Kaç haftalık hamile olduğunuzu belirlemede kullanılan en önemli tarih elbette SAT olarak da kısaltılan son adet tarihinizdir. Son adet tarihiniz hem kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplamada kullanılır hem de doğum tarihinizi belirlemede kullanılır. Bu nedenle özellikle düzenli adet gören ve hamile kalan kadınlarda SAT oldukça önemlidir. Kadınların bu tarihleri düzenli bir şekilde not almaları gebe kalmaları durumunda oldukça önemli olacaktır.

Son Adet Tarihine Göre Bebek Kaç Haftalık Bilebilir Miyim?

Normal gebeliklerin süresi 40 haftadır. Ancak bazı kadınlarda 2-3 hafta kadar erken olması ya da 7-10 gün kadar gecikmesi herşek yolunda ise normal sayılabilir. Bebek haftası hesaplanırken adet düzensizliği olmayan kadınlarda son adet tarihi kullanılır. Bu tarihe göre bebek kaç haftalık  olduğuna karar verilir. Ancak adetleri düzenli olmayan kadınlarda bu tarih bazen yanıltıcı olabilir. Bu durumda ise ilk 3 ayda bakılan ultrasonlara göre gebelik haftası kadın doğum doktorları tarafından belirlenir.

Son Adet Tarihine Göre Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Gebelik hesaplama yöntemi çok karmaşık değildir. Ancak bazen hastalar gebeliklerini ay olarak hesaplamaktadır. Bu takip esnasında sanki doktor tarafından hesaplanan gebelik haftası ile hasta tarafından hesaplanan hafta arasında bir uyumsuzluk varmış gibi bir durum ortaya çıkarabilir. Bu nedenle gebelik süresini haftalık olarak hesaplamak daha doğrudur. Gebelik haftasını hesaplama için bulunduğunuz tarihten son adet tarihinizi çıkarıp 7 ye bölerseniz yeterli olacaktır. Ancak bunun için özel geliştirilmiş gebelik haftası hesaplama araçları veya cetvelleri mevcuttur. Hesaplamalarda bunları kullanmanız yanılma payını azaltacaktır.

Hamilelik Başlangıç Tarihi Nasıl Hesaplanır? Hangi Gün Hamile Kaldığımı Nasıl Öğrenirim?

Hamilelik başlangıç tarihini hesaplamada önemli olan hastanın düzenli adet görüp görmediğidir. Düzenli adet görenlerde zaten bir problem yoktur. Ancak adetleri düzensiz olan kadınlarda hamilelik başlangıç tarihini hesaplamak oldukça önemlidir. Bunun için ultrasonda ilk 3 ayda bakılan bebek baş popo mesafesi kullanılır. Bunun dışında bazen hastalar son adet tarihini baz almaz. Hamilelik belirtileri olan hastalar başlangıcını tam olarak hesaplamak isteyebilir. Bu hastalarda adet gecikmesi olduğu tarihten 15 gün geriye gidilerek yumurtlama tarihi hesaplanır. Gebelik genelde bu yumurtlama tarihine yakın 2-3 gün önce ya da sonraki cinsel ilişkiye bağlı oluşmuştur. Bu şekilde hamileliğin başlangıç tarihini hesaplayabilirsiniz. Ancak gebelik haftası elbette bu tarihe göre hesaplanmayacaktır.

Ultrasona Göre Mi Son Adet Tarihine Göre Mi Hamilelik Hesaplanır?

Adetleri düzenli olanlarda elbette son adet tarihine göre gebelik hesaplanır. Düzenli olmayanlarda ise en doğru sonucu ultrason ölçümleri verecektir. Özellikle ilk 8-12 hafta arasında yapılan ultrason ölçümlerindeki bebek boyutları en doğru haftayı verecektir.

Son Adet Tarihine Göre Beklenen Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Beklenen doğum tarihinin hesaplanmasında Neagele formülü adı verilen formül kullanılmaktadır. Bu formüle göre SAT olarak hesaplanan tarih baz alınarak güne 7 eklenir, aydan 3 çıkarılır, yıl değişecekse yıla bir eklenir. Mesela SAT: 31.02.2022 olan bir kadının beklenen doğum tarihi 07.11.2022 olarak hesaplanır.

Son Adet Tarihine Göre Kesenin Küçük Olması Ne Demektir?

Bazen gebelik kesesi hesaplanan haftayla uyumlu olmayabilir. Bu noktada mutlaka son adet tarihi sorgulanmalıdır. Adeti düzenli olan kadınlarda tarih ile gebelik kesesi büyüklüğü uyumlu olmalıdır. Gebelik kesesi küçük olanlarda hemen anormallik düşünmemek, takip etmek gereklidir. Takipte bazı gebelerde gebelik kesesi büyüklüğü düzelecektir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş