Bakirelerde çikolata kisti nedenleri, belirtileri, tedavisi ve ameliyatı üreme çağındaki kadınlardakine benzerdir. Bekarlarda yaşın genç olmasından kaynaklanan tedavide ve ameliyat şeklinde bazı farklılıklar olabilir. Peki bakirelerde çikolata kisti belirtileri nelerdir, tedavisi ve ameliyatı nasıl yapılır? Bu makalemizde bu konuyu inceleyeceğiz.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti rahim iç zarı adı verilen endometrium tabakasının rahim dışında yerleşerek büyümesi zamanla kist haline gelmesidir. Hastalık endometriozis olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığın ileri evrelerinde artık endometriozis odaklarında kistler gelişmektedir. Bu kistler özellikle yumurtalıklarda daha fazla oluşmaktadır.

Çikolata Kisti Bakirelerde Olur mu?

Çikolata kisti daha çok üreme dönemindeki kadınlarda görülür. Üreme dönemindeki bakirelerde de çikolata kisti görülebilir. Kadınların bakire olmasından ziyade adet kanamasının olması çikolata kisti oluşumu açısından önemlidir.

Bakirelerde Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti belirtileri bakirelerde de diğer kadınlar gibidir. Adet sancısı, birliktelik sırasında ağrı ya da şiddetli kasın ve bel ağrısı görülebilir. Çikolata kistinde adet öncesi kahverengi akıntı olabilir. Çikolata kisti patlaması olan kadınlarda ise ani başlayan bıçak saplanır gibi karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi problemler yaşanabilir.

Bekar Kızda Kist Neden Olur?

Bekarlarda da yumurtalıklarda kist olabilir. Bunun en önemli nedeni bekarlarda ya da genç kızlarda yumurtalıkların henüz tam olgunlaşmamış olmasıdır. Gelişen kistlerin çoğunluğu iyi huylu yumurta kistleridir. Bunun yanında ergen genç kızlarda polikistik over sendromu da sıklıkla görülen bir problemdir. Oldukça nadir olmakla birlikte bazen genç kızlarda kötü huylu kistler de görülebilir.

Kist Ameliyatı Kızlık Zarını Bozar mı?

Yumurtalık kistleri karın içerisindedir. Yumurtalık kisti ameliyatı karından açık ameliyatla ya da laparoskopi adı verilen kapalı ameliyat ile yapılır. Bu nedenle herhangi bir şekilde kızlık zarının bozulmasına neden olmaz, kızlık zarı ameliyat sırasında zedelenmez.

Çikolata Kisti Genç Kızlarda Olur mu?

Çikolata kisti genç kızlarda da görülür. Ancak adet gören genç kızlarda görülür. Adet görmeye başlamayan genç kızlarda endometriozise bağlı çikolata kisti oluşma ihtimali son derece düşüktür.

Bakirelerde Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bekarlarda ya da bakirelerde çikolata kisti tedavisi diğer kadınlardan farklı değildir. Küçük çikolata kistlerinde herhangi bir belirti yoksa ve küçükse sadece takip edilir. Ancak büyükse ya da şiddetli ağrı varsa bu durumlarda ameliyat gereklidir. Bazen halk arasında çikolata kistinin adetle atıldığı düşünüldüğü için doktora başvurma konusunda gecikmeler yaşanabilir. Ancak çikolata kisti adetle atılmaz.

Bakirelerde Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bakirelerde çikolata kisti ameliyatı karından açık ya da kapalı ameliyat ile yapılabilir. Kapalı ameliyat sonrası hastanın toparlanması daha kısa sürede olur. Daha az ağrı ve daha az yapışıklık oluşur. Bu nedenle hastanın durumunda ciddi bir sıkıntı yoksa genellikle laparoskopi adı verilen kapalı çikolata kisti ameliyatı ile tedavi gerçekleştirilmektedir.

Ankara ili Çankaya ilçesindeki özel kliniğimiz doktorları tarafından bakirelerde ya da bekar kadınlarda çikolata kisti ameliyatı hastanın isteğine göre açık ameliyat ya da kapalı ameliyat yöntemi ile yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hiçbir şekilde kızlık zarında zedelenme olma ihtimali yoktur. Çukurambar jinekolog doktorlarımız ile tanışmak için sizleri de kliniğimize bekliyoruz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş