Bebek müjdesi alan anneler hamileliklerinin başlamasıyla birlikte çeşitli sorularla ikileme düşebiliyorlar. Bunlardan birisi de hamilelik sırasında oluşan kanamaların adet kanaması olup olmadığı ya da oluşan kanamanın tehlikesi var mı konusunu merak ediyorlar. Hamileyken adet görülür mü?, Hamileyken regl olunur mu? Hamilelikte oluşan kanamalar adet kanaması mıdır? Görülen kanamaların sebebi nedir? 

Anneler bebeklerini ilk öğrendikleri andan itibaren annelik içgüdüleri başlar. Bebeklerine gelebilecek her türlü tehlikeden onları korumak ister. En ufak rahatsızlıktan büyük evham yapıp kendilerini strese sokarlar. Oysa bebeklerinin sağlığı için stresten de uzak durmaları gerekmektedir. 

Hamilelik takibi boyunca oluşan kanamalar, acaba hamileyken adet görülür mü sorusunu akla getirmektedir. Kadınların regl kanaması olup olmadığına dair kafa karıştıran birçok konu bulunmaktadır. Bazı bilgiler yanıltıcı olması nedeniyle bu konuda doğru ve gerçek bir bilgiyi edinmek her zaman önemlidir. Buna göre hamilelik döneminde herhangi bir kanama görüldüğünde nedenleriyle birlikte gebelik dönemi boyunca nasıl davranacağınıza dair bilgi edinmek de önemli olacaktır.

Kadınlar, hamilelik konularında sağlık açısından merak ettikleri konularla ilgili olarak en çok her ay gördükleri adet kanaması, hamilelik dönemlerinde kafa karıştırıcı olabiliyor. Öncelikle bu konuya açıklık getirmek en doğrusudur. Kadınlar hamileyken adet görülür mü? Hayır, normal şartlarda adet kanaması hamilelik dönemi boyunca görülmeyecektir. Regl görmeleri mümkün değil. Fakat kanama görmeleri mümkün olabilir. Bu durum ise bazı durumlarda normaldir. Hamilelik zamanı ilk dönemlerde oluşan implantasyon kanaması, yerleşme kanaması ya da hamilelikte üstüne görme olarak da adlandırılır. Lekelenme ile birlikte embriyonun rahme girmesiyle beraber ortaya çıkan bir kanamadır.

Çoğu anne adayı, bu kanamanın regl kanaması olarak yorumlanmasını yapar. Fakat genel olarak bu kanama, bir adet kanaması değil yerleşme kanamasıdır. Bunun dışında da çeşitli kanamalar olup dikkate almak gereklidir. Düşük görme, üstüne görme ya da servikal enfeksiyon kanaması gibi çeşitli rahim kaynaklı sorunlarla ilişkili kanamalar meydana gelebilir, dikkat etmek gerekebilir.

Hamilelikte Adet Kanaması Görülür mü?

Genelde kadınlar, merak ettikleri hamilelik süreçleriyle ilgili olarak kanama olup olmadığını merak ederler. Hamile kalan kadınların, kanama görmeleri durumlarında regl kanaması olup olmadığını düşünmelerine karşılık hamileliğin başlamasıyla beraber embriyo rahme tutunduğu için bu durum karşısında bir kanama görülebilir. Fakat bunun adet kanamasıyla ilişkisi olmadığını bilmek gereklidir.

Embriyo rahme tutunmasıyla beraber kanama meydana geldiğinde, bu kanamanın adı adet kanaması değildir. Bu kanamanın adı üstüne görme kanaması adı verilen bir kanama durumudur. Elbette düşük yapma risklerini de ortaya koyduğumuzda, hamilelik döneminde kadınların her kanama ile ilgili hekimden uzman bilgisi alması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bu kanamalar çoğu zaman anne adaylarını paniğe sürükler. Oysa her kanama tehlikeli değildir ve hepsinin bir sebebi vardır. Hamile kadınlar oluşan kanamalar da adet gördüğünü sanabilir. Oysa hamileyken adet görme olasılığı yoktur diyen bazı kaynaklarla birlikte oluşan kanamalar farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

İlişki sırasındaki yumurtanın döllenememesi sebebiyle oluşan regl kanaması hamilelikte ki kanamadan çok farklıdır. Hamileyken böyle bir durum söz konusu değildir. Çoğu hamile kadın hamileliklerinin ilk aylarında az da olsa lekelenme yaşar. Sonra sorunsuzca sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Her kanama da gereksiz telaş yapılmasına gerek yoktur. Yine de ihmal edilmemeli kanama olduğu zaman en kısa zamanda doktora danışılıp muayene edilmelidir.

Hamilelikte Oluşan Kanamaların Sebebi Nedir?

Öncelikle hamileyken böyle bir durumla karşılaştığınızda endişeye kapılmadan doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır. Doktorunuzdan aldığınız bilgilerle rahatlayacak, stressiz bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte oluşan kanamaların nedenleri için aşağıya göz atabilirsiniz;

  • Hamileliğin ilk aylarında oluşabilecek implantasyon (yerleşme) kanaması, embriyonun rahme tutunmasıyla oluşabilecek kanamadır. Halk dilinde buna üstüne görme de denilebilir.
  • Embriyonun rahme tutunamaması nedeniyle düşük meydana gelebilir. Bu da kanamaya neden olur.
  • Serviks çevresinde oluşabilecek enfeksiyonlar servikal enfeksiyon kanamasına sebep olmaktadır.
  • Rahimde oluşabilecek lezyonlar ve yaralar kanamaya sebep olabilir.
  • Embriyonun rahim dışında yumurtalıklara, çoğunlukla tüplere ve karın içine yerleşmesiyle oluşan kanamalara da dış gebelik diyoruz.

Bu yazılanlar ışığında hamilelik sırasında adet görülür mü sorusuna elbette görülmez şeklinde cevap vermek yanlış olmayacaktır. Hamileliğin ilk ayında adet kanaması zannedilen aslında implantasyon kanaması adı verilen kanamadır. Her gebede olmak zorunda değildir. Eğer gebelik sırasında leke şeklinde bile kanamanız olursa mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olunuz.

İlk 3 Ay Bebek ve Anne İçin Önemli!

Her gebelik süreci içerisinde ilk 3 ay önemlidir. Her açıdan düşük yapma ya da bebeğin organlarının gelişimi açısından önemli bir süreç olan hamilelikte 3 ay, anne adayı ve bebeğin riskli zaman aralığıdır. Bu nedenle oluşan kanamalar, eğer ilk 3 ay içerisinde oluyorsa şüphelenmeye de açık kapı bırakarak dikkat etmelisiniz.

İlk 3 ayda oluşan genelde kanamalar ise lekelenme veya hafif – ağrılı kanamalar olarak görülebilir. Bu tip kanamalarda regl dönemine denk geldiği için kanamalar, regl dönemiyle ilişkili zannedilir. Ancak regl ile bir ilişkisi olmadığını da söylemek gerekmektedir. Kanamaların hamilelik döneminde hafif veya ağrılı olacağı bilinerek, dikkat edilmeli ve önceden tedbirler alınarak dikkat edilecek şekilde uygun koşullarda tedbirler alınmalıdır.

Hamileliğin olmasıyla beraber ilk 3 ay içerisinde yerleşme kanamasına bağlı olarak yaşanan kanama, hamilelikte üstüne görme olarak adlandırılır. Bu kanama türü, genelde hamilelik dönemlerinin en başında görülür.

Embriyonun rahme tutunmasını önleyen sebeplerden dolayı bazı zamanlarda düşük tehlikesi oluşur. Bu gibi konularda düşük kanaması, en büyük ipucu olacağı için dikkat edilmesi gereken kanamalardan biridir.

Kadınların hamileyken adet görülür mü sorusuna karşılık servikal enfeksiyon kanaması da olacağını unutmayın. Bu kanama da yine adet kanaması mı diye merak edilen ve araştırılan bir kanamadır. Ancak bu kanama ile ilgili olarak serviks çevresinde oluşan enfeksiyon sorunlarında, bu gelişen kanama meydana gelecektir. 

Rahimde oluşan yaralar ya da lezyonlardan dolayı kanama oluşabilir. Bu tip durumlarda da rahim sorunu meydana gelir. Kanama nedenlerinden biri de rahimdeki kanama olacağı için, ilk 3 ay bu kanamalara önem arz edilerek dikkat edilip takip edilmesi gereklidir.

Gebelik takibi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş Çankaya ilçesinde Çukurambar semtindeki kendi özel muayenehanelerinde hastalarına hizmet vermektedir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş