İsteyen herkes tüp bebek yaptırabilir. Ancak acaba herkese tüp bebek yapılması gerekli midir? Önemli olan nokta budur. Hangi hastalara tüp bebek tedavisi, hangi hastalara aşılama yada ovülasyon indüksiyonu uygulanmalıdır. Bunun ayrımının çok iyi yapılması gereksiz yere yapılan tedavi sayılarının azalmasını sağlayacaktır. Yani bu noktada en önemli yapılacak şey doğru hasta seçimidir. Dilerseniz şimdi Tüp Bebek Tedavisi İsteyen Herkes Yaptırabilir mi konusunu biraz daha açalım.

Tüp Bebek İsteyen Hastalar Nasıl Değerlendirilmelidir?

Tüp bebek tedavisi (ART) için gelen çiftlerde öncelikle erkek değerlendirilmesi yapılması kadına gereksiz yapılacak test ve tedavileri önleyecektir. Bu nedenle gelen çiftlerde ilk değerlendirme her zaman erkekle başlar. Kadında yapılacak jinekolojik muayene sonrası hastanın kan ve idrar tahlilleri istenerek tedaviye engel herhangi bir problemin varlığı araştırılır. Hastalar elbette ART isteyerek gelebilir. Ancak yapılan bu testlerle gerekip gerekmediği ortaya çıkarılacaktır.

Neden Herkese Tüp Bebek Yapılmamalıdır?

ART tedavisi oldukça pahalı bir tedavidir. Aile ve devlet bütçesine oldukça büyük yükler yüklemektedir. Daha basit tedaviler veya aşılama tedavisi ile daha uygun bütçelerle hastaların bir kısmı çocuk sahibi olabilecek ve gereksiz masraf ve ilaç kullanımının önüne geçilecektir. Ayrıca tedavide yüksek doz yumurtlama ilaçları kullanılmakta, bu ilaçlara bağlı olarak hastada ciddi yan etkiler oluşabilmektedir. Bu nedenle her hastaya önerilmemeli, hasta seçiminin çok iyi yapılması gereklidir.

Tüp Bebek Tedavisi Herkes İçin Uygun mudur?

ART, normal yollarla gebe kalamayan ve aşılamanın faydalı olamayacağı hastalarla, aşılama tedavisinden başarı elde edilemeyen hastalarda uygulanır. 3 sefer peş peşe aşılama yapılan kadınlarda aşılamaya devam etmenin bir faydası yoktur. Tüp bebeğe başlamak daha uygun olacaktır. Normal tedavilerle gebe kalabilecek yada aşılama tedavisiyle gebelik oluşabilecek kişilerde direkt olarak tüp bebeğe başlamak tıp etiği açısından uygun olmaz.

Herkes İçin Değil Uygun Olan İçin Tüp Bebek Tedavisi

Tıp uygulamalarında geliştirilmiş bazı yöntemler vardır. Hasta için gereken en basit tedaviden başlayarak daha kompleks tedavilere doğru gitmek hastanın sağlığının korunması açısından en önemli ilkedir. Bu sayede hem hasta maddi olarak sarsılmayacak hemde hastada oluşabilecek gereksiz komplikasyonların önüne geçilecektir. Bu nedenle tüp bebekte sloganımız “herkes için değil uygun olan için tüp bebek tedavisi” olmalıdır.

Merkezimizde sadece gerekli olan hastalara tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Hastaların değerlendirilmesi sonucunda aşılama gereken hastalara öncelikle aşılama tedavisi uygulanmakta, 3 başarısız aşılama sonrasında tüp bebeğe geçilmektedir.Uygulamalar, doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara tüp bebek fiyatları için bize mutlaka ulaşıp bilgi alınız.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş