Çikolata kisti, çoğunlukla ürüme çağı döneminde görülen bir hastalıktır. Bazen bu hastalığın belirtileri açık açık kendini göstermez. Ancak bazen de tesadüfen belirtilerine rastlanabilir. Bu sorunla karşı karşıya kalan birçok kişinin özellikle merak ettikleri, “çikolata kisti olanlar hamile kalabilir mi” sorusudur. Çikolata kistine neden olan durumların tam bir tespiti yapılamamıştır. Ancak dikkatli olunması ve son derece önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın nedenleri tam olarak bilinemese de mutlaka düzenli şekilde kontrole gidilmelidir.

Çikolata kisti genel olarak tek yumurtada görülmektedir. Ancak iki yumurtalıkta birlikte olma olasılığı da bulunur. Bu kistler yumurtalıkların işlevlerinin bozulmasına, sağlam dokunun zarar görmesine ve yumurtalık rezervinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Çikolata kisti rahim iç zarında da işlevsel bozukluklara da neden olmaktadır.  Peki çikolata kisti olanlar doğal yolla kendiliğinden hamile kalabilir mi, yoksa her hastada infertilite tedavisi, tüp bebek ya da aşılama yapmak şart mıdır”? Bu makalemizde bu konuyu inceleyeceğiz.

Çikolata Kisti Kimlerde Görülebilir?

Öncelikle bir çeşit kadın hastalığı olan çikolata kisti her yaşta görülebilecek bir hastalıktır. Çikolata kisti ne yazık ki bazen belirti göstermeyen sinsi bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok hamile kalamayan, kronik ağrı hisseden kişilerde daha fazla görülmektedir. Hastalık genetik faktörlerden dolayı da bazı ailelerde daha fazla görülebilir. Özellikle birinci derece yakın akrabada olan bu hastalığın genetik yollarla gelişme ihtimali oldukça yüksektir.

Çikolata Kisti Olanlar Doğal Yolla Hamile Kalabilir Mi?

Çikolata kisti olanların bir kısmı elbette doğal yollarla hamile kalabilir. Ancak birçok hastada aşılama ya da tüp bebek tedavisi de gerekmektedir. Bu noktada hangi hastanın doğal yollarla kendiliğinden hamile kalacağını bilmek mümkün değildir. Bazen ileri derecede çikolata kisti olup normal yolla hamile kalanlar olabilirken bazen hafif derecede endometriozisi olan kadın kendiliğinden gebe kalamamaktadır. 2 cm, 3 cm veya 5 cm çikolata kisti hamileliğe engel teşkil ederken bazen 10 cm veya 15 cm lik çikolata kisti olup hamile kalanlara rastlamak mümkündür. Bu nedenle hafif endometriozisi ya da küçük bir çikolata kisti olup normal yollarla hamile kalamayan kadın eğer yaşı 35 altında ve 1 yıl boyunca kendiliğinden hamile kalamazsa mutlaka bir kadın doğum doktoruna görünmelidir.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti son derece sinsi bir hastalık olarak ilerleyip çoğunlukla hiçbir belirti göstermez. En sık görülen belirtiler ise adet sancısı, cinsel birlikteliği sırasında ağrı, kasık ve karın ağrısı ile infertilite şeklindedir.

Bu belirtiler çikolata kistinin en yaygın belirtileri arasında yer alır. Bazı kadınlarda kahverengi akıntı şeklinde belirtiler de olabilir. Bazen bu durumun tam aksine hiçbir belirti yaşanmaz. Çikolata kisti belirti göstermediği zaman kolayca ilerleme gösterir. Ancak kısa sürede fark edilmesi tedavi için önemlidir. Bu durumun ilerlemesi hamile olma şansınızı oldukça düşürür. Özellikle adet döneminde bu kistlerin ağrı oluşturması, hastalıktan şüphelenilmesine ve fark edilmesine yardımcı olmaktadır. Birçok kişi normal adet sancısı olduğunu tahmin ederek çok fazla dikkate almamaktadır. Ancak bu konularda dikkatli olunmasında ve bir jinekolog muayenesine gidilmesinde fayda vardır.

Çikolata Kisti Embriyonun Tutunmasını Engeller Mi? Çikolata Kisti Düşüğe Neden Olur Mu?

Çikolata kisti embriyonun tutunduğu endometrium adı verilen karın iç zarında da yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olabilmekte ve bu durum embriyonun tutunmasını engellemekte ya da zorlaştırmaktadır. Bu yolla hem gebelik şansını azaltmakta hem de gebe kalan kadınlarda düşük riskini arttırmaktadır.

Çikolata Kisti Olup Da Hamile Kalan Var Mı?

Çikolata kisti olup doğal yollarla hamile kalan olduğu gibi yumurtlama tedavisi, aşılama ya da tüp bebek tedavileri ile gebe kalan hasta sayısı da oldukça çoktur. Bu nedenle bende çikolata kisti var hamile kalmam mümkün değil gibi düşünmeyin. Pekçok çikolata kisti olan kadın hamilelik belirtileri ile doktora başvurduğunda yapılan ultrason neticesinde kisti tesbit edilmektedir. Ancak tedavinizi geciktirmeyiniz.

Çikolata Kisti Hamileliği Engeller Mi?

Çikolata kisti elbette hamileliğe engel olabilmektedir. En önemli sebep yumurtalıklara verdiği zarardır. Yumurtalıklardaki tahribata bağlı olarak azalan yumurta sayısı nedeniyle kadının doğal yollarla gebe kalma şansı giderek azalmaktadır. Bunun yanında yumurtlama olan kadınlarda yumurtalara da zarar vererek yumurtalık kalitesini bozmakta, rahim iç zarını etkileyerek embriyonun yerleşmesini zorlaştırmaktadır. Tüm bu mekanizmalar yoluyla çikolata kistleri ya da endometriozis hamileliği engelleyebilir.

Kist Varken Hamile Kalmak Mümkün Mü? İyi Huylu Kist Hamileliğe Engel Mi?

Yumurtalıklarda kist varken hamile kalmak elbette mümkündür. Normal yumurtalık kistleri yumurtalıklara pek zarar vermez. Bu nedenle çikolata kisti gibi gebeliği aşırı zorlaştırmaz. Özellikle hormon salgılayan kistler hormonal bozukluk yaparak hamile kalmayı geciktirebilir.

Çikolata Kistinin Tedavisi Nasıldır?

Bu kist son derece önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle anne olmak isteyen kadınların bu konuda daha fazla hassas olmaları gereklidir. Tedavide önemli nokta hastada ciddi ağrılara neden olması ya da infertiliteye yol açmasıdır. Bunun yanında elbette büyüklüğü de önemlidir. Özellikle 5-6 cm ve üzerindeki çikolata kistlerinde ağrı ya da kısırlık da eşlik ediyorsa kapalı kist ameliyatı ya da açık ameliyat ile kistin çıkarılması düşünülebilir. Hiçbir problem olmasa bile 6 cm’den büyük olan kistler mutlaka çıkarılmalı ve patolojik incelemeye gönderilmelidir. Çocuk isteği olmayan kadınlarda ya da küçük kisti olanlarda ise hormon tedavisi ile kistlerin küçültülmesi sağlanır ve hastalar periyodik olarak düzenli bir şekilde takibe alınır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus hastalığı erken fark edebilmektir. Bu konuda kadınların bilinçli olması gereklidir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş