Her kadın yaşamı boyunca ortalama 450 kez menstruasyon döngüsünü tamamlar. Kadınların üreme hücresi olan yumurtalarının üretilmesi için rahimin hazır hale getirilmesi olayına menstrual döngü adı verilmektedir. Kadınların adet döngüsü adı verilen menstrual döngüsünün farklı dönemlerinde değişik sebeplere bağlı belirgin bir ağrı meydana gelir. Regl sancısı ya da adet sancısı, kadınların her ay maruz kaldığı bir durum. Kimi zaman dayanılmaz haller alabilen regl sancıları için kadınlar her ay çözüm aramakta. Regl sancılarının şiddetini evde bazı yöntemler kullanarak azaltmak mümkün. Yediğiniz yiyecekler, giydiğiniz kıyafetler bile regl sancısının boyutunu etkileyen faktörlerden. Peki regl sancısı nedir? Regl sancısına ne iyi gelir? İşte sizler için regl sancısına iyi gelen yöntemler!

Menstrual Döngü Nedir?

Menstrüel siklus adı verilen bu döngünün her ay düzenli olarak gerçekleşmesi için birçok hormon görev almaktadır. Hormonlar hipofiz bezinden salgılan hormonların etkisiyle yumurta hücreleri gelişimini sürdürerek yeterli olgunluk seviyesine geldiğinde folikülden çıkarak fallopi tüpü içinde erkek üreme hücresi spermlerle birleşerek gebelik sürecini başlatır. Şayet spermle birleşme olmaz ise yumurta hücresi adet kanaması ile vücut dışına atılır. Gerçekleşen bu olaya Menstrual döngü denir. İşlevini kaybeden yumurta hücrelerinin vücuttan atılması ortalama 28 gün aralıklarla tekrarlar. Bu adet sırasında bazı kadınlarda ciddi adet sancısı olurken, bazılarında çok hafif seyreder.

 Adet Sancısı (Dismenore) Nedir?

Adet sancısını tanımlayan kelime Disnemore’dir. Kadınların adet kanamalarının başlamasından hemen önce karın bölgesinde meydana gelen kramp şeklinde bir ağrıdır. Her kadının bünyesi farklı olduğu için adet sancısı da farklı olur. Kimi kadınlar bu dönemde günlük işlerini dahi yerine getiremeyecek kadar zorlanırken bazı kadınlar ise nispeten daha rahat geçirir.

Regl sancısı nedir” dediğimizde kısaca şöyle açıklayabiliriz: Her ay kadınların yaşadığı regl sancısı kimi zaman oldukça can sıkıcı boyutlara ulaşabiliyor. Kadınların her ay regl olması ve buna bağlı olarak da rahim bölgesinde kramplar olması fizyolojik olarak oldukça normal bir durum. Her ay yumurtlama döneminde rahim duvarı kalınlaşarak kendini bebek gelişimi için hazırlıyor. Döllenme olmadığı takdirde ise rahim duvarı parçalanarak bir miktar kanla beraber dışarı atılıyor. Rahim bu parçalanmayı kolaylaştırmak için kasılmaya başlıyor ve bu da regl sancılarını beraberinde getiriyor.

Bazen rahimdeki bir miyom ya da yumurtalıklardaki çikolata kisti de adet sancılarına neden olabilir. Bu durumlarda miyom ameliyatı ya da çikolata kisti ameliyatı gerekebilir. Tesbit edilen değişik patolojilerde değişik tedaviler uygulanabilir.

Adet sancılarının boyutu kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Regl sancılarının şiddeti hormonal dengeyle değişebildiği gibi, mevsim geçişleri, stres gibi faktörler de regl sancılarının şiddetini etkiler. Kanamadan bir iki gün önce başlayan adet sancıları kanama başladıktan iki gün sonrasına kadar devam edebilir. Her ay kadınların yaşadığı bu sancılı süreci bazı yöntemlerle hafifletmek mümkün. İşte regl sancısına iyi gelen yöntemler!

 Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

“Adet sancısına ne iyi gelir” diye düşünenler cevaplarını bu yazımızda alabilir. Regl sancısı kanamadan birkaç gün önce başlayıp kanama sonrasına kadar devam edebilmektedir. Bu ağrılı süreci bazı yöntemlerle hafifletmek mümkün. Regl öncesi kişi kendini gergin ve rahatsız hissedebilir. Bu durumda regl ağrısına iyi gelen yiyecekler tüketilmeli ve karın bölgesi sıcak tutulmalıdır. Sıcak su torbası kasları gevşeterek kasılmanın şiddetini azaltacaktır. Aynı zamanda ılık bir duş da ağrıya iyi gelen yöntemler arasındadır. Regl öncesinde yoga gibi kasları gevşeten sakinleştirici egzersizler yapmak da regl sancısını hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır. Adet döneminde egzersizden ve ağır aktivitelerden kaçınmalı ve bol bol dinlenmelisiniz.

Adet sancısı olan kadınların öncelikle bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp detaylı bir jinekolojik muayeneden geçmesi gerekir. Muayene ile rahim ve yumurtalıklardan kaynaklanan bir problemin varlığı araştırılır. Jinekolojik muayene sonrası miyom tesbit edilenlerde miyom ameliyatı, çikolata kisti tesbit edilenlerde çikolata kisti ameliyatı yapılır. Tesbit edilen patolojiye göre ameliyat şekilleri de değişir. Adet sancısı olan kadınlarda eğer ağrı yapacak organik bir patoloji yoksa o zaman ilk tedavi seçeneği ağrı kesicilerdir. Bunun yanında gebelik düşünmeyen kadınlarda doğum kontrol hapları da tedavide kullanılabilir. İlaç tedavisi kullanmak istemeyen kadınlarda ya da ilaç tedavisi alanlarda destek tedavi amacıyla aşağıdaki tedavileri de uygulayabilirsiniz.

 • Karına Sıcak Su Torbası Konulur

Adet sancısı esnasında alt karın bölgesine sıcak su torbası koyarak bölgeyi sıcak tutmak adet sancısına iyi gelir.

 • Ilık Duş Alın

Ilık duş almak adet sancısına iyi gelen bir yöntemdir. Adet sancınız yeni başladığında duşa girerek ılık su ile duş alın ve kurulandıktan sonra kendinizi sıcak tutun. Bu adet sancınızı azaltacaktır.

 • Egzersiz Yapın

Endorfin hormonu adet sancısının hafiflemesine etki eder. Endorfin hormonu fiziksel aktiviteler esnasında salgılandığı için hafif egzersiz yaparak adet ağrınızın dinmesine yardımcı olabilirsiniz.

 • Lavanta Yağı Karın Bölgenize Masaj Yapın

Lavanta yağı ile alt karın bölgesine 15 dakika kadar masaj yapmanız adet sancınıza iyi gelecektir. Lavanta yağını iyice cildinize yedirirseniz bu adet sancınıza iyi gelir.

 • Papatya Çayı Kullanın

Papatya çayının sinirlere olumlu etkisi olduğundan ağrıyan sinir dokusuna etki ederek adet ağrınızın hafiflemesine neden olacaktır.

 • Fındık, Badem, Kabak Çekirdeği Tüketin

Manganez ağrıya neden olan krampların azalmasına etki etmektedir. Fındık, badem ve kabak çekirdeği bol miktarda manganez içermektedir.

 • Bazı Gıdalardan Uzak Durun

Özellikle kafein ve gazlı içeceklerden uzak durun. Yağlı yiyeceklerden ve tuzdan uzak durmanız da adet sancısının hafif seyretmesinde etkili olacaktır. Adet sancısına iyi gelen önerileri uyguladığınız taktirde adet sancınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Regl döneminde yediğimiz yiyecekler de sancının boyutunu değiştirebilir. Adet sancısına iyi gelen yiyecekler tüketmek sizin yararınıza olacaktır.

Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

 • Süt ve süt ürünleri
 • Ceviz, fındık, fıstık
 • Zerdeçal
 • Bal
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Maydanoz
 • Muz

Regl dönemini yediğiniz yiyeceklerle ve çeşitli bitki çaylarıyla daha kolay atlatmanız mümkün.

Regl Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

 • Papatya çayı
 • Rezene çayı
 • Zencefilli çay
 • Maydanoz çayı

Bitki çayları kaslarınızı gevşeterek sancıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunlarla beraber çeşitli kürlerle de sancıyı hafifletmek mümkün. Ilık su içerisine bir miktar tarçın ve balı karıştırarak içmek regl sancınıza iyi gelecektir. Aynı şekilde zerdeçal bal karışımı da regl sancısına iyi gelen bir karışımdır.

Regl döneminde bu besinleri tüketerek, karnı sıcak tutarak, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak, ağır fiziksel aktiviteden kaçınarak, karın bölgesine hafif masajlar yaparak, bol su içerek ve bol bol dinlenerek regl sancısını hafifletebilirsiniz. 

Tüm jinekolojik muayenelerinizi ve tüm testlerinizi Çankaya ilçesindeki Ankara Jinekoloji Merkezimizde yaptırabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş