Beta hcg hormonu aynı zamanda insan koryonik gonadotropini olarak da adlandırılır ve gebeliğin erken teşhisi için önemlidir. Halk arasında hamilelik hormonu da denir. Plasenta vasıtasıyla üretilen bu hormon, genellikle kanda saptanır ve kişi hamileyse bunun sinyalini verir. Beta HCG hormonu kan ile ölçülmesinin yanında idrar testi ile de teşhis edilebilir. Fakat güvenilirliği kan testine göre düşüktür. HCG nin alfa ve beta olmak üzere 2 farklı türü vardır. Hamile olup olunmadığına bakarken referans alınan HCG türü ß HCG‘dir. Bu makalemizde “beta hcg değerleri nasıl olmalıdır, 0.100, 2 veya 5 in altındaki değerler ne demektir” sorularına yanıtlar bulacaksınız.

Beta HCG Değeri Kaç Olursa Hamile Olunur?

Hamile olmayan bir kadında beta HCG hormonu seviyesi 0’a yakındır. Genellikle beta hcg değeri 0.100, bazı kitlerde 0-5 arası ya da bazı kitlerde beta hcg değeri 2’nin altında ise hamilelik olmadığını gösterir. Beta HCG hormonu döllenmenin gerçekleşmesiyle beraber plasenta tarafından salınır. Döllenmeden yaklaşık olarak 10-11 gün sonra kan numunesinde HCG hormonunda yüksek değerler saptanabilir. ß HCG hormonunun en önemli rolü gebeliğin erken döneminde gebeliğin devamını sağlamaktır.

Hamilelik durumu olup ß HCG hormonunun gebelik haftasına göre beklenenden daha düşük olmasının nedenleri dış gebelik, hamilelik haftasının hesaplanmasındaki yanlışlık ve düşükler sayılabilir.

Beta Hcg Hormonunun Yükselmesi Neden Olabilir?

Beta HCG düzeyini artıran en yaygın neden hamileliktir. Ama nadiren gebelik dışındaki bazı hastalıklarda da yükselebilir. Bazı pankreas kanserleri, mide kanserleri, yumurtalık kanseri, down sendromu, karaciğer tümörü, molar gebelik gibi durumlar yüzünden de değerler yüksek ölçülebilir. Eğer değerler normal değerlerden 2-3 kat fazla ise ikiz ya da üçüz gebelik olma ihtimali fazladır.

Hcg Hormonunu Yükselten İlaçlar

Kısırlığın tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar içinde HCG hormonu bulundurur. Bu yüzden hcg hormonu enjeksiyonu yapılan aşılama tedavisi ya da tüp bebek tedavisi uygulanan kadınlarda, erken dönemde yapılan gebelik testlerinde görülen hafif yüksek değerler gebeliğe işaret etmiyor olabilir. Düşükle sonlanan ß HCG düzeyleri de 4 ila 6 hafta aralığında normal değerlerine ulaşır.

Hcg Hormonunu Yükselten Yiyecekler

Bazı besinler (dereotu, avakado, ıspanak, domates, ay çekirdeği, ceviz) gibi besinler de HCG hormonunun değerinin artmasına sebep olabilir.

Erken gebelik tesbitinde kullanılan ß hcg testi jinekoloji kliniklerinde yapılmaktadır. Beta hcg kan testi fiyatları için jinekoloji klinikleri ile iletişime geçebilir ve test için randevu alabilirsiniz. Gebelik takibi Ankara doktor kadrosu her zaman yanınızdadır.

HCG HORMONU HAKKINDA SIK SORULANLAR

Beta hcg testi 0-5 ne demektir
Beta hcg değeri 5’in altında olması gebelik olmadığı anlamına gelir. 5’in üstündeki değerlerde 2 gün sonra gebelik testinin tekrarlanması uygun olacaktır.
HCG hormonu 0.12 ne anlama gelir?
Hcg değeri 0.12 gebelik olmadığı anlamına gelmektedir.
Beta hcg 0.100 ne demek
0.100 hcg değeri de diğer test sonuçlarında bahsedildiği gibi hamileliğin olmadığı anlamına gelir.
1 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı?
1 haftalık gebelikte hcg değeri 5-50 mIU/ml arasındadır. Genellikle 100 mIU/ml değerinin altındadır.
Beta hcg testi 0-2 ne demektir
0-2 arasındaki hcg değerleri hamileliğin oluşmadığı yada olmadığına işaret eder.

4 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı
4 haftalık gebelikteki hcg değeri 75-2600 arasındadır. Gebeliklerde bu değerler arasında değişik sonuçları çıkabilir.
Beta hcg 0.100 yükselir mi
Beta hcg 0.100 demek gebelik yok anlamına gelir. Bu nedenle hcg değerlerinin takipte yükselmesi mümkün değildir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

47 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    • Merhaba. Son adetimden bugüne 34 gün geçti. Erken gebelik testi yaptım ilk yaptığım negatif idi. Ertesi gün başka markadan yaptım ikinci çizgi varla yok arası idi. Diğer gün aynı markayı yine yaptım aynısı cikti. Doktora gittim gebelik yok dedi. Beta hcg 0.41 çıktı. Hala adet olmadım geç yumurtlama olabilir mi

     • Merhabalar, bazen idrarda gebelik testlerinde yanılma olabilir. Kanda gebelik testi daha doğru sonuç verir. Test sonucunuza göre gebelik yok. Ama bazen geç yumurtlamaya bağlı test negatif çıkabilir. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda takibinize devam ediniz.

  • Merhaba bthcg 2 çıktı 1 ay önce tekrar kan verdim 0.100 çıktı düşmüş rahim ağrıları çekiyorum ve 3 hafta önce lekelenme tarzında kanamam oldu bthcg neden düştü kimyasal gebelik olmuş olabilirmiyim?

  • Merhaba bthcg 2 çıktı 1 ay önce tekrar kan verdim 0.100 çıktı düşmüş rahim ağrıları çekiyorum ve 3 hafta önce lekelenme tarzında kanamam oldu bthcg neden düştü kimyasal gebelik olmuş olabilirmiyim?

   • Merhabalar, beta hcg değeri 2 demek de gebelik yok anlamına gelir. Daha sonra 0.100 çıkması gebelik vardı düşük oldu anlamına gelmez. Bazen gebelik testinde tekrar veren hastalarda 0-5 arasında farklı değerler çıkabilir. Hepsi gebelik olmadığı anlamına gelir. Kimyasal gebelikte hcg değerinin 5 in üzerindeki değerlerde olmasını bekleriz genelde.

 • Hocam 40 gün geciktim en son adet tarihimin günü 29.11.2022 25 gün önce kaset test yaptım Silik çizgi çıktı hemen hastaneye gittim ultrasonla baktı doktor ne kese nede kist var tertemiz gözüküyor dedi folik asit verdi onu kullanıyorum kan tahlili yaptırdım sonuç 0.1 çıkmıştı dünde yine kaset test yaptım ve yine silik çizgi çıktı özel hastaneye gittim bu sefer ultrasonla baktı yine bişi gözükmedi tekrar kan tahlili yaptırdım sonuç 0.100 çıktı adet söktürücü verdi bende almadım dedim biraz daha beklim belkide geç döllenmeden dolayı oluyor Mart gibi tekrardan hastaneye gidip kan tahlili yaptırmak istiyorum tam emin olmak için bu hcg değeri geç döllenmeden dolayı olabilir dimi değerimi yükseltebilirim dimi

  • Merhaba Dilan hanım kanda bakılan gebelik testleriniz negatif. Adet görmezseniz1 hafta sonra gebelik testini tekrarlamanız mantıklı olur. Geç döllenmeden sonra bazen hcg değeri geç yükselebilir ancak tekrarrındada 1 hafta sonra negatif gelirse artık geç döllenmeye bağlayamayız. Doktorunuzun takibinde olmaya devam ediniz. İyi günler.

 • İyi akşamlar . Adetim 4 gün gecikti dün kan verdim 0-5 araliginda 2 çıktı
  Negatif mi yorumlamaliyiz

 • Merhabalar adetime 17 gün varken rutin kan tahlili yaptırdım ve beta hcg normalde 0.5 çıkarken bu sefer 2.0 çıktı sizce gebelik oluşuyor olabilir mi 🙏🏻

 • Merhabalar adetime 17 gün varken beta hcg normalde 0.5 çıkarken son yaptırdığım testte 2.0 çıktı gebelik oluşuyor olabilir mi

  • Merhabalar 0,5 veya 2 hangi değer olursa olsun gebelik testi negatif sayılır. gebelik yok anlamına gelir. Birkaç gün sonra isterseniz beta hcg değerinizi tekrarlayabilirsiniz. iyi günler.

 • Merhaba adetim bittikten bir hafta sonra kasık bel ağrısı pembe leke oldu enfeksiyon olabilir diye acile gittim idrar temiz çıkmış beta hcg bakılmış değer 3 çıkmış takip etmeme gerek varmı

  • Merhabalar, adet bittikten 1 hafta sonraki dönem yumurtlama dönemine geliyor. Bu dönemde cinsel birliktelik olduysa adet gecikmesi(gebelik) açısından takipte olmanızda fayda var. Beta hcg değeri 3, gebelik yok anlamına geliyor. Eğer adetiniz normal şekilde olduysa, üstüne görme şeklinde bir durum düşünülmüyorsa Hcg takibi yerine adet görmeyi bekleyiniz. Adet gecikmesi olursa hcg testi yaptırırsınız.

 • Hocam merhaba ben 12 gün geçiktim dün test yaptım 0.100 çıktı üç kez idrar testi yaptım negatif çıktı yükselmez dimi hocam

  • Merhabalar, adet gecikmesi olanlarda beta hcg değerinin eğer gebelik varsa mutlaka yükselmesi lazım. 12 gün adet gecikmesine rağmen hcg testi negatif ise gebelik yok anlamına gelir. İdrarda gebelik testiniz de defalarca negatif çıkmış. Tedirgin olmayın. Ancak 1 hafta içinde adet olmazsanız bir kadın doğum uzmanına görününüz.

   • Hocam merhabalar evde erken gebelik testi yaptım 2 defa bariz silik çıktı bugün tekrarladım pembe çizgi çıktı ve kan verdim 0.100 çıktı ve adetime 2 gün var değer yükselmez değil mi hocam

    • Merhabalar adete 2 gün kala kanda gebelik testi 0.100 şeklinde negatif geldiyse ondan sonra yükselmesini beklemeyiz. Adet görmeyi bekleyiniz. Adetiniz geçerse tedbir amaçlı testinizi tekrarlayınız.

 • İlişkiden 4 gün sonra regl oldum normal bi sekildeydi regl dönemim bi farklılık yoktu reglim bittikten 3.4 gün sonra nolur jolmaz diye beta hcg yaptırdım referans aralığı 0-1 çıktı değer kismida 0.100 çıktı gebelik yoktur degilmi yada testin yanlış olma ihtimali varmidir

  • Beta hcg değeri, 0.100 negatif yani gebelik yok anlamına gelir. 5 in altındaki değerlerde gebelik olmadığı düşünülür. Kanda gebelik testinde yanılma ihtimali doğru zamanda yapıldığında çok düşüktür.

 • Beta 0.100 çıktı kan tesi adet oldum.daha sonra iliski yaşamadım.adet olmadım. Hamilemiyimmi

 • Merhaba ben gebelik testi verdim 0-5,8 referans aralıgı vermiş sonuc ise 0.200 u/l cıkmıs gebelik varmıdır

 • Aşılama oldum ve tutmadı ardından tahliller yapıldı sonuç beta HCG (Total hcg) 0.268 çıktı bu ne anlama geliyor

 • Merhabalar aşılama oldum Beta HCG 0.100 çıktı aşılama olalı 15 gün oldu çok erkense artabilme olasılığı varmı acaba

  • Merhabalar, beta hcg 0.100 gebelik yok anlamına gelir. 15 gün sonra yapılan testte gebelik varsa genellikle çıkar. Takipte yükselmez. Durumu doktorunuzla istişare ediniz.

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş