Miyom büyüklükleri elbette oldukça farklıdır. 20-30 sene önce 30-40 cm büyüklüğünde, tüm karnı dolduran ve hastanın yaşam kalitesini ileri derecede etkileyen miyomlar olurdu. Ancak günümüzde ultrasonun da yaygın olarak kullanılması nedeniyle o kadar büyük miyomlara rastlanmamaktadır. Peki en büyük miyom kaç cm dir sizce? Bu makalemizde bu konuyu inceleyelim.

Miyom Çok Büyükse Ne Olur? Büyük Miyom Alınmazsa Ne Olur?

Miyom büyüklüğü elbette hastanın yaşam kalitesini ve şikayetlerini etkileyen en önemli parametrelerden biridir. Büyük miyomlar kadınlarda idrar torbasına bası yaparak sık idrara çıkma ve idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarına bası yaparak böbrek ağrısı ve böbreklerde zedelenme problemlerine neden olabilir. Bağırsaklara bası yaparak kabızlık, sinirlere bası yaparak kasık ve bel ağrısı, bacağa vuran ağrılara neden olabilir. En büyük miyomlarda bu tür şikayetler görülürken daha küçük miyomlarda genellikle kanama problemi ön plandadır. Bazı miyomlar ise o kadar küçüktür ki hastada herhangi bir şikayete neden olmaz ve pek çok kadında rutin yapılan ultrason sırasında tesbit edilir. (Okuyunuz >>> Miyom ağrısı nereye vurur?)

Miyom En Fazla Ne Kadar Büyür?

Gümümüzde 10 cm üstü miyomlar büyük miyom olarak kabul edilir. Bu kadınlarda miyom ameliyatı yapmak gerekecektir. 20 cm ve üstü miyomlar günümüzde çok fazla görülmemektedir. 10 cm üstü miyomlarda eğer miyom tek ise laparoskopik yöntem adı verilen kapalı ameliyat yapılabilir. Ancak 2 ve daha fazla büyük miyomda kapalı ameliyat çok fazla önerilmez. Bu kadınlarda da açık miyom ameliyatı yapılmaktadır.

Miyomun Büyüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Çok büyük miyomlar hastanın yapılan karın muayenesinde rahatlıkla tesbit edilir. Hatta bazı hastalar direk olarak doktora karında sertlik şikayetiyle gelir. Hastalar kendileri bile kitleyi karından rahatlıkla hissedebilir. Bu hastalarda yapılan basit bir ultrason muayenesi ile miyom ya da miyomların büyüklüğü tesbit edilerek ameliyat kararı verilir.

Rahmin iç zarında olan miyomlar küçük olmakla birlikte 2 cm ya da 3 cm ve üstü miyomlar histeroskopi ameliyatı için büyük miyomlardır. Histeroskopi ile bu miyomların kesilerek çıkarılması uzun sürecektir. Miyom ne kadar büyükse ameliyat o kadar uzun olacaktır.

Miyom Neden Hızlı Büyür?

Miyomların neden hızlı büyüdüğü net olarak bilinmemektedir. Bazı kadınlarda hayatı boyunca miyom büyüklüğünde değişiklik olmazken bazı kadınlarda miyomlar hızlı bir şekilde büyür. Bu noktada kadındaki östrojen düzeyinin etkili olduğu düşünülmektedir. Estrojen stimulasyonuna bağlı olarak miyomların büyüdüğü, menopoz döneminde hormonların azalması nedeniyle miyomların tekrar hızlı bir şekilde küçüldüğü bilinmektedir. (Okuyunuz >>> Miyomlar ilaçla küçülür mü?)

Miyom Kaç Santime Kadar Büyür?

6-7 cm ve üstü miyomlar büyük miyomlar olarak adlandırılır. 10 cm ve üstü miyomlar ise çok büyük miyomlar olarak adlandırılır. Bazen miyomlar 13 ve 15 cm gibi çok daha büyük boyutlara ulaşabilir. Günümüzde nadiren 20 cm ve üstü miyoma rastlanmaktadır.

10 Cm Miyom Tehlikeli Midir?

10 cm ve üstü miyomlar yerleştiği yere göre tehlikeli olabilir. Subseröz miyom denilen ve karın içine doğru büyüyen miyomlar iç organlara bası yaparak tehlike oluştururken, submüköz miyom dediğimiz 1 cm gibi çok küçük miyomlar bile kanama açısından tehlike oluşturmaktadır. Intramural miyom adı verilen kas içi miyomlarda ise ağrı ve kanama şikayeti fazla olur. Miyomlar aynı zamanda gebe kalmayı zorlaştırırken gebelikte kanama ve düşük tehlikesi gelişebilir. (Okuyunuz >>> Hamilelikte miyom riskli midir?) Özellikle 10 cm ve üstü miyomlar tehlikeleri bertaraf etmek açısından mutlaka alınmalıdır.

Kliniğimiz doktorları tarafında büyük miyomlarda kapalı ya da açık miyom ameliyatı yapılmaktadır. Hastanın isteği ve miyomun sayı ve büyüklüğüne göre uygun olan ameliyat seçilmekte ve uygulanmaktadır.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • 33 yaşındayım evliyim doğum yapmadım. Endometrial kaviteye baskı yapan 6 cm ve yine yanında 6 cm myom nuveleri mevcut ( sağ ve sol tarafta).endometrium. 8 mm. Myopm sebebi ile sağ ve sol ovar net izlenemedi. Ağrım yok.Adet döngüm düzenli ama ilk iki gün yoğunlaşmaya başladı son 4_5 aydır. Karnimda hafif şişlik ve az da olsa idrar kacirma mevcut. Dr.ameliyat dedi ama aciliyeti var mı? Yahut ameliyatsız bir çözümü? Gebelikte sıkıntı yaşar mıyım?

    • Merhaba Sevda hanım miyomlarınız endometriyal kaviteye yakın olduğu için gebelik sırasında problem yaşayabilirsiniz. Gebelik sırasında kanama ağrı veya düşük riski yaşayabilirsiniz. Aciliyeti olan bir ameliyat değil. Ancak gebelik düşünüyorsanız gebelikten önce miyom ameliyatı olmanız daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Ameliyatsız miyom tedavisi yöntemleri vardır ancak çocuk düşünen kadınlar için uygun değildir. İyi akşamlar.

  • 38 yaşındayım iki çocuk annesiyim 64x60mm büyüklüğünde miyom var ağri ve kanama çok yapıyor bunun için acilen ameliyat olmam gerekiyor mu

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş