Kapalı miyom ameliyatı ya da diğer ismiyle laparoskopik miyom ameliyatı, günümüzde gittikçe popülerliği daha da artan bir ameliyat yöntemidir. Kapalı ameliyat uygulanmaya başladığından beri bu yöntem sayesinde pek çok jinekolojik ameliyat daha konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Günümüzde özellikle bu konuda deneyimli hekimler tarafından genellikle ilk tercih edilen yöntem olmuştur.

Kapalı Miyom Ameliyat Nasıl Yapılır?

Kapalı ameliyatlar için hasta ameliyathanede genellikle jinekolojik muayene pozisyonunda hazırlanır. Karın içerisi karbondioksit gazıyla şişirilir. Alttan takılan özel aletler yardımıyla rahim yukarı kaldırılınca ameliyat daha kolaylaşmaktadır. Ancak bekarlarda miyom ameliyatı yapılırken hasta düz olarak yatırılır. Karından açılan 3-4 adet delikten özel aletler yardımıyla girilir. Kamera ile karın içerisindeki organlar gözlenir. Miyomların yeri ve büyüklüğü tesbit edilir. Kesici ve dikici aletler yardımıyla aynen açık miyom ameliyatı sırasında uygulandığı gibi miyomlar çıkarılır. Daha sonra aletler çıkarılarak karındaki delikler kapatılır.

Kapalı Miyom Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Laparoskopik miyom ameliyatı elbette her miyomu olana uygun değildir. Bazı hastalarda 10 cm ve üzerinde 3 ve daha fazla miyomu olanlarda laparoskopik ameliyat uygun olmayabilir. Özellikle intramural yerleşimli olan 3 ve daha fazla miyomlarda ameliyat süresi oldukça uzayacağından hastanın riskini arttırmamak için açık ameliyat tercih edilebilir. Yine rahimde küçük küçük onlarca miyomu olan kadınlarda da laparoskopik ameliyat tercih edilmez. Rahim içerisinden vajene doğru sarkan miyomlarda da alttan miyom ameliyatı tercih edilir. Rahim arka yüzünde rahim ağzına yakın yerleşimli miyomların kapalı yöntemle çıkarılmaları bazen zor olabilir. Ameliyat olacağınız zaman hangi yöntemin daha uygun olduğunu doktorunuzla birlikte istişare ediniz.

Laparoskopik Miyom Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kapalı miyom ameliyatı olanlarda yara iyileşmesi daha hızlı olur. Laparoskopik yöntemle ameliyat olanlarda hasta 15-20 gün içerisinde sosyal hayatına dönerken açık ameliyatlarda bu süre 30-40 gün civarındadır. İyileşme süreci hastanın azmi, vücut yapısı ve ağrı eşiği ile de alakalıdır.

Laparoskopik Miyom Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Kapalı miyom ameliyatı riskleri açık ameliyata göre biraz daha fazladır. Anestezi risklerine ek olarak kapalı ameliyatın beraberinde getirdiği riskler de mevcuttur. Karına 3-4 delikten giriş yaparken bağırsak ve damarlarda yaralanma riski açık ameliyata göre daha yüksektir. Kapalı miyom ameliyatı sonrası kanama nadiren yaşanır. Yine karnı şişirmek için kullanılan karbondioksit gazıyla ilgili nadir de olsa problemler yaşanabilir. Kullanılan elektrikli kesici aletler nedeniyle bazen iç organlarda yanık yaraları oluşabilir. Ancak deneyimli ve titiz ellerde bu riskler oldukça düşüktür. Risklerin azaltılmasındaki en önemli nokta hastanın dikkatli bir şekilde incelenmesi ve gerekli tetkiklerin ve anestezi muayenesinin titizlikle yapılmasıdır. Bazı durumlarda miyom ameliyatında rahim alınması gerekebilir. Ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur.

Kapalı Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kapalı ameliyatlar sonrasında nadiren karın içi kanamalar yaşanabilir. Ciddi karın ağrısı olan kadınların mutlaka doktoru ile görüşmesi ve muayene olması önemlidir. Ameliyat sonrası ateş, kötü kokulu akıntı, ciddi kasık ve karın ağrısı durumunda mutlaka doktorunuza ulaşınız. 20-30 gün boyunca cinsel birliktelik olmamalıdır. Miyom ameliyatı sonrasında gebelik düşünenlerin en az 6 ay boyunca gebe kalmamaları önerilmelidir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

Kapalı miyom ameliyatı fiyatları elbette açık miyom ameliyatına göre daha yüksektir. Bu maliyetin artmasının nedeni elbette özel bir ameliyat yöntemi olması ve operasyon sırasında özel aletlerin kullanılmasıdır. Bu ameliyatta kullanılan aletlerin ithal malzemeler olması maliyetin artmasında elbette oldukça etkilidir. Yine de Avrupa ve Amerika ülkelerindeki fiyatlara göre ülkemizde ameliyat ücretleri oldukça makul düzeylerdedir.

Kliniğimizin doktorları laparoskopik ameliyat konusunda tecrübeli hekimlerdir. Tüm jinekolojik problemlerde olduğu gibi doktorlarımız tarafından miyom ameliyatında da kapalı yöntemler tercih edilmektedir. Ankara’da kapalı miyom ameliyatı yapan hastaneler doktorlarımız tarafından hastanın isteğine göre sıklıkla kullanılmaktadır. Miyom ameliyatı fiyatları 2024 detaylarını bizden öğrenmeden karar vermeyiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş