Aslında kadının doğurma zamanları yaşa bağlı olarak gelişmektedir. Peki, bu aşılama ile tüp bebek arasındaki fark nedir? Eğer bir kadın 35 yaşının altındaysa ve kadın hastalıklarından dolayı büyük bir operasyon geçirmediyse ve eşinin de önemli bir sperm sorunu yoksa her ay düzenli bir ilişkiden sonra hamile kalınma oranı %25 olduğu biliniyor. Çok fazla bebek isteyen fakat bebek sahibi olamayan insanlar vardır. Bu sebepten dolayı doktor yardımına başvuran çok eş vardır. Bir doktor tarafından muayene edilip gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra sonuçlar çiftlerle paylaşılır. Eğer sonuçlardan sonra her iki tarafta da bir sorun yoksa bu genelde nedeni bilinmeyen bir kısırlık olarak biliniyor. Eğer kısırlık teşhisi konulduysa, çiftlere çeşitli yöntemlerde tedaviler uygulanabiliyor.

Yaş ve Deneme Süreleri Önemli Midir?

Genelde tedavilerde en önemli nokta bebek sahibi olmak isteyen kadının evlilik süresi ve yaşıdır. Eğer çocuk sahibi olmak isteyen kadının yaşı gençse ve yeni evlenme durumu varsa ve tedavilerde herhangi bir olumsuz sonuç çıkmamışsa doktorların öncelikli verdikleri öneri zamanlanmış ilişki ya da yumurtlama takibi oluyor. Bebek sahibi olmak isteyen kadına adetinin üçüncü veya ikinci günü yumurtlama takibi için kullanılacak bazı iğneler veriliyor. Eğer bu yumurtalar olması gereken büyüklüğe ulaştı ise çatlatmak için bir iğne verilir. Sonrasında ise 24. veya 48.saatlerinde ilişki yaşanması gerekir. Bu olaya da zamanlanmış ilişki deniliyor. Eğer ki bu aşamalardan sonra hamile kalınmadıysa ve erkekte herhangi bir problem varsa tedavi yöntemi olarak aşılama tercih ediliyor.

Aşılama Ne Zaman Yapılır ve Süreci Nasıldır?

Aşılama kadınlarda bir sorun yoksa erkek tarafından oluşan problemlerde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yapılan bazı araştırmalarla erkeğin sperm hareketliliğine ve sperm sayısına bakılmaktadır. Eğer sperm sayısı 3 milyonun üstünde bir sayı ise çiftlerin aşılama tedavisindeki şansları yüksek oluyor. Eğer kadında tüplerin birinde kapalılık varsa veya yaşı yüksekse şansta bu yönde azalmış oluyor. Aşılama tedavilerinde hamile kalma oranı yüksek gibi düşünülse de başarılı olma oranı aslında %15 kadardır. Eğer cifler aşılama tedavi yöntemini tercih ederlerse, adetin 2. veya 3. günlerinde hastaneye gidilmesi ve muayene olunması gerekiyor. Kadının rahminde herhangi bir problem yok ise bazı hormon iğnelerinin kullanılması ile yumurtalıklara uyarı veriliyor ve yumurta takibi süreci başlamış oluyor. 10 ile 12 günlük bir sürecin hemen ardından çatlatma iğnesi uygulanıyor. Daha sonra 36 saatin ardından sperm kadının rahmine enjekte ediliyor.

Aşılama ile tüp bebek arasındaki en önemli farklardan biriside aşılama için en az 3 milyon sperm/ml olması gereklidir. Aksi halde başarı şansı oldukça düşüktür. Bu hastalarda tüp bebek tedavisi tercih edilmlidir.

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisine Karar Verilir?

Bazı durumlarda tüp bebek tedavisi yoluna gidilebiliyor. Tüp bebek tedavilerinde insanlar kesinlikle sabırlı olmalıdırlar. Bu tüp bebek tedavileri sadece evli olan insanlara uygulanabiliyor. Bu tedavi uygulamasının herhangi bir sınırı yoktur. 4 veya 5 uygulama sonrasında başarının artmadığı söyleniyor. Bundan dolayı tekrar tekrar tedavi yapılmadan önce bu durumun nedeninin açıkça ortaya konulması gerekiyor. Her tüp bebek uygulamasının ardından en az 1-2 ay ara verilmesi öneriliyor.

Peki, hangi durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanır?

  • Genelde kadında bir problem varsa tüp tedavisi uygun görülüyor.
  • Kadında olan bir yumurtlama sorununda
  • Yumurta rezervinin azalmış olduğu zamanlarda
  • Her iki tüpünde tıkalı olduğu durumlarda
  • Erkeklerin sperm sayılarının azaldığı ve sperm hareketliliğinin az olduğu durumlarda uygulanır.

Birçok yol denemiş ve yine de gebe kalamamış bireylerde, açıklanamayan bir kısırlık durumunda tüp bebek tedavisine başvurulur.

Aşılama ile tüp bebek arasındaki fark elbette sadece uygulama olarak değildir. Aynı zamanda aşılama fiyatları ile tüp bebek fiyatları arasında da oldukça ciddi bir fark vardır. Tüp bebek fiyatları aşılamaya göre oldukça yüksektir. Bu fark elbette kullanılan tüp bebek teknolojisinden kaynaklanmaktadır. Aşılama mı tüp bebek mi diye merak ediyorsanız bize ulaşabilir Ankara tüp bebek doktorları ile muayene olmak için randevu oluşturabilirsiniz.

www.ankaratupbebekuzmanlari.com isimli web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş