Tüp bebek aşamaları tüm tüp bebek tedavilerinde aynıdır. Uygulanan tedavi şekillerine göre ufak tefek farklılıklar olabilir. Tüp bebek aşamaları sırasında uygulanan tedaviye azami özen gösterilmeli, doktorunuzun önerileri dışında farklı uygulamalara gidilmemelidir. Dilerseniz şimdi tüp bebek aşamalarını daha detaylı bir şekilde görelim.

Tüp bebek tedavisi öncelikle kadın ve erkeğin ön değerlendirmesi ile başlar. Öncelikle kadının yaşı, adet düzeni, tüylenme ve sivilcelenme gibi bilgileri sorgulanır. Daha önce geçirilmiş ameliyatlar önemlidir. Değerlendirme sonucunda tüp bebek tedavisine başlanacak hastalarda adetin 2-3. günü hormon testi ve yine aynı dönemde yumurtalıkların ultrason ile değerlendirilmesi yapılacaktır. Yine gerekli olan hastalarda ilaçlı rahim filmi çekilebilir. Erkeklerde ise spermiogram adı verilen testle sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi incelenir. Bu test sonuçlarına göre çifte uygulanacak tedavi belirlenir.

Tüp bebek aşamaları, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan anne ve baba adaylarının denediği tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde belirli tüp bebek aşamaları düzenli olarak gerçekleştirilir. Bu yöntem öncelikle anne adayına belirli oranda ilaç verilmesinin ardından yumurtaların alınması ile başlar.

Alınan yumurtalardan sonra baba adayından da spermler alınır. Baba adayından alınan spermlerin temizlenmesi laboratuvar ortamında gerçekleşir. Ardından alınan yumurtaların ve spermlerin döllenmesi için medyum kaplarına konulur. Bu kabın içine konulan yumurtalar ve spermler, rahimde olduğu gibi döllenmeye başlar.

Oluşan embriyo oluşumunun ikinci gününde anne rahmine konulur. Bu embriyonun anne karnına konulması işlemine tüp bebek tedavisi denilir. Tüp bebek aşamaları, psikolojik olarak sıkıntılı bir dönem olabilir. Anne adaylarının ve baba adaylarının birbirlerine destek olmaları çok önemlidir. Stres, üzüntü gibi olumsuz durumlardan uzak durmaları gereklidir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olamayan bireylerin başvurduğu bir tedavi şeklidir. Ancak bunun dışında başka sebeplerden dolayı da tüp bebek tedavisi gerekir.

Bu sebepler şunlardır;

 • Kısırlık
 • İlaç tedavisinin başarısız olması
 • Erkeğin yeterli sayıda sperminin olmaması
 • Aşırı kilo ve İleri yaş sorunu
 • Tüplerin tıkanma durumu
 • Enfeksiyon olması

Bu durumlar tüp bebek tedavisinin uygulandığı durumlardan bazılarıdır. Tüp bebek yöntemi, oldukça sık kullanılmakta olan bir tedavidir.

Tüp Bebek Tedavisi Olmadan Önce Yapılması Gereken Durumlar Nelerdir?

Tüp bebek aşamaları başlamadan önce bu tedaviye girecek olan bireylerin dikkat etmesi gereken durumlar vardır.

Bu durumlar şunlardır;

 • Bireylerden sigara içen varsa kesinlikle bırakmalıdır.
 • Uyku düzenine dikkat edilmelidir.
 • Stresten ve üzüntü oluşturacak durumlardan uzak durulmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Doktorun tedavi için verdiği ilaçlar mutlaka zamanında alınmalıdır.
 • Tedavi için gerekli olan tüm testler eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

Tüp bebek aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yumurtlama tedavisi başlanması: Tüp bebek iğneleri başlanarak düzenli aralıklarla yumurtaların gelişimi izlenir.
 • Yumurta toplama: Belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalar anestezi altında özel iğneler yardımıyla toplanır.
 • Toplanan yumurtaların laboratuvarda döllenmesi: Toplanan yumurtalar bazı işlemlerden geçirildikten sonra sperm ile özel yöntemlerle döllenir.
 • Döllenmiş yumurtaların 3. gün veya 5. güne kadar takibi
 • Embriyo transferi: Yumurta sayısı ve kalitesine göre 3. gün embriyo transferi yada 5. gün embriyo transferi yapılır.
 

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtalıkların Uyarılması Ve Toplanması Aşaması

Tüp bebek süreci oldukça zorlu bir dönem olabilir. Bu tedavi yönteminde ilk olarak bireyler uzman doktorla görüşme yaparak tüp bebek tedavisi için durumunu konuşur. Ardından anne adayına ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaç anne adayının yumurtalıklarının uyarılması için gereklidir. İlaç tedavisinin ardından anne adayının yumurtalıkları laboratuvar ortamında alınır. Alınan yumurtalıklar rahim sıvısına benzer bir suyun içine konulur. Ardından babadan spermler toplanarak temizlenme işlemi yapılır. Temizlenen spermler yumurtalıkların olduğu sıvının içine konulur. Burada tedavinin ilk süreci biter.

Embriyo Oluşumu Aşaması

Tüp bebek aşamaları oldukça dikkatli olarak takip edilmesi gereklidir. Yumurtaların olduğu sıvının içine konulan spermler laboratuvar ortamında takip edilmeye başlanır. Döllenme işlemi başladıktan sonra bireylere bilgi verilir. Ayrıca bu aşamada kaç tane döllenme olduğu, kaç tane normal olarak döllenmenin oluştuğu gözlemlenir. Oluşan döllenmeden sonra artık anneye bu embriyonun aktarılması işlemine geçilir.

Embriyonun Anneye Aktarılması Aşaması

Embriyonun oluşmasının ardından 2-5 gün beklenildikten sonra, anne için en olan bir zamanda embriyo aktarımı aşaması yapılır. Bu tüp bebek aşamaları arasından en son aşamadır. Anneye anestezi işlemi yapılmadan embriyo kolaylıkla aktarılır. Aktarma işlemi yapılmadan önce anneden bol miktarda su içmesi istenilir.

Annenin idrar torbası biraz dolmalıdır. Anneye aktarılan embriyonun tutunma süresi beklenir. Böylelikle tedavi aşaması tamamlanır. Diğer döllenmiş olan embriyolar anne adayının ve baba adayının isteğine göre dondurulur. Eğer tedavi işe yaramazsa tekrar dondurulmuş olan embriyoyu tedavide kullanabilirler.

Anne adayı, bu aşamadan sonra kendine dikkat etmeli ve dinlenmelidir. Tüp bebek tedavisinde, embriyonun anneye aktarılması işlemi yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 15 gün sonra hamilelik testi yapılır. Bu test sonucunda tedavinin işe yarayıp yaramadığı anlaşılır.

Tüp bebek aşamaları kaç gün sürer?

Tüp bebek aşamaları yaklaşık 15-20 gün sürer. Embriyo transferi yapıldıktan sonra hasta normal yaşantısına tekrar dönebilir.

Tüp bebek aşamaları zor mudur?

Tüp bebek aşamaları zorlu ve stresli bir süreçtir. Ancak yapılan işlemler hasta için ağrı verici işlemler değildir. Tek ağrılı işlem yumurta toplama işlemidir. Bu nedenle anestezi altında yapılmaktadır. Hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Tüp bebek tedavisi, yumurta toplama işlemi ve embriyo transferi işlemleri tarafımızdan Ankara ilindeki anlaşmalı olduğumuz tüp bebek merkezlerinde yapılmaktadır.  Tüp bebek fiyatları için bizimle her zaman bağlantıya geçebilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi ile ilgili şu makalemizi de okuyabilirsiniz…

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş