Çikolata kisti adet gecikmesine neden olabilir elbette. Tüm yumurtalık kistlerinde olduğu gibi çikolata kistlerinde de adet gecikmesi olması gayet doğaldır. Peki “çikolata kistleri adet gecikmesine neden olur mu”, “adet kanamasını arttırır mı yoksa azaltır mı”, bu konulara bir göz atalım.

Kist Var Adet Olamıyorum.

Yumurtalık kistiniz varsa adet olamayabilirsiniz. Adetini günlerle gecikebileceği gibi aylarda şeklinde de gecikebilir. Kadınların düzenli bir şekilde adet görmesi rahim içi kalınlaşması olmaması için oldukça önemlidir. “Kist var adet olamıyorum” diyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile irtibata geçiniz.

Çikolata Kisti Adet Olmayı Engeller mi?

Çikolata kistleri bazen adet olmayı engelleyebilir. Bunun nedeni bu kistlerin östrojen salgısını arttırması ve yüksek östrojenik ortamda gelişimlerini devam ettirmeleri nedeniyledir. Sürekli salgılanan  östrojen hormonu nedeniyle adet gecikmesi oluşur ve rahim iç tabakası kalınlaşabilir.

Kistten Dolayı Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Kistten dolayı adet gecikmesinin kaç gün olacağı konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Bazlarında 7-10 gün gecikebileceği gibi bazı kadınlarda 2-3 ay gecikme yaşanabilir. Adet gecikmesi yaşıyorsanız yumurtalıklarınızda kist olabileceği ihtimali ile mutlaka muayene olunuz.

Çikolata Kisti Ameliyat Sonrası Adet Gecikmesi Yapar mı?

Çikolata kisti ameliyatı sonrasında adet gecikmesi nadiren olabilir. Ancak bu sefer adet gecikmesi çikolata kistine bağlı değildir. Ameliyat stresi ve anestezinin etkisi kadar kullanılan ilaçların etkisiyle de adette gecikmeler yaşanabilir. Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası oluşabilen bu durumlar genelde kısa sürede düzelir.

Çikolata Kistinde Adet Kanaması Nasıl Olur?

Çikolata kistine bağlı adet kanamaları genellikle diğer adet kanamalarından farklı değildir. Ancak bazen kahverengi akıntı şeklinde kanama yapabileceği gibi bazen fazla miktarda kanamayada neden olabilir. Kanama şekline bakarak kadında çikolata kistinin varlığı ihtimali yükselmez.

Çikolata Kisti Adet Düzensizliği Yapar mı?

Çikolata kistlerinde kanama miktarları fazla gelebileceği gibi, gecikmeli yada normalden daha sık şekilde de gelebilir. Adet düzensizliği olan kadınlarda aynı zamanda adet sancısı da varsa bu taktirde kist varlığı açısından mutlaka kontrolünüzü yaptırınız.

Çikolata Kisti Adet Kanamasını Arttırır mı?

Çikolata kisti adet kanamasını arttırabilir. Bunun en öenmli nedeni yükselen estrojen seviyelerinin rahim içini sürekli besleyerek kalınlaşmasına neden olmasıdır. Rahim iç zarı kalınlaşmasında belli bir noktada artık estrojen seviyesi endometrium tabakasını besleyemez ve rahim içi adet kanaması ile dökülür. Bu durumlarda kanama miktarı artabilir ve büyük pıhtılar şeklinde kanamalar olabilir.

Çikolata Kisti Adet Kanamasını Azaltır mı?

Çikolata kisti adet kanamasını azaltabilir. Ancak bu durum daha çok çikolata kistinin yumurtalıklara azar vermesi durumunda oluşur. Yumurtalıklarda üretilen estrojen seviyeleri azalınca doğal olarak adet kanama miktarları da azalacaktır. Hatta yumurtalar ileri derecede azalacak olursa hasta erken dönemde menopoz semptomları yaşayabilir.

Çikolata Kisti Ara Kanama Yapar mı?

Çikolata kisti de diğer tüm kistler gibi bazen ara kanama yapabilir. Ancak ara kanama kadınlarda sık görülen bir durumdur. Bu nedenle ara kanama olan her kadında hemen çikolata kistinden şüphelenmek doğru olmaz.

Çikolata Kisti Kahverengi Akıntı Yaparmı?  Çikolata Kisti Akıntısı Nasıl Olur?

Çikolata kisti kahverengi akıntı yapabilir. Kistlerde akıntı şeklinden başlayarak her türlü kanama problemi görülebilir. Kahverengi akıntı pekçok durumda görülebilir. Bu nedenle kahverengi akıntınız varsa öncelikle muayene olunuz. Zaten muayene sırasında doktorunuz ultrason ile yumurtalıklarınızı değerlendirecektir.

Çikolata kisti ameliyatı Ankara doktorlarımızla tanışmak ve fiyat bilgisi almak için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Ankarada çikolata kisti ameliyatı yapan doktorlarımız ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Doç. Dr. Nermin Köşüş >>>>  www.drnerminkosus.com

Doç. Dr. Aydın Köşüş    >>>>  www.aydinkosus.com

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • […] kistleri de adet gecikmesinin azımsanmayacak nedenlerindendir. (Okuyunuz  >>> Çikolata kistleri adet gecikmesine neden olur mu?) Bunların en başında stres, hamilelik, yoğun egzersizler, kronik hastalıklar, polikistik over […]

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş