Miyom ameliyatları; rahimde oluşan miyomların alınmasına yönelik olarak yapılan ameliyatlardır. Miyomların ortaya çıkması için özellikle rahim içindeki kaslarda çeşitli nedenlerle hücre artışı söz konusu olmalıdır ve miyomlar iyi huylu olarak ifade edilen yapılardır.

Boyut olarak büyümeleri sonucunda ise rahim içine yerleştirilecek olan tıbbi aletlerin yardımıyla, cerrahi bir ortamda miyomların alınması gerekir. Miyom ameliyatının böyle gerçekleştiriliyor olması, insanların aklına; miyom ameliyatında kızlık zarı bozulur mu sorusunun gelmesine neden olur. Bu sorunun yanıtı için; miyom ameliyatında kızlık zarının nasıl etkilendiği, kızlık zarının yapısının nasıl olduğu, ameliyat sonucunda kızlık zarında nasıl değişimlerin olacağı, konularının da araştırılması ve kavranması gerekir.

Miyom Ameliyatında Hangi Durumlarda Kızlık Zarı Bozulur?

Kızlık zarı, yapı olarak düz olan bir vücut parçası değildir. Kızlık zarı üzerinde belirli oranlarda gözenekler vardır ve bu sayede aylık olarak düzenli bir şekilde regl kanamaları gerçekleşir. Burada olduğu gibi, kızlık zarının bir miktar aralıklı olduğunu anlamak için regl durumlarına bakılabilir.

Yaş olarak ve vücut olarak uygun olunmamasına rağmen adet kanaması yaşamayan kadınlar, şiddetli karın ağrısı şikayetiyle doktora giderek durumu bildirir. Bu tür durumlarda çoğunlukla kızlık zarının doğal yapısında olması gereken gözeneklerin olmadığı fark edilir ve cerrahi olarak bir miktar açıklık oluşturulur. Kızlık zarının bu şekilde bir yapıya sahip olduğunun bilinmesi, miyom ameliyatlarında kızlık zarının bozulup bozulmayacağının da bilinmesi adına gereklilik arz eder.

Bazen rahim ağzında vajene doğru sarkan saplı miyomlar olur. Bunlar yavaş yavaş rahim ağzını genişleterek vajenden dışarı çıkabilir. Bu durumlarda kızlık zarında esneme olabilir ama genellikle yavaş gelişen bir olay olduğundan yırtılma olmaz.

Miyom Ameliyatlarında Hangi Durumlarda Kızlık Zarı Bozulmaz?

Miyom ameliyatı geçirmesi planlanan kadınlar arasında, kızlık zarının bozulup bozulmayacağı sorgulandığına; kızlık zarının her miyom ameliyatı esnasında bozulmadığı cevabının verilmesi gerekir.

Karından açık ameliyatla yada laparoskopi denen kapalı ameliyatlarda kızlık zarında yırtılma yada zedelenme olmaz. Çünkü bu ameliyatlarda kızlık zarı ile ilgili bir işlem bulunmamaktadır. Ancak bazen küçük submüköz miyom adı verilen tam rahim zarının olduğu bölgede gelişen miyomlarda ve rahimdeki poliplerde histeroskopi adı verilen ameliyat yapılması gerekir. Bu durumlarda kızlık zarının zedelenme ihtimali vardır. Hasta kızlık zarının zedelenmesini istemiyorsa bu ameliyatlar karından da yapılabilir.

Bununla beraber, miyom ameliyatlarında kızlık zarının bozulmadığı durumlar şöyledir:

  • Kızlık zarının doğal yapısının gözenekli olması
  • Kızlık zarında bulunan gözeneklerin yeteri kadar büyüklüğe sahip olması
  • Alınması planlanan miyomun, kızlık zarı içerisinde bulunan gözeneklerden daha küçük olması
  • Kızlık zarına zarar verilmesi halinde cerrahi olarak yapılan müdahale sonucunda kızlık zarının onarılması

Gibi durumlar, miyom ameliyatı esnasında kızlık zarının bozulmamasına neden olan durumlardır.

Miyom Ameliyatında Kızlık Zarı Bozulduğunda Neler Yapılmalıdır?

Histeroskopik miyom ameliyatları gerçekleşirken uygulanacak olan cerrahi müdahale, doğrudan rahim içerisine girişin vajina aracılığıyla sağlandığı müdahalelerdir. Bu nedenle de (Özellikle kızlık zarının doğal yapısında bulunan gözeneklerin miyomdan daha küçük olması sonucunda), bir miktar olsa dahi kızlık zarının açılması veya zedelenmesi söz konusu olabilir.

Sonuç olarak da miyom ameliyatı yaşayan kadın, kızlık zarının yeniden onarılmasını veya onarılmadan ameliyat sonrasında ortaya çıkan halinin aynı şekilde kalmasını talep edebilir. Bu durumlarda; kızlık zarının onarılmasını talep eden kadınlar için cerrahi olarak kızlık zarı gözeneklerinin daraltılması sağlanabilir. Benzer şekilde, miyom ameliyatı yaşayan ve kızlık zarında zedelenme oluşan kadın; cerrahi müdahale olmadan, aynı şekilde kızlık zarının kalmasını istiyor olabilir. Her iki durumda da ameliyatı yaşayan kadının beklentileri doğrultusunda, miyomun alınması sonrasında müdahale yapılabilir.

 

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Kız arkadaşım 14 yaşında kist ameliyatı olduğunu söyledi rahim girişinde ve bu nedenle de bakire değilim dedi Hocam bu konu hakkında fikriniz nedir

  • Bundan birkaç yıl önce ağır kanamalı bir adet geçirirken 4-5 cm boyunda ne olduğunu bilmediğim bir parça düşürdüm sizce kızlık zarını zarar verir mi?

    • Muayene etmeden bilmek mümkün değil ancak parça düşerken ciddi bir ağrı o bölgede hissetmediyseniz yırtılmış olma ihtimali düşüktür. Kızlık zarı esnek olduğundan bu durumlarda genelde esner ve yırtılmaz. Biz vajinal miyomu veya polibi olan bakirelerde histeroskopi ile kızlık zarına zarar vermeden bu miyom ve polipleri çıkarıyoruz. Bu ameliyatlarda bile kızlık zarına herhangi bir zarar genelde olmaz.

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş