Adetliyken ameliyat olunur mu” sorusu oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Kadınların günümüzde en çok merak ettikleri konulardan biri adet döneminde herhangi bir ameliyat sürecinin nasıl işlediği konusudur.

Birçok konu gibi kadınların gündemini, günlük hayatını birkaç gün boyunca etkileyen adet dönemiyle ilgili olarak son derece yetkin bilgiler bulunur. Ameliyatlarla ilgili olarak önemli bir durum, adet döneminde ameliyat olunup olunmayacağı yönündedir. “Regl döneminde hangi ameliyatları olabilirim veya hangilerini olamam” gibi konularda bilgi sahibi olacağınız bu yazımızdan detaylı bilgiye sahip olacak, “adetliyken ameliyat olunur mu” sorusunu kafanızdan sileceksiniz.

Ameliyata Giricem Adet Oldum?

Uzman doktorlarla görüşmeler esnasında sorulan bu konulardaki sorulardan biri de muhakkak ki adetliyken ameliyata girilip girilmeyeceğidir. Ameliyata giricem adet oldum diyorsanız tedirgin olmayınız. Adetli dönemlerde herhangi bir zamanda ameliyat olmakta hiçbir sakınca olmadığı, uzman hekimler tarafından belirtilir. Herhangi bir sorun olmayacağı gibi genelde endişe, ameliyat kanamalarının fazla olacağı yönündedir. Ancak ameliyat öncesi hazırlık çok yoğun şekilde yapıldığı için oldukça titiz bir şekilde hazırlıklar yapılır. Bu da insanların ameliyat olmalarında sorun yaratmayacağı anlamına gelir.

Herhangi bir şekilde kadınlarda adet dönemi yapılacak ameliyatlar, bir risk içermemektedir. Bununla beraber adet döneminde de acil ameliyat gibi süreçlerinde herhangi bir kadın hasta, sorun yaşamayacağı gibi direkt olarak hastaneye kaldırılabilir ve ameliyata alınabilir. Fakat bu süreçlerde genelde kadınlar, adetli oldukları dönemlerde kendilerini çok rahat hissedemedikleri için bu anlamda planlı ameliyat talepleri olabiliyor. Böyle durumlarda da adet dönemi geçmesi sonrasında ameliyat olabilirler.

Hastayken Ameliyat Olunur Mu?

Kadınların regl dönemin içerisinde oldukları zamanlarda ameliyat olmaması gereken durumlar sadece jinekolojik rahatsızlıklardır. Sadece jinekolojik ameliyatlar için regl olmayan dönemlerde tercih edilmesi gerekir. Çünkü bu durumda, ameliyat bölgelerinin bulunduğu alanda regl dönemi olduğu için bu süreç biraz uğraştırıcı olabilir ve sağlıklı değildir. Bu nedenle jinekolojik sorunlar dışında regl süreçleriniz olsa da çok rahat şekilde ameliyat işleyebilirsiniz. Hasta olduğunuz döneminde sıradan bir ameliyat, estetik ameliyatı ya da benzer ameliyat süreci işlenebilir. Ancak direkt olarak jinekolojik bir rahatsızlık olması durumunda bunu hastalık dönemi sonrasına ertelemek uygun olacaktır.

Ayrıca rahim içini ilgilendiren histeroskopi ile yapılan miyom, polip, perde ya da yapışıklık ameliyatları elbette adetsiz dönemde yapılmalıdır. Genelde histeroskopi ameliyatı adet bitiminden hemen sonraki günlerde yapılır. Yive vajinal ameliyatlar da adet bitiminden sonraki herhangi bir dönemde yapılabilir. Laparoskopi ameliyatı da adet döneminde yapılabilir. Fakat bunların dışında bir hekim tarafından, adet süreci nedeniyle ameliyatın gecikmesi gibi bir durum da bulunmamaktadır.

Adet döneminde rahim aldırma ameliyatı ya da kas tabakasının içinde olan miyom ameliyatı (okuyunuz >>> Adetliyken miyom ameliyatı yapılır mı) gibi operasyonlar rahatlıkla uygulanabilir. Ancak yinede hastanın operasyon sonrası konforu açısından tüm ameliyatlarda adet kanamasının bitmesi beklenir.

Regl Döneminde Estetik Ameliyat Yapılır mı?

Estetik ameliyatlarla ilgili olarak çok önceden paylaşılan bilgi, insanların bu dönemlerde ameliyat olmamaları, ertelemeleri yönündeydi. Regl olunan dönemlerde, haftalarda kadınların estetik ameliyatları dahil birçok ameliyatı geciktirmeleri istenirken, bu yaygın düşünce tamamen yanlıştı. Engel olan bir süreç bulunmadığı gibi jinekolojik alanlardaki hekimlerin ise bu konuda herhangi bir risk, kanama artışı yaşatması gibi sorun olmadığının bilgisini paylaşmıştır.

Genel itibariyle “adetliyken ameliyat olunur mu” konusunda evet yanıtını verebiliriz. Burada önemli olan şey, kadınların psikolojik durumudur. Kadınlarda psikolojik olarak herhangi bir engel yaratmayan bu süreçleriyle ilgili olarak estetik ameliyat olacakları dönemlerde en iyi şekilde yararlanabilir ve regl dönemi olsalar da direkt ameliyat sürecine girebilirler.

Miyom, çikolata kisti ve rahim aldırma ameliyatı, rahim sarkması ve idrar kaçırma ameliyatları doktorlarımız tarafından açık ya da laparoskopi adı verilen kapalı ameliyat ile yapılmaktadır. Doktorlarımız hakkında bilgi almak için web sayfalarımızı inceleyebilirsiniz…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş