Açık miyom ameliyatı, karından yapılan kesiden girilerek miyomların rahimden alınması işlemidir. Ameliyat açık olarak günümüzde oldukça sık uygulanmakla birlikte kapalı miyom ameliyatı hakkında tecrübeler arttıkça kapalı ameliyatlar daha çok tercih edilir olmaktadır. Ameliyat açık ve kapalı yapılabileceği gibi histeroskopik  ameliyat ya da vajinal yoldan da yapılabilir. Bu noktada tercih cerrahın tecrübesi ve hastanın isteğine göre şekillenmektedir. Açık yöntemle yapılan ameliyatlarda fiyatlar kapalı yöntemlere göre daha az maliyetlidir.

Açık miyom ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyatı açık yöntemle yapılacaksa elbette genel anestezi ya da spinal anestezi altında yapılır. Hastanın karın bölgesi özel solüsyonlarla steril hale getirildikten sonra örtülür ve anestezi doktorunun onayı ile ameliyata başlanır. Karın alt bölgesinden yatay bir kesi ile girilerek rahim görünür hale getirilir. Rahim üzerindeki ve kas tabakası içindeki miyomlar kesilerek çıkarılır. Kalan boşluklar kapatılarak ameliyata son verilir. Miyomun bulunduğu bölgeye göre elbette ameliyat sırasında değişik uygulamalar olabilir. Kanamayı azaltmak için uterin arter ya da hipogastrik arter adı verilen damarlar miyomu çıkarmaya başlamadan önce bağlanabilir. Yine miyomu çıkardıktan sonra kalan dokuyu kapatma yöntemi cerrahlar arasında farklılıklar gösterebilir.

Miyom ameliyatı açık yöntemle riskli midir?

Açık miyom ameliyatı riskleri düşünüldüğünde en başta anestezi riskleri ön plana çıkmaktadır. Anesteziye bağlı komplikasyon yaşamamak için mutlaka ön değerlendirme dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Açık ameliyat sırasında karından girerken cilt altındaki kalın damarlarda kanama olabilir. Bu nedenle dikkatli hemostaz sağlayarak devam edilmelidir. Karın içerisinde yapılan ameliyatlarda bağırsak yaralanmaları, idrar torbası ve idrar yollarında yaralanmalar yaşanabilir.

Açık ameliyat sırasında bazen aşırı kanamalar yaşanabilir. Operasyon sırasında uygulanan yöntemlerle kanama kontrol altına alınır. Yine ameliyat sonrasında karın içine kanama açısından hastalar dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Açık miyom ameliyatı kaç saat sürer?

Açık miyom ameliyatı süresi miyomun yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre değişir. Rahim ağzına yakın ve özellikle rahim arka duvarda yerleşen 10 cm ve daha fazla büyüklükteki miyomlarda süre 2 saati bulabilir. Ancak yerleşim açısından bir anormallik olmayan 10 cm altındaki miyomlarda ameliyat süresi genelde 1 saattir. Elbette bu noktada cerrahın tecrübesi de önemli bir rol oynamaktadır.

Açık yapılan miyom ameliyatı sonrası iyileşme süresi nasıldır?

Ameliyatı açık yöntemle yapılanlarda iyileşme süreci kapalı yapılanlara göre daha uzun sürmektedir. Bazı kadınlarda bu süre 3 hafta iken bazılarında ise 40-50 gün sürmektedir. Bu tamamen hastanın ağrı eşiği ile alakalıdır.

Ağrı şikayeti elbette bu kadınlarda laparoskopik yönteme göre daha sık ve şiddetli şekilde görülmektedir. Hastalarda operasyon sonrası ağrı kesici ihtiyacı elbette daha fazla olmaktadır. Bu kadınlarda enfeksiyon riskinin kapalı ameliyata göre daha yüksek olması nedeniyle ameliyat sonrasında daha yüksek doz ve daha uzun süre antibiyotik kullanmak gerekecektir. Bu nedenle enfeksiyon riski yüksek olan kadınlarda yada çok kilolu kadınlarda laparoskopik yöntem ile miyom ameliyatı yapılması elbette daha konforlu ve daha uygun olacaktır.

Açık miyom ameliyatları sonrası hamilelik ne zaman düşünebilirim?

Miyom ameliyatı sonrası hamilelik düşünmek için açık ameliyat ya da kapalı ameliyat farketmeksizin en az 6 ay beklemek yara iyileşmesinin tamamlanması ve rahim dokusunun eski gücüne kavuşması için uygun olacaktır. Ameliyat sonrası hamilelik olan kadınlar elbette sezeryan ile doğum yapmalıdır.

Kliniğimiz doktorları tarafından hastanın isteği de göz önünde bulundurularak açık ameliyat ya da kapalı ameliyat uygulanmaktadır. Ameliyat öncesi ve sonrasında dikkatli takiple ameliyat riskleri minimuma indirilebilmektedir. Deneyimli ellerde riskiniz elbette düşük olacaktır. Doktorlarımız hem açık ameliyat hem de kapalı ameliyat konusunda tecrübeli olup sizin için en uygun ameliyat yöntemini sizler için titizlikle uygulayacaktır.

Miyom ameliyatı fiyatları ve tüm ameliyat detayları hakkında bilgi almak için bizi mutlaka arayınız. Ameliyat konusunda kafanıza takılan sorular konusunda bilgi almak ve muayene olmak için bizden randevu alabilir ve doktorlarımızla tanışabilirisiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş