Çikolata kisti tedavisi çikolata kistinin boyutlarına, hastanın yaşına ve çocuk beklentisine göre değişir. Çikolata kisti tedavisinde küçük kistlerde genellikle ilaçla tedavi yöntemi yapılırken, büyük kistlerde, anormal görünümlü kistlerde yada çocuk beklentisi olmayan kadınlarda çikolata kisti ameliyatı uygulanır.

Çikolata kisti (endometrioma) tedavisi nasıl yapılır?

Medyada çikolata kisti bitkisel tedavileri ile alakalı pekçok haber mevcuttur. Özellikle soğan kürü bu tedaviler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak soğan kürünün çikolata kisti tedavisinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkinliği yoktur.

Çikolata kisti tedavisi hastanın şikayetine, yaşına, çocuk isteğine göre değişir. Çocuk isteği olan hastalarda öncelikle gebelik elde etme tedavileri denenir. Cerrahi başlangıçta tercih edilmez. Çünkü cerrahi ile yumurtalık hücre kaybı yaşanacaktır. Hastanın gebelik şansı azalabilecektir. Bu nedenle öncelikle diğer tedaviler denedikten sonra hala gebelik elde edilmezse yada çikolata kisti patlarsa o zaman çikolata kisti ameliyatı düşünülebilir.

Ağrısı ön planda olanlarda ağrı kesiciler birinci planda düşünülmesi gereken ilaçlardır. Ancak sadece ağrı kesici ile rahatlamayan hastalarda doğum kontrol hapları, progesteronlar, GnRh anologları gibi ilaçlar kullanılabilir. Yine bu hastalarda hormon içeren spiraller de bir diğer seçenektir.

Ciddi ağrısı olanlarda, büyük veya anormal görüntüsü olan çikolata kistlerinde ameliyat düşünülür. Ameliyat gereken hastalarda ilk seçenek laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemidir.

Laparoskopik çikolata kisti tedavisi ne kadar sürer?

Çikolata kisti ameliyatı süresi kistin büyüklüğüne, yapışıklık derecesine, tek yada iki yumurtalıkta olmasına veya cerrahın tecrübesine göre değişir. Normal şartlarda sadece tek yumurtalıkta kist varsa, ameliyat 30-60 dakika arasında sürer.

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?

Öncelikli tercihimiz her zaman laparoskopi ameliyatıdır. Hastanın karnından açılan 0.5-1 cm.lik 2-3 adet delikten girilerek kamera yardımıyla karın içi gözlenir. Daha sonra kullanılan aletlerle kist kapsülü soyularak çıkarılır. Çikolata kisti ameliyatı sonrasıkanama kontrolü yapıldıktan sonra açılan delikler kapatılarak operasyon sonlandırılır.

Çikolata kisti ameliyatı olanlara bu ameliyat sonrası hastalığın tamamen temizlenemeyeceği, yaşamın ileri dönemlerinde tekrar başka bir odaktan çikolata kisti gelişebileceği konusunda bilgi verilmelidir.

Çikolata kisti ameliyatı sonrası kanama olabilir. Bu açıdan hasta ilk 4-6 saat dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Takipte problem yaşanmayan hastalarda bu saatin sonunda sıvı alımı ve yürüme başlatılmalıdır.

Çikolata kisti ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastaların çocuk isteği yoksa hastalığın tekrarlama olasılığını azaltmak için doğum kontrol hapları, progesteronlar yada GnRh analogları başlanabilir. Çocuk isteği olan hastalarda bu ilaçlara başvurmadan doğrudan bebek tedavisi yoluna gidilmelidir.

Herhangi bir tedaviya gerek kalmadan çikolata kisti ameliyatı sonrası hamile kalanlar olabilir. Bu ameliyat sırasında bozuk olan anotominin yeniden düzenlenmesine bağlıdır. Hasta genç ve başka infertiliteye neden olacak bir faktör yoksa bu hastalarda ameliyat sonrası bir müddet kendiliğinden gebeliğin oluşması beklenebilir.

Ankara çikolata kisti ameliyatı fiyatları 2024 nasıldır?

Çikolata kisti ameliyatları Ankarada ameliyatın yapılacağı hastaneye, çikolata kistinin sayısı ve büyüklüğüne veya cerraha göre değişiklik gösterebilir. Bu ameliyatlar Ankarada çikolata kisti ameliyatı fiyatları, ameliyatın zorluğuna göre 20000-30000 tl arasında değişmektedir. Ankara çikolata kisti ameliyatı fiyatları 2024 ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çikolata kisti ameliyatı ve diğer jinekolojik ameliyatlar ile ilgili www.ankarakadindogumuzmani.com adresini de inceleyebilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • […] Çikolata kistinin tedavisi hastalığın belirtileri ve evresi başta olmak üzere hastanın yaşı ve çocuk isteği gibi faktörlere göre belirlenmektedir. Çikolata kisti tedavisinde temel olarak 5 yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler; izlem tedavisi, ağrı kesiciler, homon tedavisi gibi ilaç tedavileri, çikolata kisti ameliyatı ve tüp bebek tedavisi şeklinde listelenebilmektedir. […]

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş