliği bulunan annelerin bebeklerinde nöral tüp defektleri görülebilmektedir. Hamilelikte besin yoluyla alınan folik asit yanında ilaç ile vitamin takviyesi yapılması bu yüzden çok önemlidir.

Hamilelikte Folik Asit Ne Zaman Kullanılır?

Gebelikte folik asit ilk 3 ay boyunca mutlaka kullanılmalıdır. Gebe kalmadan 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3  ayında mutlaka en az 400 mcg olacak şekilde alınmalıdır.

Gebelikte Folik Asit Kaçıncı Haftada Bırakılır?

Gebelikte folik asit birinci trimester denen ilk 3 ay boyunca kullanıldıysa artık bırakılabilir. İlk 3 ay kullanılması bebekte nöral tüp defektlerini önlemede oldukça etkili ve önemlidir.

Gebelik takibi hakkında bilgi almak için bir diğer sitemizi tıklayabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.