Aşılama ve tüp bebek olarak bilinen iki ayrı uygulama da, gebe kalınması karşısında yaşanan sorunlar için çözüm niteliğinde olan uygulamalardır. Aşılama ve tüp bebek yöntemleri arasında bazı farklılıklar olmakla birlikte, her kadın için aynı gebe kalma yöntemi uygulanamaz. Hangi yöntem için vücut ve yaş yapısının uygun olduğunun bulunması, daha sonra bu şekilde gebe kalınması doktorlar tarafından da kontrol edilecektir. Bu sebeple, aşılama mı tüp bebek mi? ayrımına düşen kadınların; aşılama ve tüp bebek arasındaki farkların neler olduğunu, hangi kadınların aşılamaya hangi kadınların tüp bebeğe daha uygun olduğu, gibi seçim yapma konularını bilmeleri şarttır.

Aşılama ve Tüp Bebek Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşılama yoluyla veya tüp bebek yoluyla gebe kalınması ayrımında, bu iki seçenek arasındaki farkların araştırılması sonucunda karar alımı sağlanmalıdır.

Buradan çıkarımla:

  1. Aşılama: Kadının üretmiş olduğu yumurta, dış ortama çıkarılmadan yapılan bir uygulamadır. Çocuğun babası olması planlanan kişiden alınan spermler, uygun koşullarda bekletilir ve kadının regl döneminden sonrası ikinci haftadan sonra belirli aralıklarla yumurtanın olduğu kısma yerleştirilir. Aşılama uygulaması, normal olarak gebe kalınması halinde de olduğu gibi kesin olarak gebe kalmak için yeterli değildir. Aşılama yapılmaya çalışılan yumurtanın ne kadar hazır olduğu da, kadının yaşadığı sağlık sorunlarının olması ve erkekten alınan spermin ne kadar yüksek verimli olduğu da aşılama sonucuna etkide bulunur. Bununla beraber, her ay denenmeye uygun olan bir gebe kalma uygulamasıdır. Aşılama tedavisinin her ay denenmeye uygun olması ve yumurtanın vücuttan ayrılmasına gerek duyulmaması nedeniyle; daha erken olarak nitelendirmeye tabi tutulan yaş aralıklarından denenmesine neden olur.
  2. Tüp bebek tedavisi: Anneden alınan yumurtanın dış ortama çıkarılması ve babadan alınan spermin de dış ortama alınması sonucunda, yapılan tıbbi çalışmalar sonucunda döllenmiş olarak bulunan yumurtanın oluşturulmasını amaçlayan çalışmadır. Döllenmenin tamamlanmasının hemen ardından gebelik için hazır olan yumurta, annenin rahmine uygun şekilde yerleştirilir. Bu işlem genel olarak aşılamaya oranla daha yüksek ihtimalle gebeliği içerirken, anne vücudunun bu şekilde hazır olan yumurtayı vücut dışına atması da olasıdır. Tüp bebek tedavisi, kadınların yaş olarak daha ileri zamanlarda yüksek ihtimalli olarak gebe kalmalarını sağlamak için tercih edilir.

Bu gibi farkların bilinmesi, aşılama veya tüp bebek seçiminde karara varılması adına gereklidir.

Aşılama ve Tüp Bebek Arasından Seçim Yapılmak İstendiğinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Aşılama ve tüp bebek olarak bilinene gebe kalma yöntemleri arasından seçim yapılması gerektiğinde, mutlaka doktor görüşlerine ve yönlendirmelerine önem vermek gerekir. Eğer yaş aralığı olarak yirmi beş ve otuz beş yaş aralığında olan kadınlar gebe kalmak için tercih yapmak istiyorsa; aşılama durumuna engel olan bir sağlık sorununun olmaması halinde aşılama yapılabilir. Buna benzer olarak, eğer otuz beş yaş aralığından daha büyük bir yaş değerine sahip olan bir kadın gebe kalmak istiyorsa; daha önce diğer yöntemleri de deneyip denemediği sorgulanarak, yaşın çok daha fazla ilerlemesinden önce sağlıklı bir gebelik sağlamak için tüp bebek uygulanarak gebelik sağlanabilir.

Tüm bunlarla birlikte, aşılama ve tüp bebek arasından yapılacak olan tercihlerde doktorların yönlendirmeleri de oldukça önemlidir. Bazı kadınların yaş olarak küçük değerlere sahip olmasına rağmen vücut olarak aşılamaya uygun olmaması gibi, bazı kadınlarda da yaş olarak ilerlenmiş olunmasına rağmen aşılama için uygun olunabilir. Tüm bunlar kadın doğum uzmanı olarak çalışma yapan kişiler tarafından belirleneceği için, seçim yapılırken mutlaka uzman görüşü değerlendirilmelidir.

Aşılama mı tüp bebek mi sorusunun cevabı uygun hastaya aşılama uygun olan hastaya tüp bebek şeklinde verilebilir.

Aşılama ve tüp bebek tedavileri tarafımızdan Ankara ili Çankaya ilçesindeki özel muayenehanemizde yapılmaktadır.

Aşılama fiyatları ve tüm detaylar için diğer sitemizdeki yazılarımızı da okuyabilirsiniz…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş