1 haftalık gebelik henüz ultrasonda görülmez. Aynı zamanda kan testinde ve idrar testinde belli olmaz. Bu dönemde henüz bebek oluşum aşamasındadır. Dilerseniz şimdi “1 haftalık gebelik belli olur mu, gebelik nasıl anlaşılır” bu konuyu inceleyelim.

1 Haftalık gebelik belli olur mu, nasıl anlaşılır?

Gebelik 40 haftalık bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı son adet tarihinin birinci günüdür. Gebelik haftası hesaplamasında, herkeste yumurtlama ve hamile kalma günü farklı olacağından ve bu günün tesbitinin zor olacağından dolayı son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınır. Yani adetleri düzenli olan bayanlarda gebelik haftanız son adet tarihinizin ilk gününe göre hesaplanır. Adet düzensizliği olan bayanlarda gebelik haftası hesaplaması farklı ultrason parametrelerine göre yapılır. 1 haftalık gebelikte, yani henüz yumurta oluşumunun olduğu dönemde kan testinde yada idrar testinde belli olmaz. Beta hcg değeri kaç olmalıdır sorusunun cevabı elbette bu dönemde beta hcg ile gebeliği tesbit etmemiz mümkün değildir. Çünkü beta hcg değerleri henüz yükselmemiştir. Dolayısıyla 1 haftalık gebelik ultrasonda da belli olmaz.

Gebelik birinci haftası aslında henüz gebeliğin oluşum aşamalarının devam ettiği dönemdir. Adet henüz başlamıştır. Henüz gebelik oluşmamıştır. Bu dönemde yumurtalıklardaki yumurtalar büyümeye başlar. Henüz bu dönemde yumurtalar döllenecek duruma gelmemiştir. Yumurtalar adetin 14. gününe kadar büyüyerek daha sonra yumurtlama işlemi gerçekleşir.

Kadınlarda pelviste yerleşmiş sağda ve solda olmak üzere 2 adet yumurtalık vardır. Bunlar içerisinde kadınların her adet döneminde gelişecek yumurtalar bulunmaktadır. Bu yumurtalar adetin başlamasıyla birlikte içlerinden birkaç tanesi seçilir ce büyümeye başlar. Büyüyen 2-3 adet yumurta diğer yumurtaların büyümesini baskılar ve sadece 1-3 adet yumurta gelişir. Her adet döneminde çoğunlukla bir yumurta atılır ancak bazen 2 yada 3 yumurta atılabilir. Gelişen yumurtanın büyümesiyle birlikte östrojen salgısı artmaya başlar. Ancak gebeliğin birinci hastasında östrojen seviyeleri henüz semptom oluşturacak seviyelere gelmemiştir. Bu nedenle bu haftada kadında gebelik belirtileri yoktur.

1 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

1 haftalık gebelikte annede henüz belirgin bir bulgu yoktur. Bu haftalarda yapılan muayeneye gebelik öncesi muayene diyoruz. Gebelik öncesi muayenenizi ihmal etmeyiniz. Muhakkak yaptırınız. Gebeliğe sağlıklı bir başlangıç yapmak, gebeliğin sağlıklı sonlanması açısından oldukça elzemdir. Gebelik öncesi muayenede yapılacakkan ve idrar testleriniz ile gebelikte problem çıkarabilecek patolojiler tesbit edilmekte ve gebelik oluşmadan önce tedavileri mümkün olmakta yada gebelik ertelenmektedir. Aksi halde gebelikte geçirilebilecek bazı rahatsızların bebeğinizde ciddi aormalliklere neden olabileceğini unutmayınız. Gebelik öncesi muayenenizi, kan ve idrar testlerinizi, gerekirse smear, hpv ve patoloji testlerinizi kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Gebelik düşünen kadınların 2-3 ay öncesinde folik asit kullanmaya başlaması önerilir. Günlük alınacak 400 mikrogram folik asidin bebekte nöral tüp defekti dediğimiz omirilikte oluşabilecek açıklık riskini azalttığı bildirilmektedir. Yine gebelik öncesi sigara, alkol yada uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması oldukça önemlidir. Gebelik öncesi aşırı kilolu olan bayanların kilo verdikten sonra gebelik düşünmeleri hem gebelikte kendi sağlıkları hemde bebeğin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Bu açıdan gerekirse bir diyetisyen kontrolünde kilo verilmesi gerekebilir.

Gebelik takiplerinizi Ankara ili Çankaya ilçesindeki özel muayenehanemizde yaptırabilirsiniz. Gebelik takibi Ankara doktor kadromuzla tanışmak için sizleri de kliniğimize bekliyoruz. Gebelik takibi doktorlarımız ile gebelik takibi her zaman yanınızdayız.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir