Miyom kadınların rahimlerinden kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar kanama ve ağrı nedeniyle cinsel ilişki açısından problem oluşturabilir. Ancak cinsel ilişki açısından bu problemlerin derecesi önemlidir. Peki miyom cinselliği etkiler mi, miyom varken cinsel ilişkiye girilir mi?

Miyom cinsel ilişkiye engel midir?

Miyom cinsel ilişkiye genel olarak engel olmaz. Ancak özellikle vajene doğru sarkan yada vajenden dışarı çıkan miyomlarda cinsel ilişki gerçekleşmez. Bu miyomlar alttan miyom ameliyatı ile alınır. Yine miyomlar sık ve aşırı kanamalara neden olduğundan cinsel ilişki sıklığını etkileyebilir. Kanamasız yada ağrı olmayan durumlarda miyomların varlığı cinsel ilişkiye engel değildir, cinselliği etkilemez.

Miyom cinsel isteksizlik yapar mı?

Miyom cinsel isteksizlik yapmaz. Sadece vajenden dışarı sarkan miyomlarda, bu görüntü cinsel isteksizlik oluşturabilir. Zaten bu durumda istese de çiftler arasında cinsel birlikteliğin gerçekleşmesi oldukça zordur.

Miyom cinsel yolla bulaşır mı?

Elbette miyom cinsel yolla bulaşmaz. Çünkü miyomların oluşmasına bakteriler yada virüsler neden olmaz. Bu nedenle cinsel ilişki ile bulaşmaları mümkün değildir.

Miyom cinsel ilişkide ağrı yapar mı?

Cinsel ilişkide kanama ve ağrı pek çok kadında olabilir Miyomu olanlarda da bu sıklık artmaz. Ancak çok büyük miyomu olanlarda karın içi dokulara birliktelik sırasında baskının artması nedeniyle ağrı olabilir. Yine miyomu olanlarda rahimdeki kasılmalar ilişki sırasında daha fazla olabilir. Buda ağrının daha fazla görülmesine neden olabilir.

Miyom cinsel ilişkide kanama yapar mı?

Miyom cinsel ilişki sırasında rahimdeki kasılmalara bağlı olarak kanamayı arttırabilir. Yine özellikle vajene doğmuş küçük miyomlarda birliktelik sırasında miyomda küçük tahrişlere bağlı kanamalar olabilir. Bunların haricinde cinsel ilişki sırasında miyomu olan kadınlardaki kanamaların sıklığı artmaz.

Miyom ameliyatı cinselliği etkiler mi?

Miyom ameliyatında sadece miyomu alınan kadınlarda cinsellik etkilenmez. Ameliyattan 30-40 gün sonra birliktelik olabilir. Ancak miyomlar nedeniyle rahmi alma ameliyatı yapılan kadınlarda bazen vajinal uzunluk azalır. Buda cinsel birliktelik sırasında kadında vajinal gerilmeye bağlı ağrı oluşturabilir. Ancak rahmi alınan kadınlarda bile bu durum oldukça nadir görülür.

Miyom ameliyatı sonrasında cinsel ilişki ne zaman başlamalıdır?

Miyom ameliyatı sonrasında 30-40 gün cinsel birlikteliğe izin verilmez. Miyom ameliyatı sonrası cinsellik için kadının ağrı hissetmeyecek derecede iyileşmesi amaçlanmaktadır. Aksi halde yapılan miyom ameliyatının cinsel birlikteliği engelleme özelliği yoktur. Ancak bu kadınların en az 3-6 ay boyunca gebe kalmamaları için bir doğum kontrol yöntemi ile korunmaları oldukça önemlidir. Miyom ameliyatı sonrası cinsel ilişki süresi hakkında belirlenmiş özel bir süre yoktur. Hekim kendi klinik tecrübelerine ve hastanın sosyoekonomik durumuna göre süreyi belirleyebilir.

Miyom ameliyatı fiyatları için bize her zaman ulaşabilir miyom ameliyatı Ankara doktor kadromuzla tanışabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş