Çikolata kisti, ilaçla ya da ameliyatla tedavi edilen bir hastalıktır. Çok sık sorulan sorulardan birisi de “çikolata kisti kendiliğinden geçer mi” sorusudur. Bu noktada acaba hiç ilaç kullanmadan ya da ameliyatsız çikolata kistlerinden kurtulmak mümkün müdür? Bu oldukça önemli bir sorudur. Çünkü kadınların %10’ unda görülen çikolata kistlerini eğer ilaçsız ya da ameliyatsız halletmek mümkünse kadınlar için oldukça konforlu bir yaşama kavuşmak mümkün olacaktır. Bu makalemizde endometriozis olarak adlandırılan çikolata kistlerinin kendi kendine geçip geçmeyeceğinden bahsedeceğiz.

Çikolata Kistlerinde İlaç Kullanmak Zorunlu mudur?

Çikolata kistleri, her adet döneminde giderek büyümeye devam eder. Erken dönemde, çok büyümeden tesbit edilen çikolata kistlerinde ilaç tedavisi ile kistlerin küçülmesi ya da büyümemesi sağlanır. Kist olmayan endometriozis hastalarında ise ilaç kullanmadan sadece rutin takipler yapılır. Çikolata kistleri ilaçsız genellikle geçmez ya da küçülmez. Sadece gebelik döneminde ya da menopoz döneminde doğal olarak bir miktar küçülürler. Ancak tamamen geçmezler. Kistlerin büyümesini engellemek için çocuk isteği olmayan kadınlarda mutlaka ilaç tedavisi kullanılması gerekecektir. Bitkisel tedavilerin çikolata kistlerinde bilimsel olarak isbatlanmış bir etkinliği yoktur. Hatta bitkisel tedavilerle uğraşırken tedavi şansını kaybedebilirsiniz.

Çikolata Kisti Kendiliğinden Düşer mi?

Halk arasında kistlerin adetle atıldığı yönünde bir fikir vardır. Bu düşünce bir bakıma doğrudur. Çünkü normal yumurta kistleri adet döneminde genellikle çatlamış ve kaybolmuş olur. Ancak bu kistlerin adet kanı ile atıldığı anlamına gelmez. Çikolata kisti kendiliğinden düşmez ya da adetle birlikte atılmaz (Okuyunuz >>>Çikolata kisti adetle atılır mı). Kistlerin kendiliğinden düşmesini ya da kaybolmasını beklemeniz zaman kaybetmenizden başka bir işe yaramayacaktır.

Çikolata Kisti Kendiliğinden Küçülür mü?

Çikolata kisti genellikle kendiliğinden küçülmez. Sadece menopoza giren kadınlarda kendiliğinden küçülebilir. Bunun dışında mutlaka ilaç kullanmak ya da çok büyük olanlarda çikolata kisti ameliyatı yapmak gerekecektir. Kendiliğinden küçülmesini ya da kaybolmasını beklemek hem kistinizin büyümesine hem de karın içerisinde ve yumurtalıklarınızda daha fazla tahribat yapmasına neden olacaktır. Bu nedenle lütfen kistinizin kendi halinde küçülmesini beklemeyiniz.

Çikolata Kisti Nasıl Geçer?

Çikolata kisti tedavisinde ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Kist gelişmemiz endometriozis hastalarında sadece takip tedavisi uygulanabilir. 4 cm altındaki çikolata kistlerinde kadında çocuk isteği yoksa doğum kontrol hapları, progesteronlar ya da GnRH analogları adı verilen değişik ilaçlarla çikolata kistinin büyümesi baskılanır ve küçülmesi sağlanır.

Çikolata Kisti İlaçsız Nasıl Geçer? Bitkisel Tedaviler Etkili midir?

Çikolata kisti ilaçsız nasıl geçer diye düşünen pekçok hasta bitkisel tedavilere başvurmaktadır. Bitkisel tedavilerin bazı hastalarda elbette etkisi olmuş gibi görünebilir. Ancak bitkisel tedavilerin çikolata kistlerini küçülttüğüne ya da geçirdiğine dair bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca bilinçsizce kullanılan bitkisel tedaviler bazen hastalarda farklı problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle çikolata kistlerini ilaçsız geçirmeye çalışmak yerine bir kadın doğum uzmanına muayene olmanı daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Çikolata Kisti Ameliyatsız Geçer mi? Her Hastada Ameliyat Gerekir mi?

Her çikolata kisti olanda elbette ameliyat gerekmez. Bazı çikolata kistleri ameliyatsız geçebilir ya da küçülebilir. Özellikle 2 cm ve altındaki çikolata kistlerinde ilaç tedavileri ile endometriozis başarılı bir şekilde baskılanabilmektedir. Hatta çikolata kistleri görülemeyecek düzeylere kadar küçülebilmektedir. Ancak bu hastalarda ilaç tedavisi kesilince maalesef kistler yeniden büyümeye başlayacaktır. 4 cm ve üzeri kistler ise ameliyatsız geçmez sadece küçültülebilir. Çikolata kisti ameliyatı fiyatları 2024 detayları için bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş