Hamilelikte çikolata kisti (Endometriozis), uterusu kaplayan hücrelere benzer hücrelerin vücutta başka yerlerde büyüyerek oluşturdukları kistik yapılardır. Kronik pelvik ağrıya ve başka semptomlara neden olabilirler. Evet, çikolata kistim var hamileyim. Fakat çikolata kistinin gebelikteki akıbeti nasıl olur? Gebelikte çikolata kisti zararlı mıdır? Eğer bu konularla ilgili yeteri kadar bilginiz yoksa bu makalemizi okumalısınız. Bu makalemizde dilerseniz bu konuları inceleyelim.

Çikolata kisti ile nasıl hamile kalınır?

Gebe kalmak, çikolata kisti olan kadınlarda daha zor olabilir. Bununla beraber, çikolata kisti olan pekçok kadın hamile kalır ve sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Gebe kalamayanlarda ise ovülasyon indüksiyonu, aşılama tedavisi veya tüp bebek tedavisi ile genellikle olumlu sonuçlar elde edilir.

Hamilelikte çikolata kisti zararları

Çikolata kisti zararları hamilelikte incelendiğinde aslında pekçok gebede gebelik takibi sırasında çikolata kistinden kaynaklanan ciddi bir problemin olmadığı görülür. Çikolata kisti olan gebelerde karın içi yapışıklıklara bağlı olarak ciddi ağrılar olabilir. Rahmin gebelik sırasında büyümesine bağlı olarak çekilmeler artar ve ağrılar sıklaşır. Bazen gebelikte çikolata kisti patlaması oluşabilir. Oldukça nadir görülmekle birlikte acil cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur.

Çikolata kisti bebeğe zarar verirmi?

Çikolata kisti olan kişilerin hamilelik sırasında veya doğum yaparken komplikasyon yaşama olasılığı daha yüksektir, ancak bu çok nadirdir. Çoğu kişi, komplikasyonsuz ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirir. Bununla birlikte, çikolata kisti olması komplikasyon riskini biraz artırabilir.

  • Pre-eklampsi (gebelikte yüksek tansiyon) riski bu kadınlarda yüksektir. Yüksek tansiyon, yüz veya yerçekimine bağlı olmayan şişlik, baş ağrısı, görme sorunu veya görme değişikliklerinde doktora hemen başvurulmalıdır.
  • Plasenta previa (plasentanın aşağıda yerleşmesi) riski önemli ölçüde artmaktadır. Plasenta previalı bir kadında genellikle sezaryen doğum gerekir. Ağrısız kanaması olan kadınlar derhal doktora görünmelidir.
  • Erken doğum riskini artmaktadır.
  • Sezaryen sıklığında artma
  • Düşük riskinde yükselme

Çikolata kisti hamilelikte ağrı yaparmı?

Çikolata kisti pekçok hamilelikte aslında erken gebelik sırasında rutin muayeneler esnasında saptanır. Pekçok hastada gebelik takibi sırasında ciddi bir ağrı yapmaz. Ancak çikolata kistine bağlı olarak kadın içerisinde, rahimde ve yumurtalıklarda ciddi yapışıklıklar varsa bu hastalarda ciddi karın ağrıları olabilir.

Çikolata kisti hamilelikte kanama yaparmı?

Gebelikte çikolata kisti kanama yapabilir. Ancak bu oldukça nadir bir durumdur. Gebelikte çikolata kisti patlaması olarakta adlandırılmaktadır. Çikolata kistinin kapsülü oldukça kalındır ve bu nedenle kendiliğinden patlaması ve kanama yapması oldukça nadirdir. Özellikle çok büyük ve gergin çikolata kistlerinde kanama daha fazla görülür.

Çikolata kisti ile hamile kalanlar nelere dikkat etmelidir?

Çikolata kisti olup normal yollarla hamile kalanlar için gebelik takibinde yada testlerinde herhangi bir değişiklik yoktur. Normal diğer gebeler gibi takip edilirler. Tüp bebek tedavisi yada aşılama tedavisi sonrasında gebe kalanlar da ise gebelik takibi gebeliğin tedavi ile oluşmasından dolayı özellik arzeder. Çikolata kistinin olması bu hastalarda da tedaviyi değiştirmez.

Hamilelikte çikolata kisti kaybolurmu?

Çikolata kisti hamilelikte kaybolmaz. Gebelikte çikolata kisti hormonal değişim nedeniyle genellikle küçülür yada büyümesi durur. Ancak tamamen kaybolması mümkün değildir. Gebelikte çikolata kisti küçülenler bazen kistin rahmin arkasında kalmasına bağlı olarak görünmeyebilir ve kayboldu şeklinde düşünülebilir.

Gebelikte çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte çikolata kisti tedavisi için kullanılan ilaçların kullanılması güvenli değildir. Bu nedenle gebelikte çikolata kisti tedavisi yapılmaz. Sadece takip edilir. Eğer ağrı yapacak olursa ağrı kesici kullanılabilir. Ancak ciddi ağrıları olanlarda yada çikolata kisti patlaması olanlarda acil cerrahi müdahale gerekebilir. Gebelikte çikolata kisti tedavisinde laparoskopik cerrahi erken gebelik haftalarında kullanılabilir.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş