Miyom kanama problemi açısından en çok bilinen jinekolojik nedenlerdendir. Bazen çok büyük miyomlarda herhangi bir problem yaşanmazken, bazen de çok küçük olmasına rağmen miyom kanama yapabilir. Bu yazımızda “miyom kanama yaparmı”, “miyom kanaması kaç gün sürer” bu konulardan bahsedeceğiz.

Miyom Kanaması Nedir?

Miyom kanaması, özellikle submüköz miyom adı verilen rahim iç tabakasında yerleşen miyomlarda olan kanamalardır. Ancak bazı rahim kas tabakası içine yerleşen miyomlarda da kanama olabilir. Miyom kanaması miyomun yerleşim yerine göre çok az miktarlarda olabileceği gibi özellikle submüköz miyomlarda olduğu gibi çok aşırı miktarlarda da olabilir.

Miyom Kanaması Neden Olur?

Miyom kanamasının pekçok nedeni vardır. Bunlardan ilki miyoma bağlı rahim kanlanmasının artması ve buna bağlı olarak kanamaların daha fazla ve uzun sürmesidir. Bunun yanında kas tabakası içindeki miyomlarda ya da submüköz miyomlarda rahmin kasılmasını engelleyerek de aşırı kanamalara neden olabilir. Miyomu olan kadınlarda bazen endometrial hiperplazi adı verilen rahim duvarı kalınlaşması olabilir. Buda aşırı kanamaların bir nedenidir.

Miyom Nasıl Kanama Yapar?

Miyom kanaması daha çok adet kanamasının aşırı ve uzun gelmesi ya da ara kanamalar şeklindedir. Adet kanamasının miktarını arttırır. Ancak bazı hastalarda leke şeklinde ya da akıntı şeklinde kanamalara da neden olabilir.

Miyom Kanaması Ne Kadar Sürer?

Miyom kanamasının kaç gün süreceğini önceden bilmek mümkün değildir. Ancak rahim iç tabakasında yerleşen miyomlarda kanama daha uzun sürer. Bazen bu kadınlarda adet kanaması kesilmeden 10-20 gün kadar sürebilir. Hatta bazı hastalar 2 ay boyunca sürekli kanamalarının devam ettiğini söylerler. Bu hastalarda yapılan kan tahlilinde ileri derecede kansızlık olduğu tesbit edilir.

Miyom İlişkide Kanama Yapar mı?

Miyom ilişkide kanama yapabilir. Ancak bu daha çok ilişki sırasında rahim kasılmasına bağlı olarak gelişir. Bu hastalarda ilişkideki kasılmadan bağımsız bir şekilde ilişkiye denk gelen kanamalar da olabilir. (Okuyunuz >>> Miyom Varken Cinsel İlişkiye Girilir mi)

Miyom Kanaması Ne Renk Olur?

Miyom kanaması genellikle açık kırmızı renkte olan kanamalardır. Ancak bazen kanama rahim içerisinde birikir ve pıhtılaşır. Koyu renkte pıhtı şeklinde dışarıya atılabilir.

Miyom Ara Kanama Yapar mı?

Miyom elbette ara kanama yapar. Miyomun kanlanması fazla olduğundan bazen ara kanamalar çok miktarda hatta adet gibi olabilirken bazen de leke şeklinde ara kanamalar olabilir.

Miyom Kanaması Nasıl Durdurulur? Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

Miyom kanama yaparmı” diye düşünmek ve karamsarlığa girmek yerine derhal tedaviye geçilmesi gereklidir. Miyom kanamasını durdurmak için pek çok ilaç tedavisi mevcuttur. Aşırı kanama ile başvuranlarda estrojen içeren ilaçlar yüksek dozda kullanılır. Yine doğum kontrol hapları da kanamayı durdurmak ta etkilidir. Ağrı kesici ilaçlar kanamayı %50 oranında azalttığından tedavide yardımcı olarak kullanılabilir. Yine Progesteronlar da kanamayı durdurmada etkili ilaçlardır. Kan pıhtılaşmasını arttıran ilaçlar da tedavi de gerekli durumlarda kullanılmaktadır.

Miyom kanamasının durdurulmasında ilaç tedavileri ile başarı sağlanamazsa bu kadınlarda miyom ameliyatı yapılması gerekebilir. Submüköz miyomlar mutlaka histeroskopi ameliyatı ile çıkarılmalıdır. Yaşlı hastalarda ise kanama durudurulamayan durumlarda rahim alma ameliyatı uygulanması gerekebilir.

Miyom kanamasının durdurulmasında ya da azaltılmasında bazı bitkisel tedavilerin etkili olduğu söylense de bunlar bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedaviler değildir. Bu nedenle özellikle aşırı kanaması olanlar bitkisel tedavilerle vakit kaybetmeden Ankara kadın doğum uzmanı doktorlarımızla iletişime geçmelidir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Hocam ben 47 yaşındayım 6 aydır kanamam var çok geliyor ve uzun sürüyor miyom olabilir mi

    • Elbette miyom rahim iç kısmında veya duvarında olabilir. Genellikle submüköz miyom dediğimiz rahim iç zarından kaynaklanan miyomlar veya polipler aşırı kanamalara neden olabilir. Bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda var.

  • Merhabalar , ben 10 aug ve 12 aug arasi iki gun adet gordum 2 gun durdu tekrar basladi 10 gune yakin adet oldum durdu bir hafta gecmeden tekrar basladi ama hic sancim yok adet sancisi agrisi yok myiom belirtilerine goz attim onlarda yok , yinede myiom olma ihtimali varmidir hocam sizce , gyncologdan randevu aldim fakat 10 ayin sonuna verdiler ve tedirginim acikcasi korkulcak bir durummudur bu

    • Merhabalar, kanama yapacak pekçok problem olabilir. Mutlaka bir jinekolog muayenesi olmanız gerekiyor. Muayene olmadan birşey söylemek bu durumlarda elbette mümkün değil. Geçmiş olsun.