Miyomlar kadınlarda en sık görülen iyi huylu rahim tümörleridir. Miyomlar kadınların üreme dönemlerine göre zaman zaman değişik boyutlarda olabilir. Üreme döneminde iken genellikle büyüme eğiliminde olan miyomlarda acaba küçülme olur mu? Şimdi bu makalemizde “miyomlar kendiliğinden küçülür mü, kendi kendine yok olur mu” konusunu birlikte inceleyelim.

Miyom Zamanla Küçülür mü, Kendi Kendine Yok Olur mu?

Miyomlar erken yaşlardan menopoza kadar genellikle büyür, kendi kendine yok olmaz. Hatta bazen o kadar çok büyür ki tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Günümüzde gelişen tıp teknolojisi ve hastaların daha duyarlı olması sayesinde genelde miyomlar küçük boyutlarda iken yakalanabilmektedir. Hatta pek çok hastada çok küçük miyomlar hiçbir belirti vermediğinden başka nedenlerle bakılan ultrasonda tesbit edilir. Miyomlar kendi kendine genellikle yok olmaz ancak bazı durumlarda küçülerek ultrasonda görülemeyecek hale gelebilir. Bu nedenle miyomların kendiliğinden yok olmasını ya da küçülmesini beklemeyiniz.

Menopozda Miyom Küçülür mü?

Miyomlar genellikle menopoza yakın ve menopoza giren kadınlarda küçülür. Miyomların büyümesinde etkili olan estrojen ve progesteron hormonlarının menopozda seviyeleri iyice azalacaktır. Bu nedenle miyomların kanlanması azalacak, beslenmesi bozulacak ve miyomlar küçülmeye başlayacaktır. Menopoz döneminde kendiliğinden küçülen miyomlar, hastanın herhangi bir şikayeti yoksa düzenli ultrason muayeneleri ile takibe alınır. Miyomun kendiliğinden küçülmesini beklemeyiniz. Takipte büyüyecek olursa bu hastalarda miyom ameliyatı düşünülebilir. Menopozda miyom tedavisi kliniğimizde uygulanmaktadır.

Miyom İlaçla Küçülür mü?

Menopoz dışında miyomların küçülmesine neden olacak faktörlerden biri de değişik nedenlerle kullanılan GnRh analogları olan ilaçlardır. Bu ilaçlar bazı hastalarda kanamayı kesmek için kullanılırken, miyom ameliyatı yapılacak büyük miyomu olan kadınlarda da miyomu küçültmek için kullanılabilir. Özellikle aşırı kanamaya neden olan submüköz miyom adı verilen rahim iç zarından kaynaklanan büyük miyomlarda, histeroskopi ameliyatını kolaylaştırmak ve tek seansta ameliyatı tamamlamak için hastalara 1-3 aylık miyom küçültücü tedaviler uygulanır.

Yine rahim içine yerleştirilen ve Mirena adı verilen rahim içi araçlarla tedavi edilen kadınlarda miyomların azda olsa küçüldükleri tesbit edilmektedir. Bu nedenle aşırı kanama problemi olan kadınlarda hem kanamayı tedavi etmek hem de miyomlarda küçülme sağlamak amacıyla hormonlu spiraller kullanılabilir. Bu gibi durumlarda ilaçla miyom küçültme tedavisi uygulanabilir.

Miyomlar Hamilelikte Küçülür mü?

Miyom hamilelikte genellikle büyür. Gebelikteki östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış miyomların büyümesine neden olur. Ancak bazı hastalarda aynı büyüklükte kalırken nadiren gebelikte miyomlar küçülebilir. Miyomların hamilelikte küçülmesi çok olası olmamakla beraber dikkatli ultrason muayeneleri ile takip edilmelidir.

Doğumdan Sonra Miyom Küçülür mü?

Doğumdan sonra miyom genellikle küçülür. Gebelikte rahime giden kan akımının artmasına bağlı olarak büyüyen miyomlar doğumdan sonra kanlanmanın azalmasına bağlı olarak küçülür. Doğum sonrası azalan östrojen ve progesteron hormonları da hem etkilerinin azalması hem de kanlanma üzerindeki arttırıcı etkilerinin azalması nedeniyle miyomlarda küçülmeye neden olur.

Zayıflayınca Miyom Küçülür mü?

Zayıflayınca miyomlar genellikle küçülmez. Ancak çok aşırı kilo verenlerde ya da çok zayıflayınca östrojen hormon seviyesindeki azalmalar nedeniyle küçülebilir. Ancak bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Sadece miyomun küçülmesi amacıyla diyet yapmak ya da zayıflamak mantıklı bir yaklaşım değildir. Zayıflayarak miyomu küçülteceğim derken vakit kaybederek miyomun büyümesine neden olabilirsiniz.

Üreme dönemindeki ya da menopozdaki kadınlarda miyomlarda aşırı büyüme olacak olursa ve tehlikeli boyutlara ulaşırsa laparoskopi adı verilen kapalı ameliyat yöntemi ile rahatlıkla çıkarılabilir. Büyümeyen ya da kendiliğinden küçülen miyomlarda ise hastanın herhangi bir şikayeti yoksa takip edilebilir. Takipler esnasında miyomlarınız büyüyecek olursa mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz. Operasyon gerekliliği konusunda doktorunuz sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir. Miyom ameliyatı fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş