Tüp bebek ameliyatı adı halk arasında telaffuz edilen bir tanımdır. Tıbbi olarak tüp bebek ameliyatı adında bir ameliyat yoktur. Burada kastedilen tüp bebekte yumurta toplama işlemi ve erkekte TESE adı verilen sperm toplama işlemi olmalıdır. Bu ameliyatlar tüp bebek sürecinde uygulanması gereken işlemlerden bazılarıdır.

Tüp bebekte yumurta toplama işlemi ameliyathanede sedasyon anestezisi altında yapılan bir işlemdir. Özel iğnelerle vajenden girilerek yumurtalar toplanır. Yumurta sayısına göre süre elbette değişecektir.

TESE ameliyatı ise semen analizinde sperm tesbit edilemeyen erkeklere uygulanan bir ameliyattır. Bu ameliyat günümüzde genellikle özel mikroskoplar altında yapılmaktadır. Erkeğin testisleri anestezi altında açılarak özel bölgelerden çeşitli doku örnekleri alınır. Bu dokuların içerisinde sperm hücreleri aranır. Eğer bu işlemde sperm elde edilecek olursa kadında tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Aksi halde tüp bebek şansı olmayacaktır.

Bazı tüp bebek hastalarında ek ameliyatlar gerekebilir. Bunlarda halk arasında tüp bebek öncesi ameliyatı şeklinde adlandırılabilmektedir. Rahim içerisinde polip ya da miyomu olanlar ile perde ya da yapışıklık olanlarda gebelik şansı düşmektedir. Bu kadınlarda histeroskopi ameliyatı adı verilen kapalı ameliyat yöntemi ile patolojiler düzeltilebilmektedir. Bu işlem sonrasında hastalarda tüp bebek tedavisi başarı şansı artmaktadır. Yine histeroskopi sırasında bazı infertil kadınlarda başarı şansını arttırmak için rahim içerisine çizik atma işlemi uygulanmaktadır.

Bazı kadınlarda da özellikle yumurtalıklarında büyük çikolata kistleri olanlarda bu kistlerden dolayı yumurta toplanma işlemi zorlaşacaksa bu durumda tüp bebek öncesi çikolata kisti ameliyatı ile çıkarılması da tüp bebekte yumurta toplama ve yumurta gelişme şansını arttıracaktır. Ancak küçük çikolata kistlerinde genellikle yumurta toplama işleminde bir problem yaşanmaz. Yumurtalar rahatlıkla toplanabilir. Yumurta toplama esnasında çikolata kistlerine dokunulmamalıdır. Aksi halde kadında işlem sonrası çiddi karın ağrılarına neden olabilir ve embriyo transferi başarısını düşürebilir. Bu nedenle yumurta toplama işlemi esnasında çikolata kistlerine dokunulmaması önerilmektedir.

Tüm bu işlemler halk arasında tüp bebek ameliyatı şeklinde adlandırılabilmektedir. Doğru bir ifade olmamakla birlikte hepsi tüp bebek tedavisi sırasında ya da öncesinde yapılan işlemlerdir. Hepsi tüp bebek başarı şansını arttırmak için gerekli hastalarda uygulanan yöntemlerdir. Doktorunuz sizi yapılması gerekli işlemler hakkında doğru bir şekilde yönlendirecektir. Tüp bebek ameliyatı fiyatı yapılacak ameliyat şekline göre değişir.

Ankara tüp bebek fiyatları için bize her zaman ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş