6 haftalık gebelik henüz bebeğin organ gelişiminin olduğu dönemdir. 6 haftalık gebelikte rahimde kanama yaşayan hastalar olacaktır. Hemen telaşa kapılmayınız. Kanaması olan bu hastaların %80-85’inde gebelik sağlıklı bir şekilde devam edecektir. Ancak kalan kısmında gebelik sağlıksız bir şekilde sonlanacaktır.

6. haftada kanama normal mi?

Elbette 6 haftalık gebelikte olsa kanama normal değildir. Ancak bu hastalarda yapılan muayene sonucunda pek çok vakada herhangi bir neden gösterilemez. Kanama genellikle kendiliğinden düzelir. Kanamanın miktarı gebeliğin devamı açısından bize ipuçları verebilir. Gebelik 6. Hafta kanamakahverengi leke yada kahverengi akıntı şeklinde olabilir. Beraberinde bazen kasık ağrısı da eşlik eder. Beraberinde belirgin kasık ağrısı olan kanamalarda düşük riski daha da artmaktadır.

6 haftalık gebelik kanamam var ne yapmalıyım?

6 haftalık gebelikte kanama yaşayanlar öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünmelidir. Doktorunun önerileri doğrultusunda istirahat etmeli, doktorunun önereceği ilaçları kullanmalıdır. Kanaması artacak olursa yada kasık ağrısı başlayacak olursa derhal doktoruyla irtibata geçmelidir. Bu noktada en önemli tedavi elbette yatak istirahatidir. Kanaması kesilen hastalar normal gebelik takibine devam edeceklerdir.

Gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar nelere dikkat etmelidir?

Gebelikte kanama yaşayanlar derhal yatak istirahatine geçmelidir. Birliktelik kanamayı arttırabileceğinden tedbiren bu dönemlerde yasaklanır. Hastanın ağır iş yapmaması, ağır kaldırmaması önemlidir. Beraberinde doktorunuzun önereceği kanamanızı azaltıcı tedaviler kullanabilirsiniz. Tedaviye gebelik haftanıza göre doktorunuz karar verecektir.

Gebelikte ağrısız kanama düşük belirtisi midir?

Gebelikte kanama miktarına bakılmaksızın kanama çoğunlukla düşük belirtisidir. Ancak nadiren bazı hastalarda gebelik dışı nedenlerle kanamalar olabilir. Rahim ağzından kaynaklanan kanamalar gibi durumlarda genellikle düşük riski çok fazla artmaz. Yinede gebelikte kanaması olanlarda nedenine bakılmaksızın düşük riski olarak değerlendirip ona göre takip etmek daha akıllıca olacaktır.

Gebelikte kanama ile birlikte genellikle kasık ağrısı olmaz. Ancak beraberinde kasık ağrısı da varsa bu düşük riskinin arttığının bir göstergesidir. Bu durumlarda gebeliğin akıbeti takipte belli olacaktır. Hastaların büyük çoğunluğunda takipte kanama kesilecek ve gebelik sağlıklı şekilde devam edecektir. Az bir kısmında ise kanama ve ağrı artacak ve gebelik düşükle sonuçlanacaktır.

Ankara Çankaya ilçesindeki kliniğimizde gebelikte kanaması olan hastalar Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından muayene edilmektedir. Ankara Gebelik Takibi için bize ulaşabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir