Amniyosentez gerekli durumlarda bebeğin suyundan örnek alınmasıdır. Amniyosentez fiyatı işlemin yapıldığı merkeze ve alınan materyalin çalışıldığı kliniğe göre değişir. Amniosentez fiyatı 2024, Ankara detayları için bizi arayabilirsiniz.

Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez, bebeğinizin geliştirdiği veya geliştirebileceği herhangi bir problemi veya ciddi sağlık koşullarını teşhis etmek için hamilelik sırasında yapılan bir testtir. Amniyosentez, birçok farklı genetik bozukluğu teşhis etmek için kullanılır.

Amniyosentez Kimlere Yapılır?

Bebeğinizde kromozomal anormallik ortaya çıkma ihtimali yüksekse, amniyosentez yaptırmak gerekebilir. Aşağıdaki durumlarda amniyosentez yapılabilir:

 • 35 yaşında veya daha büyükseniz
 • Ailenizde kalıtsal bir bozukluk varsa
 • Kombine birinci trimester tarama testi veya non-invaziv prenatal test (NIPT) gibi diğer tarama testleri sonuçlarında yüksek riskli grupta iseniz

 Amniyosentez bu  durumlarda net bir tanı sağlayabilir.

Amniyosentezden sonra düşük olma riski, annenin durumuna bağlı olarak 100’de 1 ile 200’de 1 arasındadır.

Amniyosentez Nasıl Yapılır?

Amniyosentez genellikle gebeliğin 15 ila 20 haftaları arasında gerçekleştirilir. Bebeği uterusta (rahim) çevreleyen sıvıdan yaklaşık 20 mL amniyotik sıvı iğneyle alınır. Doktor, iğneyi yönlendirmek için bir ultrason kullanır. Alınan amniyotik sıvı, bebekten dökülen hücreleri içerir ve çeşitli koşullar için bu hücreler incelenip test edilebilir.

Amniyon sıvısındaki bebekten dökülen her hücre, bebeğin DNA’sının eksiksiz bir setini içerir. Bu, bebeğin geliştirebileceği sağlık veya kalıtsal sorunları teşhis etmek için kullanılabilecek bilgiler sağlar.

Amniyosentez Neyi Gösterir?

Amniyosentez, bir dizi potansiyel problemi teşhis etmek için kullanılabilir.

Kromozomal koşullar: Kromozomal koşulların araştırılmasında en çok incelenen hastalıklar şu şekildedir:

 • Down sendromu : Fiziksel görünüşünü, zihinsel gelişimini ve öğrenme yeteneğini etkileyen bu durum; trizomi 21 olarak bilinen ekstra bir kromozomun sonucudur.
 • Edwards sendromu: Ciddi fiziksel ve zihinsel anormalliklere neden olan bir durum; aynı zamanda trizomi-18 olarak bilinen ekstra bir kromozomun sonucudur.
 • Patau sendromu: Bebeklerin nadiren birkaç günden fazla hayatta kalmadığı, sık görülmeyen fakat ciddi bir durumdur; trizomi-13 olarak bilinen ekstra bir kromozomun sonucudur.

Kan hastalıkları: Amniyosentez ayrıca, kalıtsal kan hastalıklarını kontrol etmek için de kullanılabilir:

 • Orak hücreli anemi: Kırmızı kan hücrelerinin orak şeklini aldığı ve dokularda yıkıldığı bir durumdur.
 • Talasemi : Vücudun kırmızı kan hücreleri oluşma yeteneğini etkileyen bir durumdur.
 • Hemofili: Kanın pıhtılaşma yeteneğini etkileyen bir durumdur.

Nöral tüp defektleri: Amniyosentez, nöral tüp defektlerini test edebilir. Nöral tüp, hamileliğin erken döneminde, sonunda omurganın ve sinir sisteminin içinde gelişen dokudur. Nöral tüp defekti, spina bifida gibi durumlara yol açabilir, bu da öğrenme güçlüklerine ve alt ekstremitelerde felce neden olabilir.

Kas-iskelet sistemi bozukluğu: Amniyosentez, kas distrofisi gibi kas-iskelet sistemini etkileyen durumları teşhis etmek için kullanılır. Kas distrofisi, kasların aşamalı olarak zayıflamasına ve artan bir sakatlık seviyesine neden olan kalıtsal bir durumdur.

Amniyosentez ayrıca, vücudun tüm hücrelerini, organlarını ve dokusunu bir arada tutan bağ dokularını etkileyen bir durum olan Marfan sendromu gibi bazı genetik koşulların teşhisine yardımcı olabilir.

Amniyosentezden sonra Nelere Dikkat etmeliyim?

Bazı kadınlar hafif kramp geçirir ve işlemden sonra vajinadan az miktarda kanama olabilir. Bu genellikle işlemden 24 ila 48 saat sonra geçer. Şu durumlar olursa hemen doktorunuzu arayın:

 • Şiddetli ağrı veya kramp
 • Sürekli bel ağrısı veya karın ağrısı
 • Ateş veya titreme
 • Vajinal kanama veya vajinadan sıvı kaçağı

Amniyosentez Ne Zaman Sonuçlanır?

Amniyosentezden yaklaşık 2 hafta sonra sonuçları alacaksınız. Çoğu kadının sonuçları normaldir, ancak herhangi bir sorun olursa, kadın doğum uzmanınız ya da genetik danışmanınız sizinle konuşacak ve sizin ya da bebeğinizin ihtiyaç duyabileceği özel bakımlar için sizleri yönlendirecektir.

Amniyosentez Fiyatı 2024 Ankara

Amniyosentez fiyatı 2024 yılında işlemin yapıldığı hastaneye veya merkeze göre değişir. Amniyosentez ücretlerini etkileyen bir diğer durum alınan materyalin genetik analizidir. Bu analizin yapıldığı merkeze göre de fiyat değişmektedir. Amniyosentez fiyatı 2024 Ankara detayları için bize ulaşabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

5 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş