Kliniğimizde, kadınlarda ve erkeklerde el siğili, ayak siğili, parmak siğili, makat siğili ve genital siğil tedavisi yapılmaktadır. Hpv ve Siğil Tedavisi hakkında Türkiye’nin en geniş sitelerinden biri olan www.genitalsigiltedavisiankara.com adresinden kadında ve erkekte hpv, siğil, hpv testi ve hpv aşıları ile ilgili çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hpv tedavisi Ankara ilinde merkezimizde titizlikle yapılmaktadır. Hpv virüsüne bağlı olarak erkeklerde ve kadınlarda gelişen genital siğillerin tedavisi Çankaya’daki siğil tedavi merkezimizde Doç. Dr. Aydın Köşüş ve Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Hpv testini ve Hpv aşısını da kliniğimizde yaptırabilirsiniz. Ankara hpv tedavisi doktorlarımız ile tanışmak ve genital siğil tedavisi fiyatları Ankara detayları için bize her zaman ulaşabilirsiniz. Hpv aşısı fiyatı 2022 ve hpv testi fiyatı 2022 detayları için bizi arayınız.

Hpv virüsü hakkında maalsef toplumdaki bilgi seviyesi henüz oldukça düşük. Muhtemelen, bir veya daha fazla insan papilloma virüsü tipinden (HPV) enfekte olmuş ve bunun farkına bile varmamış olabilirsiniz.  Aslında çoğu insan yaşamlarının bir noktasında en az bir tür Hpv virüsü ile enfekte olacaktır. Şu anda 79 milyon kişiye HPV bulaşmış olduğunu biliyormuydunuz.

Genital Siğil ve Hpv Nedir?

Neyseki çoğu durumda, HPV semptomlara veya ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz ve kendi kendine geçer. HPV, tanımlanmış 100’den fazla türü olan bir cilt hücresi virüsüdür. Bu, genital siğillere neden olabilecek düşük riskli türleri ve prekanser ve kansere neden olabilecek yüksek riskli türleri içerir.

HPV hücrelerde anormal değişikliklkere neden olsada, pek çok vakada kendi başına normale döner. Bununla birlikte, yüksek riskli HPV tipleri devam ettiğinde, kanser öncesi ve kanser meydana gelebilir. 2019 yılında yaklaşık 13,170 invaziv rahim ağzı kanseri vakası teşhisi konacağını tahmin ediyor.

HPV, neredeyse tüm rahim ağzı kanseri vakalarının nedenidir, ancak rahim ağzı kanseri önlenebilir bir kanserdir. Smear ve HPV testi ile yapılan tarama, kanserin gelişmesini önlemek için Hpv’yi tedavi edilebilecek önemli değişiklikleri tespit edebilir.

HPV, hem erkeklerde hem de kadınlarda ciddi problemlere yol açabilir. Yılda yaklaşık 5.530 kadını ve 2.770 erkeği etkiler ve kadınlarda 760, erkeklerde 520 kişide anal kansere neden olur. Özellikle, HPV’nin anal cilt hücrelerine bulaşması için anal ilişki gerekli değildir.

Genital siğil de dahil olmak üzere diğer sağlık problemleri de HPV enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Gebelik takibi sırasında genital siğilleri olan bir annenin doğum kanalından bebeklere bulaşabilir. Bebeklerin boğazında siğiller oluşabilir ve nadir bir durum olan tekrarlayan solunum papillomatozuna neden olabilir. Vulva, vajina ve penis kanseri ve boğazın arkasını etkileyen baş ve boyun kanserlerine de neden olabilir. ( Hpv virüsü infertiliteye neden olur mu?) Okumak için Tıklayınız…

Hpv Virüsü Tipleri Nelerdir?

HPV virüs ailesine papilloma virüsü adı verilir, çünkü siğillere veya papilloma adı verilen iyi huylu tümörlere neden olma eğilimindedir. 150’den fazla HPV suşu ve anüsü veya cinsel organları enfekte edebilecek en az 40 HPV tipi vardır. Ellerde ve ayaklarda veya genital ve anal bölgelerde siğiller görülebilir. Bununla birlikte ellerde ve ayaklarda siğillere neden olan HPV suşları nadiren genital ve anal bölgelerde de siğillere neden olabilir.

Kansere neden olma olasılığı yüksek olan yüksek riskli HPV alt tipleri HPV-16, HPV-18, HPV-31, HPV-33, HPV-45, HPV-52 ve HPV-58’dir. HPV-16 ve HPV-18 rahim ağzı kanserinin yüzde 70’ine, HPV 16 anal kanserin yüzde 90’nına neden olmaktadır. HPV 16, bazı boğaz kanserlerinin de bir nedeni olarak  görülmektedir.

HPV tip 6 ve tip 11, genital siğillerin yüzde 90’ına neden olur, ancak kansere neden olma riski neredeyse yoktur. Bu nedenle genellikle düşük riskli tipler olarak adlandırılırlar.

Hpv Aşısı Var mıdır?

Şu anda onaylanan ve kadınları ve erkekleri genital kanserlere ve genital siğillere karşı koruyabilen HPV aşıları bulunmaktadır. Bu aşılar ayrıca kadınları vajinal ve vulvar kanserlere karşı da korur. Hem erkekleri hem de kadınları çoğu genital siğillere ve anal kanserlere karşı korur. Hpv aşısı fiyatı 2022 detayı için arayınız.

Hpv Testi Nasıl Yapılır?

Birincil önleme için HPV aşısına ek olarak, smear testi ve HPV testi, kadınlarda rahim ağzı kanserini önleyen önemli tarama araçlarıdır. 30 yaş üstü kadınlarda smear testi ile birleştiğinde, HPV testi, rahim ağzı kanseri riski taşıyan kadınların tespitinde yalnız smear testinden daha iyidir. Erkekler için FDA onaylı bir HPV tarama testi yoktur.

Hücre değişikliklerinin erken tespiti ve tedavisi nedeniyle rahim ağzı kanseri için ölüm oranı son 40 yılda yüzde 50’den fazla azalmıştır.

Buna karşılık, yeni anal kanser vakalarının sayısı, yetişkinlerde ortaya çıkan çoğu durumda, sürekli olarak artmaktadır. Tanı anında ortalama yaş 60’ların başındadır. Anal kanser, kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Hpv testi fiyatı 2022 detayları için bize ulaşınız.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV, HPV ile enfekte bir bölgeyle cilde temas yoluyla yayılır. Enfeksiyonlar sessiz seyredebilir. Bu da virüsün ciltte belirtilere neden olmadan yaşadığı anlamına gelir. Bu nedenle, HPV’li insanların çoğu, Hpv virüsünü taşıdıklarını ve yayabileceklerini bilmezler. Genital siğile neden olan ve düşük riskli HPV 6 veya 11 gibi HPV tipini taşıyan biriyle cinsel birliktelik olan kişide, genital siğillerin ortaya çıkması yaklaşık altı hafta ila üç ay sürer. Bununla birlikte, HPV 6 ve 11 ile enfekte olmuş çoğu insanda genital siğiller gelişmez. En sık görülen HPV enfeksiyonları, genellikle yüksek riskli tiplere bağlı olarak gelişir ve gözle görülür semptomlar yoktur. Bu enfeksiyonlar yalnızca HPV testlerinde veya Pap testlerinde tespit edilen anormal hücre değişiklikleri nedeniyle tespit edilebilir.

Prezervatifler her zaman virüse karşı koruma sağlamaz çünkü virüs, lateks bariyeri tarafından kaplanmayan üreme bölgelerinde üreyebilir.

HPV 6 ve 11’in, genital siğiller mevcut olduğunda ve tedavi edilmediklerinde ortaklara daha kolay yayılabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, siğiller tedavi edilene kadar yeni bir partnerle temastan kaçınmak önerilir. HPV, penetran birleşme yoluyla kadın serviksine çok kolay şekilde ulaşır. Bununla birlikte, herhangi bir cilt-cilt teması virüsün yayılması için yeterlidir.

Hpv Virüsü Nasıl Anlaşılır?

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonları genellikle erkeklerde veya kadınlarda semptomlara neden olmaz ve bu nedenle tanımlanması zor olur. Şüpheli birlikteliğiniz varsa  mutala bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

Genital siğiller, HPV enfeksiyonunun neden olduğu daha az görülen problemlerdir. Ten rengi olabilirler ve serviks, vajina, penis, skrotum veya anüsün içine gizlenebilirler. Düz veya yuvarlak, tek başlarına veya kümelerde küçük veya büyük olabilirler. Kasıklara veya uyluk boyunca yayılabilir veya ağızda veya makatta bulunabilirler.

Genital siğiller, HPV’nin neden olduğu gözle görülür bir değişikliktir. Çıplak gözle görülebilir ve cilt yüzeyinde bulunurlar. Genital siğil tedavisi fiyatları 2022 için arayınız.

HPV’de daha sık görülen değişim serviksin çıplak gözle görülmeyen anormal hücresel lezyonlarıdır ve smear ve HPV testi ile yapılan taramalarla tespit edilir. Skuamöz intraepitelyal lezyonlar olarak adlandırılan bu değişiklikler çıplak gözle görülmez ve sadece servikse adetik asit uygulandıktan sonra görülür hale gelir. Bu işlem  kolposkopi altında yapılır. Smear ve HPV testleri ile yapılan tarama sonucunda anormallik tesbit edilen bazı hastalarda kolposkopi yapılması gerekecektir.

Hpv Virüsü Kadınlarda ve Erkeklerde Neler Yapar?

Özel HPV tipleri, condyloma acuminata olarak bilinen genital siğillere neden olur. Her bir HPV tipi, virüsün kanser gelişimi ile ilişkili olmasına bağlı olarak numaralandırılmış ve yüksek riskli veya düşük riskli şeklinde kategorilere ayrılmıştır.

Örneğin, genellikle genital siğiller ile ilişkili olan HPV tip 6 ve 11, düşük riskli olarak kabul edilir. HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 ise hem erkek hem de kadınlarda HPV ile ilişkili çoğu kansere neden olmaktadır ve bu nedenle yüksek riskli olarak kabul edilir.

Penis, vajina, vulva veya anüs üzerinde veya yakınında olağandışı büyüme veya çoğalma gösteren cilt değişiklikleri varsa, genital ciltte kırmızı, beyaz veya koyu renk pigmentli lezyonlar oluşursa, size genital HPV veya genital siğiller olduğunu söyleyen cinsel partneriniz varsa mutlaka muayene olmanız gerekecektir. Hpv tedavisi Ankara ilindeki merkezimizde yapılmaktadır.

Cinsel öykü, Pap ve HPV testi ile tarama gereksinimini veya sıklığını belirlemez. Yerleşik kurallar, cinsel geçmişinden bağımsız olarak tüm kadınlar için geçerlidir.

Smear Testi ve Hpv Testi Nasıl Yapılır?

Tüm kadınların kılavuzlara göre rahim ağzı kanseri taraması olması gerekir. Smear testi basit bir prosedürdür. Pap testi için, bir sağlık uzmanı, rahim ağzından hücreleri toplamak için özel bir fırça ve / veya spatula kullanır ve bunları bir cam slayt üzerine veya sıvı bir koruyucuya yerleştirir ve ardından değerlendirme için laboratuara gönderilir. Numune sıvı şişesine gönderildiğinde, kalan sıvı, FDA onaylı beş HPV testinden birini kullanarak 14 tip HPV için test edilebilir.

Rahim ağzı kanseri için smear testi gibi anal kanserin erken tesbiti için de anal smear testi  vardır. Anal mukozadan sürüntü alınmasını ve alınan hücrelere mikroskop altında bakmayı içerir. Anal smear testi nispeten yenidir ve ne zaman, ne sıklıkta ve kimin üzerinde yapılması gerektiğini veya gerçekten anal kanser riskini azaltıp azaltmadığını belirlemek için yeterince çalışılma yoktur. Hpv testi fiyatları istene tesin genişliğine göre değişir. 14, 21 ve 49 tip hpv bakılabilmektedir. Hpv testi fiyatı 2022 yılında 600 – 1500 tl arasındadır. Siğili olanlarda genital siğil tedavisi fiyatları 2022 oldukça değişkendir. Bizi mutlaka arayınız.

Smear Testi Nasıl Değerlendirilir?

Servikal smear testi için anormal sonuçlar için farklı sınıflandırmalar vardır, ancak en yaygın olanı önemi tespit edilemeyen atipik skuamöz hücreler (ASC-US) olarak adlandırılır. Bu sınırda anormal bir kategoridir ve bu smear sonucuna sahip kadınların çoğunda anormal hücreler yoktur. Yaşları 21 ila 24 arasında değişen kadınlarda 12 ay sonra smear tekrarlanır. 25-65 yaş arası kadınlarda, kolposkopinin gerekli olup olmadığını veya bir kadının üç yıl içinde takip smear  ve HPV testine ihtiyaç duyup duymadığını belirlemek için bir HPV testi yapılacaktır. Bu kadınlarda  yüksek riskli HPV tipleri tesbit edilirse kolposkopi ile bakılması gerekecektir.

Negatif bir smear ve HPV testinden sonra yapılan rutin takipler beş yıldır.

Diğer anormal smear kategorileri, prekanser olarak kabul edilen düşük dereceli (LG-SIL)  ve yüksek dereceli (HG-SIL) değişimi içerir.

Halen, erkeklerde HPV enfeksiyonunu tespit eden önerilen taramalar veya FDA onaylı testler bulunmamaktadır, ancak araştırmalar devam etmektedir.

Tıbbi geçmiş ve diğer risk faktörlerinin değerlendirilmesi ile birlikte HPV testi, sağlık uzmanlarının smear testinden anormal bir sonuç olması durumunda hangi izlemin gerekli olabileceğini belirlemelerine yardımcı olur.

Hpv ve Genital Siğil Tedavisi Ankara

Uluslararası sağlık kuruluşları, rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için aşağıdaki yönergeleri önermektedir:

  • Tüm kadınlar 21 yaşında taramaya başlamalıdır.
  • 21 ila 24 yaşları arasındaki kadınlar her üç yılda bir smear testi yaptırmalıdır. HPV testine gerek yoktur. HPV testi yapıldıysa ve pozitifse ve hafif anormal smear testi mevcutsa takip şekli değişmez. Smear testi 12 ay sonra tekrarlanır. Yüksek dereceli anormal smear testleri ise kolposkopi yapılmasını gerektirir.
  • 25 ila 29 yaşları arasındaki kadınlar her üç yılda bir smear testi yaptırmalıdır. Smear testi sonucu sınırda anormalse (ASC-US), o zaman HPV testi yapılır. Pozitif HPV testi sonucu olan ASC-US, kolposkopi yapılmasını gerektirir.
  • 30 ila 65 yaşları arasındaki kadınların her beş yılda bir smear testi ve HPV testi yaptırması gerekir. Bu testlerin sıklığı ülkeler ve sağlık kuruluşları arasında farklılık gösterebilir.
  • Daha önceki 10 yıl içinde anormal sonuç olmayan 65 yaş üstü kadınların taranması bırakılabilir. Servikal prekanser olan kadınlar ise, en az 20 yıl boyunca taranmaya devam etmelidir.
  • İyi huylu nedenlerle rahim alma ameliyatı olan kadınlarda, rahim ağzıda beraberinde çıkarıldıysa rahim ağzı kanseri taramasına gerek yoktur. Eğer rahim ağzı çıkarılmadıysa, taramaya kılavuz ilkelerine göre devam edilmelidir.
  • HPV aşısı alan kadınlar, yaş grupları için önerilen tarama yönergelerine göre takibe devam etmelidir.
  • HIV pozitif, immünosupresif ve DES’e maruz kalan özel popülasyonlarda tarama testleri daha sık ve daha uzun süre yapılabilir.

Diğer taramalar ve tedaviler, biyopsi sonuçlarına bağlı olacaktır. Çoğu durumda, hafif displazinin (CIN 1) tedavi edilmesine gerek yoktur. 12 ay sonra smear ve HPV testleri ile takip edilirler. CIN 2, veya CIN 3 için, anormal hücrelerin çıkarılması için daha daha değişik girişimlere ihtiyaç olacaktır.

Genital siğil tedavisi fiyatları 2022

Genital siğil tedavisi fiyatları 2022 yılında siğil sayısı ve ypğunluğu, uygulanan işleme göre değişir. Genital siğil tedavisi ankara ekibi olarak tüm siğilleriniz tarafımızdan tedavi edilmektedir. Siğil tedavisinde siğil yakma, siğil dondurma ve lazerle genital siğil tedavisi uygulanmaktadır. Genital Siğil tedavi fiyatları 2022 Ankara detayları için bizimle iletişime geçiniz.

Hpv tedavisi Ankara Çankaya ilçesinin güzide semtlerinden Çukurambar merkezimizde yaptırabilirsiniz. Ankara Hpv ve siğil tedavi merkezimiz doktorları Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş sizlere hizmet vermektedir. Hpv tedavisi Ankara doktorlarımız ile tanışmak için sizleri de kliniğimize bekliyoruz. Hpv testi fiyatı 2022 ve Hpv aşısı fiyatı 2022 detayları için arayınız.

Hpv virüsü ve Genital siğiller hakkında daha detaylı bilgiler www.genitalsigiltedavisiankara.com adresinden ulaşabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.