Alttan miyom ameliyatıvajinal miyom ameliyatı” ismide verilmekle birlikte, özellikle rahim içindeki submüköz denen miyomların rahim ağzından geçerek vajene sarkması nedeniyle yapılır. Alttan miyom ameliyatı doktorlarımız tarafından vajinal miyomun döndürülerek çıkarılması şeklinde yada histeroskopi ameliyatı ile yapılmaktadır. Alttan miyom ameliyatı fiyatları için bize mutlaka ulaşmalı ve bilgi almalısınız.

Miyom Ameliyatı Nereden Yapılır?

Miyom ameliyatı karından açık, kapalı yada robotik ameliyat ile yapılırken, alttan histeroskopik veya açık cerrahi ile yapılabilir. Ameliyat seçimi miyomun bulunduğu bölgeye, miyom sayısına, cerrahın tecrübesine göre değişir. Kapalı ameliyatlar adı verilen laparoskopi ve histeroskopi ameliyatları miyom ameliyatlarında her zaman ilk seçenek olmalıdır. Bu ameliyatlar oldukça konforlu ameliyatlar olup kişinin normal yaşamına kısa sürede dönmesini sağlayacaktır. Vajinada miyom ameliyatı tarafımızdan histeroskopik yada açık ameliyatı ile yapılmakadır (okuyunuz >>> Histeroskopi Ameliyatı)

Vajinal Miyom Nedir?

Vajinal miyom, rahim içinde gelişen ve rahim ağzını genişleterek vajinal bölgeye çıkan miyomlardır. Vajinada miyom oldukça nadir görülür. Pek çok hastada rahim içindeki miyomlar saplı değildir ve vajene sarkmazlar. Ancak uzun saplı miyomlar zaman içinde rahim ağzını genişleterek vajinal bölgeye sarkabilir. Bu miyomlar basit bir jinekolojik muayene ile rahatlıkla tesbit edilebilir. Jinekolojik muayene amacıyla Ankara jinekolog doktorlarımızla görüşmek için muayenehanemizden randevu alabilirsiniz.

Vajinada Miyom Neden Olur?

Vajinal bölgede normal şartlarda miyom olmaz. Vajinal kistler olabilir ancak miyom rahim kas tabakasından geliştiği için vajinada miyom olmaz. Vajinadaki miyomlar tamamen rahim içinden gelişerek vajene sarkan miyomlardır.

Miyom Vajinadan Sarkar mı?

Miyomların büyük kısmı vajinadan sarkmaz. Vajinadan sarkan miyom genellikle uzun saplı ve büyük miyomlardır. Zaman içerisinde rahim ağzında basınç oluşturarak aynen bir bebeğin rahim ağzını genişlettiği gibi rahim ağzını açar ve vajene sarkar. Çoğunlukla vajen içinde hasta kendini muayene etmezse gizli kalır. Ancak bazen vajenden dışarıya doğru bir kitle şeklinde tamamen çıkabilir.

Vajinada Miyom Belirtileri Nelerdir?

Vajinadan sarkan miyom belirtilerinin en önemlisi elbette hasta tarafından hissedilen yada elel gelen bir kitledir. Tamamen vajenden dışarı çıkan miyomlarda kadınlar kitleyi görünce bir panik havası yaşar. Tedirgin olmayın. Miyomlar genellikle iyi huyludur ve kansere neden olmaz. Bunun yanında büyük miyomlarda vajende basınç hissi, kabızlık, sık idrara çıkma görülebilir. Uzun süre tedavi edilemeyen kadınlarda vajinal kanama ve vajinal enfeksiyonlar oluşabilir. Bazı hastalarda ise özellikle kükük vajinal miyomlar belirti vermez. Rutin jinekolojik muayene esnasında tesbit edilir.

Miyom Vajinada Ağrı Yapar mı?

Küçük vajinal miyomlar genellikle ağrı yapmaz. Ançak enfekte olan miyomlarda yada büyük vajinal miyomlarda vajende ağrı ve baskı hissi oluşabilir.

Alttan Miyom Ameliyatı, Vajinal Miyom Çıkarılması Fiyatları 2024

Vajinadan Miyom Ameliyatı, vajinal açık ameliyat yada histeroskopi ile yapılabilir. Doktorlarımız tarafından genellikle histeroskopi tercih edilmektedir. Çünkü açık ameliyatta bazen miyomun sapı içeride kalmakta ve kanama bozukluklarına neden olmaktadır. Alttan miyom ameliyatı Ankara ilinde ameliyatın şekline göre değişir. Vajinal Yoldan Miyom Ameliyatı yapılması gerekiyorsa mutlaka bizi arayınız. Muayenehanemizin ve özel hastanenin konforunda siz hiçbir sıkıntı hissetmeden ameliyatınız yapılacak ve aynı gün içinde birkaç saat sonra taburcu olacaksınız. Miyom ameliyatı fiyatları için bize ulaşmadan ameliyata karar vermeyiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş