Hamilelikte genital siğil sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genital siğiller genç yaşta daha fazla görüldüğünden hamilelik sırasında genital siğil yaşanması da elbette görülebilecektir. Gebelikte genital siğillerin tedavisi gebe olmayanlara göre bazı farklılıklar arzeder. Her yöntemi yada her siğil ilacını hamilelikte kullanamayız. Hamilelikte genital siğil tedavisi hakkında bu yazımız aydınlatıcı olacaktır.

Hamilelikte Genital Siğil

Genital siğiller , cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Tipik olarak hem erkek hem de kadınların cinsel organlarının dokularında etli büyüme olarak görünürler, ancak çoğu insan hiçbir zaman herhangi bir semptom yaşamaz. Hamilelikteki siğillerde de herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Genital siğiller, human papilloma virüsünün (HPV) belirli türlerinden kaynaklanır . HPV, tüm cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın olanıdır. Yine de tüm HPV enfeksiyonları genital siğillere neden olmaz. Bazı suşlar siğillere neden olurken, diğerleri hem erkeklerde hem de kadınlarda kansere neden olabilir.

Özellikle HPV, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki rahim ağzı kanseri vakalarının büyük çoğunluğuna neden olur. Bu nedenle kadınlara, rahim ağzı kanseri ve HPV belirtilerini kontrol eden düzenli Pap smear ve Hpv testi yaptırmaları şiddetle tavsiye edilir . Hamilelik sırasında hpv testi ve smear testi yaptırabilirsiniz.

Genital siğilleri olan bir kadınsanız, hamile kalırsanız sizi nasıl etkileyebileceklerini merak edebilirsiniz. Hamilelik sırasında genital siğillerin riskleri ve tedavisi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Genital Siğil Olanlar Ne Yapmalıdır?

Herhangi bir HPV geçmişiniz varsa, doğum öncesi kadın doğum uzmanınıza bu konuyu söylemelisiniz. Ayrıca geçmişte genital siğil veya anormal Pap smear olup olmadığını da mutlaka belirtiniz.

HPV normalde sizi veya doğmamış çocuğunuzu etkilemese de, doktorunuz hamileliğiniz boyunca herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek isteyecektir. Hamilelik sırasında çok sayıda hücre büyüdüğü ve çoğaldığı için, doktorunuz herhangi bir olağandışı büyüme veya diğer değişikliklere dikkat etmek isteyecektir. Ek olarak, bazı kadınlar hamileyken normalden daha büyük genital siğiller geliştirir. Gebelik sırasında genital siğilleriniz büyüyebilir veya sayı olarak artabilir. Hamilelikte elde ve ayakta da siğiller artabilir. Elde ve ayakta siğil tedavisi de gebelikte yapılabilir. Mutlaka düzenli takibinizi ve tedavinizi yaptırınız.

HPV’niz olup olmadığını bilmiyorsanız, doktorunuz sizi doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak virüs açısından değerlendirecektir.

Hamilelik sırasında genital siğillerin olası komplikasyonları var mı?

Tipik olarak genital siğiller hamileliğinizi etkilemez. Bununla birlikte, komplikasyonların ortaya çıkabileceği bazı durumlar vardır.

Hamilelik sırasında aktif bir genital siğiliniz varsa, siğiller tipik olduğundan daha fazla  büyüyebilir. Bazı kadınlar için bu, idrar yapmayı ağrılı hale getirebilir. Büyük siğiller de doğum sırasında kanamaya neden olabilir. Bazen vajina duvarındaki siğiller doğum sırasında vajinanızın yeterince esnemesini zorlaştırabilir. Bu durumlarda sezaryen doğum önerilebilir.

Çok nadiren bebeğinize genital siğiller geçebilir. Bu durumlarda, bebeğiniz genellikle doğumdan birkaç hafta sonra ağzında veya boğazında siğiller geliştirir. Ancak bu oldukça nadir bir durumdur.

Genital siğillere neden olan HPV suşlarının, düşük yapma riskini veya doğumla ilgili sorunları artırdığı gösterilmemiştir.

Hamilelikte Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte genital siğil tedavisi için siğil yakma, siğil dondurma veya lazerle siğil tedavisi uygulanabilir. Yine özellikle vajen içindeki siğiller için asetik asit solüsyonları oldukça etkilidir. Bu tedavilerin hiç birinin hamilelik ve bebek açısından riski yoktur. Hamilelikte siğil tedavisini güvenle yaptırabilirsiniz.

Siğil tedavisi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş Çankaya ilçesindeki özel merkezlerinde hastalarına hizmet vermektedir. Siğil yakma, dondurma ve lazerle siğil tedavisi, asetik asit ile vajen siğili tedavisi kliniğimizde uygulanmaktadır. Hamilelikte elde siğil tedavisi ve hamilelikte ayak siğil tedavisi de kliniğimizde uygulanmaktadır.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş